Hofburg.Miejsce, którego w Wiedniu ominąć nie wolno! Główna siedziba Habsburgów – to tutaj zapadały decyzje warunkujące sytuację polityczną w Europie przez kilka wieków. Pałac jest ogromny, do zwiedzania udostępniono jego niewielką część, konkretnie 4 pomieszczenia: Hiszpańska Szkoła Jazdy Konnej (oddzielny bilet za 15 euro - to pominęliśmy), Muzeum Sreber Cesarskich, Muzeum Sisi i Apartamenty Cesarskie. Te 3 ostatnie pomieszczenia objęte są jednym biletem, ale kombinacji biletowych jest sporo – wszystko jest na stronie
http://www.hofburg-wien.at/en.html - z odnośnikiem również do Shonbrunn. Ponieważ mieliśmy w planach oba pałace, najbardziej opłacał nam się tzw.
Sisi ticket, umożliwiający zwiedzanie Hofburga, Shonbrunn, a także Muzeum Mebli (ale to w innej części miasta) – w pełnych trasach i bez czekania w kolejkach. Cena takiego biletu rodzinnego – 49,90 (są też inne).
Na wszystkie trzy muzea Hofburga dostajemy audioprzewodnik – oczywiście w języku polskim. Wygląda to jednak trochę inaczej niż np. w Auschwitz – nie ma słuchawek, tylko coś w rodzaju telefonu. Trzeba to cały czas trzymać przy uchu i z czasem przyznaję, że trochę ręce bolą. Istnieje jednak możliwość pobrania sobie tych nagrań z podanej przez mnie strony i wgrania ich do odtwarzacza MP3 czy telefonu ze słuchawkami – wtedy pewnie jest wygodniej.
Całe zwiedzanie trwa ok. 2,5 godziny i trzeba się przygotować na sporą ilość turystów. Zaczyna się od
Muzeum Sreber – i jest to jedyne miejsce, gdzie można robić zdjęcia
(w pozostałych jest zakaz i kamery w każdym pomieszczeniu, więc lepiej nie ryzykować). Jest co fotografować, ale wg mnie pozostałe 2 muzea są ciekawsze. Dodatkowo sprawę komplikuje tu trochę superszczegółowy audioprzewodnik – po kilkunastu minutach już się gubimy, kto, komu, kiedy, co i z jakiej okazji sprezentował. Ale przyznaję, że przepych i bogactwo aż bije tu po oczach:
Najbardziej zapadła nam w pamięć unikalna sztuka składania serwetek - każde prezentowane tu na fotkach cudo składa się tylko z jednego kawałka materiału!!
Następnie przechodzimy do chyba najciekawszej części –
Muzeum Sisi (albo Sissi – są 2 wersje) – miejsce poświęcone legendarnej cesarzowej Elżbiecie, w której poznajemy całą historię jej nieszczęśliwego życia – od narodzin aż po zamach i jej mit po śmierci. (fotki z netu)
Ostatnia część to
Apartamenty Cesarskie, głównie Franciszka Józefa, ale nie tylko. Mamy tam (w audio przewodnikach też) przedstawione codzienne życie prywatne, ale też i polityczne – najważniejszych władców z dynastii Habsburgów. (fotek nawet w necie brak
)