Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe dziecko bez dokumentów

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotr7
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.07.2006
Małe dziecko bez dokumentów

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr7 » 04.07.2006 10:55

Czy ktoś był w Chorwacji z małym dzieckiem (np. 1-2 lata), które nie miało swojego dokumentu (paszport lub dowód), ani nie było dopisane do paszportu rodziców?Niestety jest za mało czasu na załatwienie tych formalności: więc albo zrezygnować albo zaryzykować...
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 04.07.2006 11:06

Dzieci mogą przekroczyć granicę na podstawie indywidualnego paszportu, wpisu do paszportu jednego z rodziców lub tymczasowego dowodu osobistego, ale tylko w przypadku podróży do jednego z krajów Unii Europejskiej.

Wszystkie formalności związane z wyrobieniem paszportu dla dziecka rodzice muszą załatwiać w wydziałach paszportowych urzędów wojewódzkich, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Osoba małoletnia otrzyma dokument, tylko pod warunkiem uzyskania zgody obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Wyjątkiem jest orzeczenie sądu rodzinnego, które pozbawia praw rodzicielskich jednego z nich. Orzeczenie takie może zostać wydane także w przypadku braku zgody obojga rodziców, jednak muszą to być uzasadnione okoliczności. Sąd może wydać taką zgodę np. gdy matka dziecka nie ma kontaktu z byłym mężem. Orzeczenie musi zostać okazane w wydziale paszportowym przy załatwianiu formalności paszportowych.

Dziecko można także wpisać do paszportu jednego z rodziców. Formalności są takie same jak przy wyrabianiu paszportu. W tej sytuacji również potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Jednak należy pamiętać, że wpis do paszportu w rubryce Dzieci dokonują wyłącznie urzędnicy wydziałów paszportowych. Samodzielne wpisy nie stanowią podstawy do przekroczenia granicy z dzieckiem.

Osoba małoletnia nie może przekroczyć granicy na podstawie wpisu w starym dowodzie osobistym swojego rodzica.

Należy pamiętać, że uczestnicy wycieczki muszą posiadać legitymacje szkolne ze zdjęciem, a opiekun musi legitymować się paszportem lub dowodem osobistym. Opiekun musi także posiadać dokument poświadczający, że jest osobą odpowiedzialną za grupę.

Dziecku do lat 13 można także wyrobić tymczasowy dowód osobisty. Jednak ten dokument będzie umożliwiał jedynie wyjazd do krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tymczasowy dowód osobisty wydaje urząd gminy na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych. Dokument wydawany jest za zgodą obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Dowód osobisty dla osoby do 18 roku życia ważny jest 5 lat od daty jego wydania.

Tymczasowy dowód osobisty dla dziecka wydaje właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały organ gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W razie braku miejsca zameldowania na pobyt stały, dowód wydaje organ gminy ostatniego miejsca pobytu stałego tej osoby.

W celu otrzymania dowodu należy osobiście złożyć wniosek o jego wydanie. Osoba, która ukończyła 13 lat, składa wniosek w obecności jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego. Na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która jeszcze nie ukończyła 13 roku życia. Dokument może być wydany tylko w obecności obojga rodziców. Czas oczekiwania na dokument to 2-3 tygodnie. Koszt 30 złotych.

Należy pamiętać, że dzieci nie mogą same lub z osobą trzecią podróżować za granicę, legitymując się paszportami opiekunów z wpisanymi swoimi danymi.

Jeżeli dziecko chce wyjechać na zagraniczne wakacje pod opieką osoby trzeciej, która nie jest prawnym opiekunem, np. babci, potrzebny jest dodatkowy dokument. Oprócz paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego, wymagana jest również zgoda w formie aktu notarialnego obojga rodziców, którą opiekun musi przedstawić podczas przekraczania granicy. Zaświadczenie można załatwić u każdego notariusza w obecności obojga rodziców.

Dzieci i młodzież w zorganizowanych grupach, np. jako uczestnicy zagranicznej kolonii lub obozu, przekraczają granicę na podstawie paszportów, a w krajach Unii Europejskiej na podstawie dowodów osobistych. Wyjątkiem są Słowacja, Czechy i Niemcy, które stosują szczególne regulacje w tej kwestii. Na Słowację i do Czech zorganizowane grupy uczniów mogą wyjechać w ramach małego ruchu granicznego na podstawie imiennych list, które muszą zawierać dane personalne i zdjęcie dziecka oraz potwierdzenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy w jednej z gmin w pasie małego ruchu granicznego. Taką listę musi poświadczyć urzędnik w gminie leżącej w pasie małego ruchu granicznego.

Natomiast Federalna Straż Graniczna honoruje listy uczniów wystawione dla grup od 5 do 50 osób, które zawierają dane osobowe wraz z przynależnością państwową dzieci oraz dane kierownika grupy. Na liście musi być jednoznacznie stwierdzone, że uczniowie mieszkają w Polsce i mają prawo powrotu do kraju. Musi być też imiennie wskazany opiekun grupy wraz z podaniem dokumentu, którym się legitymuje. Lista osób powinna być zaopatrzona w pieczęć organizatora wyjazdu oraz mieć wskazany okres ważności.

