Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mandat za parkowanie

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yarko2000
Cromaniak
Posty: 829
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 04.04.2024 14:13

A ja to podsumuję w prostych słowach.
W Chorwacji mandaty przedawniają się po 5 latach. W Polsce mandaty przedawniają się w najgorszej opcji po 3 latach.
Ten czas liczony jest od momentu kiedy nasze dane są udostępnione, bo to jest równoznaczne z rozpoczęciem sprawy przeciwko nam.
Żaden podmiot gospodarczy, urząd, a nawet policja, nie może zmusić do zapłacenia mandatu - obywatela w innym kraju.
Dlatego wysyłane są powiadomienia lub mandaty.
Jeżeli nie zapłacicie, wtedy najczęściej rozpoczyna się droga sądowa (dla większych kwot). Tylko sąd może nakazać zapłacenie mandatu + koszty postępowania.
Problemem dla firm windykacyjnych jest długie oczekiwanie na rozprawę sadową w PL. A dodatkowo każdy oskarżony ma prawo do obrony i odwołania do wyższej instancji. Po podsumowaniu, rzadko kiedy sprawy sadowe zamykają się w 2-3 latach
Tak, istnieje możliwość że podczas rozprawy lub oczekiwania na nią, taka osoba zostanie zatrzymana i sprawdzona w CRO, np podczas kontroli i wtedy od razu będzie trzeba zapłacić zaległy mandat.

Nie namawiam nikogo do niepłacenia za własne mandaty, ale dobrze by było, aby nie dać sie naciągać oszustom.
A tutaj upominają się o mandat sprzed 9 lat...
Meggy2408
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 02.04.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Meggy2408 » 04.04.2024 21:55

Słuchajcie, napisałam do Parking Pula wiadomość o polubowne załatwienie sprawy mandatu z 2015 roku, poparłam argumentację przepisami i odpisali mi tak:

"Dear customer,
For all legal inquiries please contact the law firm which sent you the documents.
It's all part of the legal procedure. All additional costs are legal costs of the procedure.
Respectfully,
Bojan Lipić"

Cyrk na kółkach, bo NAPRAWDĘ nie wiadomo co myśleć i jak się zachować..
Napisałam jeszzcze jedną wiadomość, ale na razie nikt się nie fatyguje odpowiedzieć..
Zbigniew74
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 08.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbigniew74 » 04.04.2024 23:33

yarko2000 napisał(a): Tylko sąd może nakazać zapłacenie mandatu + koszty postępowania.
Problemem dla firm windykacyjnych jest długie oczekiwanie na rozprawę sadową w PL. ...

Skąd pomysł że rozprawa będzie w polskim sądzie a nie chorwackim? Będzie w chorwackim sądzie.
grab56
Croentuzjasta
Posty: 285
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 05.04.2024 15:15

Zbigniew74 napisał(a):Skąd pomysł że rozprawa będzie w polskim sądzie a nie chorwackim? Będzie w chorwackim sądzie.

Pewnie stąd, że na terenie Polski ewentualną egzekucję wszelkich długów zasądzić może jedynie sąd polski, a nie chorwacki. Wyrok sądu chorwackiego będzie obowiązywał jedynie w Chorwacji. Mandat za parkowanie to zupełnie co innego, niż ten wystawiony przez policję za wykroczenie na drodze i zakładając, że prawo działa podobnie w obu krajach, to policja chorwacka nie będzie ścigać turystów z wyrokami sądów cywilnych, bo nawet nie będzie miała wiedzy o takich wyrokach. Ergo: wyrok sądu chorwackiego nie da nic tej firmie, bo i tak nie będzie realnej możliwości egzekucji.
yarko2000
Cromaniak
Posty: 829
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 07.04.2024 18:46

Mirko podał fajny artykuł :)
Nie dajcie się naciągać.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 866
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 07.04.2024 20:31

Jak przyjdzie to nie w tej sprawie. Jeśli minął termin trzech lat to przede wszystkim NIE WOLNO odpowiadać na takie pisma, aby nie dać jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Ten ch... (czyt. chorwacki) prawnik nie puści tego dalej, a jak puści to sąd to odrzuci. Tyle w temacie.

Przerabiałem takie tematy ze spadków, więc wiem co piszę. Najgorsze co możemy zrobić to zacząć pisać z taką kancelarią.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 866
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 07.04.2024 21:00

Jeszcze jedna rzecz, tak ogólnie w tego typu sytuacjach. Korzystajcie z pomocy prawników, często można poradę uzyskać za darmo lub za jakieś niewielkie pieniądze. Warto taki krok podjąć zanim cokolwiek zacznie się działać.

Często tego typu sprawy to jest typowe zastraszanie i branie ludzi na nieznajomość prawa. U mnie to były sprawy typu, że "zmarły wiedział lub powinien wiedzieć, że umrze na zawał serca" lub mimo załatwionej sprawy z bankiem/ubezpieczycielem po prawie 5 latach dostałem pismo z kancelarii o spłatę kredytu wraz z odsetkami.

Nie szukajcie pomocy na forach czy u szwagra.
Liener
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liener » 08.04.2024 01:39

ziemniak napisał(a):Korzystajcie z pomocy prawników, często można poradę uzyskać za darmo lub za jakieś niewielkie pieniądze.

Nie szukajcie pomocy na forach czy u szwagra.


Pewnie, dzwońcie do adwokatów "zapytać się" za darmo. To nic nie powinno kosztować. Ich wiedza i czas są dla was darmowe.

A tak na poważnie, to mam nadzieję, że ziemniak traktujesz swoją pracę jako wolontariat.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2411
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 08.04.2024 06:48

Liener napisał(a):
Pewnie, dzwońcie do adwokatów "zapytać się" za darmo. To nic nie powinno kosztować. Ich wiedza i czas są dla was darmowe.

A tak na poważnie, to mam nadzieję, że ziemniak traktujesz swoją pracę jako wolontariat.


Nie wiem, skąd jesteś, ale u nas na Mazowszu prawie każdy powiat ma prawnika, który w określony dzień tygodnia przyjmuje za darmo - jest wtedy opłacany z kasy powiatu. I każdy mieszkaniec może wtedy zgłosić się do niego z dowolną sprawą, aby uzyskać poradę. Raz nawet sam kiedyś korzystałem.

Oczywiście to nie jest adwokat, który poprowadzi od początku do końca jakąś duża sprawę za darmo, ale podstawowych porad udzieli - a o taką przecież chodzi w tym przypadku.
Zbigniew74
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 08.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbigniew74 » 08.04.2024 07:44

grab56 napisał(a):
Zbigniew74 napisał(a):Skąd pomysł że rozprawa będzie w polskim sądzie a nie chorwackim? Będzie w chorwackim sądzie.

Pewnie stąd, że na terenie Polski ewentualną egzekucję wszelkich długów zasądzić może jedynie sąd polski, a nie chorwacki. Wyrok sądu chorwackiego będzie obowiązywał jedynie w Chorwacji. Mandat za parkowanie to zupełnie co innego, niż ten wystawiony przez policję za wykroczenie na drodze i zakładając, że prawo działa podobnie w obu krajach, to policja chorwacka nie będzie ścigać turystów z wyrokami sądów cywilnych, bo nawet nie będzie miała wiedzy o takich wyrokach. Ergo: wyrok sądu chorwackiego nie da nic tej firmie, bo i tak nie będzie realnej możliwości egzekucji.

Widzisz ja konsultowalem te sprawę z prawnikiem czynnym adwokatem. I rozprawa będzie w Chorwacji i wyrok sądu chorwackiego jest respektowany w UE do której należymy. A ściągać może polski komornik.
grab56
Croentuzjasta
Posty: 285
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 08.04.2024 14:51

Zbigniew74 napisał(a):Widzisz ja konsultowalem te sprawę z prawnikiem czynnym adwokatem. I rozprawa będzie w Chorwacji i wyrok sądu chorwackiego jest respektowany w UE do której należymy. A ściągać może polski komornik.

To lepiej zmień prawnika. Nigdy nie słyszałem o takiej sytuacji, żeby wyrok w sprawie cywilnej obcego państwa egzekwował polski komornik. Na przeszkodzie stoi chociażby wiele problemów formalnych. Poza tym, gdyby to było możliwe, to byłoby już pełno trolli działających w ten sposób. Pozwany polski obywatel nie miałby realnej możliwości obrony. Miałby się stawiać w sądzie oddalonym ponad 1000 km? Wszyscy wiemy, jakie są koszty przejazdu na trasie Polska-Chorwacja i ile trzeba na to czasu. Ten oszust z Puli już dawno by wystąpił do sądu, gdyby wiedział, że będzie mógł wtedy ściągnąć swoją wyimaginowaną należność.
yarko2000
Cromaniak
Posty: 829
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 08.04.2024 15:37

Zbigniew74 napisał(a):
grab56 napisał(a):
Zbigniew74 napisał(a):Skąd pomysł że rozprawa będzie w polskim sądzie a nie chorwackim? Będzie w chorwackim sądzie.

Pewnie stąd, że na terenie Polski ewentualną egzekucję wszelkich długów zasądzić może jedynie sąd polski, a nie chorwacki. Wyrok sądu chorwackiego będzie obowiązywał jedynie w Chorwacji. Mandat za parkowanie to zupełnie co innego, niż ten wystawiony przez policję za wykroczenie na drodze i zakładając, że prawo działa podobnie w obu krajach, to policja chorwacka nie będzie ścigać turystów z wyrokami sądów cywilnych, bo nawet nie będzie miała wiedzy o takich wyrokach. Ergo: wyrok sądu chorwackiego nie da nic tej firmie, bo i tak nie będzie realnej możliwości egzekucji.

Widzisz ja konsultowalem te sprawę z prawnikiem czynnym adwokatem. I rozprawa będzie w Chorwacji i wyrok sądu chorwackiego jest respektowany w UE do której należymy. A ściągać może polski komornik.


Nie wiem co konsultowałeś, ale na pewno nie sprawę mandatu za brak opłaty na parkingu :)
Może w Twojej sytuacji, sąd w CRO może zrobić sprawę, ale i tak egzekwowanie wyroku musi zostać zatwierdzone przez polski sąd.
A tutaj masz prawo do obrony i całej procedury odwoławczej.
A na koniec, czy myślisz że ten pseudo prawnik z Puli nie założyłby sprawy jakby wiedział że wygra?
Tylko wysyła listy i traci na znaczkach, a nawet na koniec chce umorzyć połowę kwoty?
yarko2000
Cromaniak
Posty: 829
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 08.04.2024 15:40

cropag napisał(a):
yarko2000 napisał(a):Mirko podał fajny artykuł :)
Nie dajcie się naciągać.


Taaaa. Ale jak przyjdzie komornik, to powoływać się na Mirko czy yarko?


Czego nie rozumiesz? że istnieje formuła przedawnienia roszczeń, mandatów, a nawet ZUSu w PL??
Maciek5789865
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 08.04.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciek5789865 » 08.04.2024 23:47

TresorNeverDie napisał(a):Witam.
Na dniach dostałem właśnie wezwanie przedsadowe od jakiegoś prawnika na kwotę prawie 180 euro.

Mandat wystawiony w Omis 09.07.2019 czyli około 6 lat temu,
W te wakacje również byłem w Chorwacji autem lecz nie miałem żadnych kontroli a co do parkowania to nie wiem, bo 5 lat temu nie przypominam sobie jakiegoś mandatu.

Co robiliście w takich sytuacjach, płacić ( termin 8 dni ) czy olać i czekać na sądowe dokumenty?

Poradzicie coś?

Pozdrawiam Darek

Hej. Jak potoczyła się Twoja sprawa, właśnie dostałem wezwanie z tej kancelarii!! Z góry dzięki za info. Pozdrawiam Maciek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Mandat za parkowanie - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone