napisał(a) steftes » 10.02.2020 19:37
Po godzinie 16 jesteśmy nad Wardarem i idąc wzdłuż rzeki nie sposób pominąć wszystkich budowli, które tu powstały w ostatnim czasie. Jednym się podoba, inni uważają to za kicz. Mnogość pomników i staronowych budynków budzi różne odczucia. Jednak trzeba pamiętać o historii tego miasta i szukaniu tożsamości przez Macedończyków. Silne trzęsienie ziemi w 1963 roku trwało niecałe 20 sekund i tym czasie ponad 70 procent budynków mieszkalnych miasta uległo zniszczeniu. Życie straciło też 1070 osób. Orócz budynków mieszkalnych zniszczeniu uległ hotel Macedonia, pod którego gruzami zginęło 180 osób, hotel Skopje, biblioteka, muzeum oraz siedziba Państwowego Banku Jugosławii. Zniszczeniu uległ także dworzec kolejowy, jego ruiny razem z zegarem, który zatrzymał się na godzinie wstrząsu, stoją w centrum miasta do dnia dzisiejszego. Najmniej ucierpiała Stara Czarszija i kamienny most wybudowany jeszcze w czasach Imperium Osmańskiego – symbol miasta i jeden z jego najważniejszych zabytków.
A do odbudowy miasta przyczynili się tez polscy architekci: Adolf Ciborowski i Stanisław Jankowski. Pierwszy z nich 1964 roku został dyrektorem programu ONZ do planowania odbudowy Skopje. Kontrowersje estetyczne wzbudza natomiast projekt “Skopje 2014”.
wprowadzanie projektu rozpoczęto w 2010 roku po obchodah 20lecia macedońskiej niepodległości. Głównymi założeniami projektu, było zbudowanie ok. 20 obiektów: muzeów, teatrów, filharmonii czy budynków użyteczności publicznej, stylizowanych na antyczne/klasyczne. Można już oglądać, głównie nad Vardarem, jak choćby Muzeum Archeologiczne, czy Muzeum Walki o Niepodległość.
Na obiad zatrzymujemy się w Irish Pub St. Patrick.
Projekt “Skopje 2014” zakładał również wybudowanie ok. 50 pomników oraz fontann.
Tutaj moim ulubionym obiektem do fotografowania jest stary osmański most, który łączy współczesne centrum miasta ze starą dzielnicą osmańską (czarsziją) i Wielkim Bazarem, symbol miasta i element jego herbu. Powstał w XV wieku za czasów panowania sułtana Mehmeda II. W przeszłości pełnił funkcję miejsca straceń antytureckich rebeliantów. Obecny wygląd uzyskał po renowacji po 1992 roku.
CDN.
Steftes