Paszporty wydaje oraz dokonuje w nich zmian wojewoda właściwy miejscowo ze względu na miejsce pobytu stałego osoby ubiegającej się o paszport, a za granicą - konsul RP. Aby otrzymać paszport należy dostarczyć:
- wniosek o wydanie paszportu. Należy pamiętać, że dla dzieci do lat 13 ramka z podpisem pod zdjęciem pozostaje niewypełniona,
- pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na wydanie paszportu dziecku,
- jeśli jedno z rodziców nie wyraża zgody na wydanie paszportu dla dziecka, potrzebne jest orzeczenie sądu opiekuńczego, zastępujące zgodę drugiego rodzica,
- 2 fotografie,
- jeżeli rodzice mają nowe dowody osobiste, w których nie wpisuje się dzieci, muszą dostarczyć także: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,
Własnoręczność podpisu rodziców, dotycząca wyrażenia zgody na wydanie paszportu dziecku powinna być poświadczona notarialnie lub przez pracownika organu paszportowego.

Za wydanie paszportu, uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę osobom małoletnim, które w dniu złożenia podania nie mają ukończonych 16 lat, należy zapłacić 30 zł.
Sonti
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 341
Dołączył(a): 18.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sonti » 04.07.2006 11:08

Czołem,
W ubiegłym roku byłem w Cro z 2 letnia córką. Co prawda miała paszport ale nikt nie sprawdzał - zawsze, widząc małe dziecko (czasami śpiące) machali abym jechał dalej. Możesz na wszelki wypadek wziąść akt urodzenia (przetłumaczony na angielski lub nie) - tak na wszelki wypadek.
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 04.07.2006 14:07

piotr7 napisał(a):Czy ktoś był w Chorwacji z małym dzieckiem (np. 1-2 lata), które nie miało swojego dokumentu (paszport lub dowód), ani nie było dopisane do paszportu rodziców?Niestety jest za mało czasu na załatwienie tych formalności: więc albo zrezygnować albo zaryzykować...



Prawda jest taka że na 90 % na polskiej granicy Ci to sprawdzą. Dalej prawdopodobnie możliwe że nie.

Jak udowodnisz że to Wasz dzidziuś a nie ukradziony ? ;)

Moi znajomi z rocznym dzieckiem w podobnych okolicznościach mieli dużeee nieprzyjemności na granicy. Teraz paszporty wyrabia sie nawet miesiączym bobasom, takie czasy.
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 04.07.2006 15:54

Czy ktoś był w Chorwacji z małym dzieckiem (np. 1-2 lata), które nie miało swojego dokumentu (paszport lub dowód), ani nie było dopisane do paszportu rodziców?Niestety jest za mało czasu na załatwienie tych formalności: więc albo zrezygnować albo zaryzykować...

wg mnie nie masz szans - z mojego doświadczenia wiem że dzieciakowi przyglądali się najuważniej. Przesuń termin wyjazdu i wyrób paszport.
piotr7
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr7 » 05.07.2006 16:02

Zakładałem ten temat tuż po wizycie w zatłoczonym Biurze Paszportów (i mimo ogólnej życzliwości Pań Urzędniczek sprawa wydawała się beznadziejna: 10 dni i ani dnia krócej). Tak na marginesie dzięki obecnemu Prezydentowi RP, a wcześniej W-wY, wszystko załatwia się znacznie dłużej i trudniej, a nowa centralizacja władzy tylko zwiększa obieg dokumentów...

Jednakże przecierając kolejne szczeble urzędniczej hierarchii, udało się otrzymać wpis w paszporcie, i to już na następny dzień!

Mimo wszystko tej drogi nie polecam: w całkowitej ostateczności można zawsze spróbować, ale lepiej jest przewidzieć te 10 dni, a najlepiej 4 tygodnie na wyrobienie nowego paszportu....

Wszystkim dziękuję za rady! Wyjeżdzamy za pół godziny!
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 06.07.2006 13:09

w zeszlym roku z 1,5 rocznym dzieckiem bylem. wydaje mi się ze generalnie niespecjalnie interesuja sie dokumentami chyba ze jest dzziecko. wtedy paszporty ida do przegladu. nie masz szans bez dokumentow
Miedziak
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 29.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miedziak » 06.07.2006 13:17

Hmm, nie masz szans, chyba że dobrze pogadasz z chlopakami z SG. Zadzown do oddzialu Strazy Granicznej i sie zapytaj czy jest chociaż cien szansy ze cie puszcza :P

Moim zdaniem takiej opcji nie ma i sam gdybym był pogranicznikiem to nie wypuscilbym cie z kraju.

Pozdrawiam

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone