Prawosławna cerkiew św. Mikołaja to jedna z najstarszych murowanych świątyń w mieście, wzniesiona w 1350 roku, znajdująca się niemal w samym Rynku. W 1514 na jej miejscu zbudowano zupełnie nową budowlę, zachowaną z niewielkimi zmianami w wyglądzie do dziś. Najważniejszą zmianą jest dodana w pierwszej połowie XVIII wieku wieża w stylu baroku wileńskiego.
Cerkiew św. Trójcy i klasztor Bazylianów to jeden z ważniejszych kompleksów religijnych dawnego Wilna. Pierwsza drewniana cerkiew powstała w tym miejscu, przy dzisiejszej ulicy Ostrobramskiej w drugiej połowie XIV wieku podobno w miejscu śmierci 3 pierwszych litewskich męczenników za wiarę, nieco później wokół niej zbudowano budynki klasztoru męskiego. W pierwszej połowie XVI wieku w miejsce drewnianej, zbudowano cerkiew murowaną. Do końca XVI wieku był to najważniejszy prawosławny ośrodek zakonny na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego, w większej mierze drewniany. Po pożarze 1761 roku budowlę gruntownie przebudowano nadając wygląd barokowy, zbudowano też charakterystyczne Wrota Bazyliańskie prowadzące na teren klasztoru. Po rozbiorach władze carskie urządziły w części pomieszczeń więzienie, w którym przetrzymywano członków polskich organizacji niepodległościowych i literackich, m.in. w 1823 roku Adama Mickiewicza, który w swej celi, zwanej Celą Konrada napisał „III część Dziadów”. Po II wojnie budynki klasztoru służyły Instytutowi Budownictwa, nieczynna cerkiew popadała w ruinę. Powolny remont kompleksu z przywróceniem funkcji sakralnej nastąpił po rozpadzie ZSRR.
Widok na cerkiewne wieże z ul. Ostrobramskiej
Wrota Bazyliańskie, nie sposób ich przeoczyć
Cerkiew św. Konstantyna i św. Michała w dzielnicy Nowe Miasto to nowa budowla z 1913 roku, wzniesiona z okazji rocznicy 300 lat panowania dynastii Romanowów na carskim tronie Rosji. Zawędrowaliśmy tam podczas dłuuuuugiego spaceru główną arterią tej części Wilna.
Cerkiew Przeczystej Bogurodzicy w obecnym kształcie została wybudowana w 1868 roku, jednak podobnie jak inne wileńskie cerkwie, korzeniami sięga XIV wieku.
Inne wileńskie cerkwie, których nie widzieliśmy, albo widzieliśmy ale nie mamy zdjęć
Cerkiew Zaśnięcia NMP (z połowy XIV wieku)
Cerkiew św. Paraskiewy (Piatnicka) (z połowy XIV wieku)
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego (z 1898)
Cerkiew cmentarna św. Eufrozyny (1838)
Cerkiew Matki Boskiej (Znamieńska) (1903)
Cerkiew św. Michała Archanioła (1895)
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego (1898)
Cerkiew św. Mikołaja na Łukiszkach (1905)
c.d.n.