18 września, wtorek c.d.Egina ma niezwykle bogatą historię, której świadectwem są liczne zabytki pozostałe na wyspie. Zwłaszcza dwa okresy miały szczególne znaczenie dla jej rozwoju – pomiędzy VII a V wiekiem p.n.e. , gdy nastąpiło wielkie bogactwo i dobrobyt mieszkańców, a także krótki czas w XIX wieku, tuż po odzyskaniu niepodległości przez Grecję, kiedy urzędował tutaj pierwszy gubernator i prezydent Ioannis Kapodistrias.
Dojeżdżamy do stolicy. Ze znalezieniem miejsca do zaparkowania auta – jak zwykle w Grecji – nie byłoby problemu, ale nam zajęło to chwilę bo tradycyjnie szukamy miejsca w cieniu
. Nieco na północ od centrum i portu jest niezbyt duży, żwirowy placyk porośnięty piniami, tam wciskam się pod jedną z nich. Jest środek upalnego, bezwietrznego dnia
a my idziemy do znajdującego się dokładnie po drugiej stronie ulicy
stanowiska archeologicznego… to tutaj na przylądku Kolona było centrum prehistorycznego i antycznego miasta, tutaj też w 1981 roku powstało muzeum archeologiczne mieszczące znaleziska z terenu wyspy. Muzeum zostało założone w 1828 roku przez wspomnianego gubernatora – Kapodistriasa jako Narodowe Muzeum Archeologiczne, najważniejsze w ówczesnej, nowopowstałej Grecji.
Wstęp na teren wykopalisk i do muzeum to o ile dobrze pamiętam 4 euro. Główne prace wykopaliskowe w tym miejscu przeprowadzano w latach: 1811, 1903, 1924, 1966.
Zaraz przy bramie można zobaczyć mozaikę podłogową, ostatnim budynkiem któremu służyła jako posadzka była… synagoga
.
Najpierw wchodzimy do niezbyt dużego ale i nie tak całkiem małego muzeum. Nie ma tu klimatyzacji, okna są pootwierane, więc nie jest duszno, ale gorąco i owszem. W muzeum są 3 główne sale a wystawa jak to zwykle w greckich muzeach ułożona jest chronologicznie.
Muzeum nie jest nowoczesne
, zapewne niewiele zmian przeszło od czasu jego powstania we wspomnianym 1981 roku. Drewniane, przykurzone gabloty, lekko sfatygowana farba na ścianach, stare okna... nam to nie przeszkadza, zawsze szukamy czegoś ciekawego i staramy się choć trochę dowiedzieć z angielskich napisów i zapamiętać jakieś fakty czy obiekty.
Na środku stoi kilka makiet przedstawiających fortyfikacje i ich zmiany na przestrzeni tysiącleci dziejów osady i miasta na cyplu Kolona.