Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lodówka turystyczna

Apartament czy hotel? Ile to kosztuje, co warto wybrać, na co zwracać uwagę. Jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca noclegowego, pisz tutaj. [Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Regulamin działu
Prosimy nie umieszczać w tym dziale żadnych postów zawierających treści, które mogą zostać uznane za reklamę. Moderatorzy zastrzegają sobie prawo do usunięcia postów w tym dziale bez podania przyczyn - proszę nie wysyłać następnych postów z pytaniem "co się stało z moim wątkiem". Nieprzestrzeganie powyższych postanowień grozi banem.

[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Lodówka turystyczna

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 21.01.2005 20:12

Kupiłem turystyczną lodówkę zasilaną poprzez gniazdko samochodowe 12V. Gdzie mogę kupić zasilacz 230V, tak żeby podłączyć ją w czasie noclegu tranzytowego. Czy trzeba stosować wkłady jadąc np 36 godz. pomimo ,że zasilana jest z samochodu. Czy żywność musi być mocno schłodzona czy zamrożona?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.01.2005 20:35

Cześć.
Uwaga pierwsza-lodówka samochodowa to tylko chłodziarka,nie uzyskasz tam temperatury prawdziwych lodówek.
Kupiłem taką lodówkę 2 lata temu, wg danych technicznych lodówka taka
schładza się w środku do temperatury o 10 stopni poniżej temperatury
otoczenia, czyli jeśli w Cro 30 stopni w cieniu, w lodówce masz 18-20 stopni, najlepiej chłodzi kiedy jest wypełniona po brzegi
(mało pustego powietrza w środku)
Uwaga druga-jeśli kupiłeś lodówkę w markecie, to powinny być tam prostowniki z 12 V na prąd stały, ze specjalnym wejściem dla wtyczki
samochodowej(szukaj w REAL,PRAKTIKER itp.)
Ja kupiłem prostownik do ładowania akumulatorów z regulacją
natężenia amperów, podłączyłem do niego gniazdo zapalniczki samochodowej i lodówka się sprawdziła w warunkach kampingowych
(regulacja natężenia amperów ważna, bo na niektórych kampingach
prąd jest czasem "oszukany"
pozdrawiam
duet
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) duet » 21.01.2005 20:50

darek1 napisał(a):Kupiłem turystyczną lodówkę zasilaną poprzez gniazdko samochodowe 12V. Gdzie mogę kupić zasilacz 230V, tak żeby podłączyć ją w czasie noclegu tranzytowego. Czy trzeba stosować wkłady jadąc np 36 godz. pomimo ,że zasilana jest z samochodu. Czy żywność musi być mocno schłodzona czy zamrożona?


Sprawdż ją od razu po zakupie w domu. Takim sposobem okazało się, że 1. kupiona przez nas lodówka poszła od razu do zwrotu - pomimo obiecanych 15 stopni różnicy pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzną stroną, chłodziła jedynie o 8 stopni. Zakładaliśmy temperatury (w Chorwacji)w okolicy 30 stopni, co w lodówce dawałoby 22. Nowa lodówka chłodziła dobrze - kilka razy nad ranem zastaliśmy w niej lód. Przy takiej lodówce nie musisz mieć zamrożonych wcześniej produktów, ale na długich, kilkugodzinnych postojach musiałbyś ją podłączyć do stałego źródła prądu.

W Selgrosie widziałam zasilacze (prostowniki samochodowe przystosowane do zasilania lodówek z gniazdkiem zapalniczki samochodowej) w cenie ok.60 zł
Bogda
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 21.01.2005 21:13

My na trasę dojazdową do Dalmacji, to jest około 20 godzin jazdy stosujemy do takiej lodówki wspomaganie poprzez włożenie na dno zamrożonych kilku kostek masła, kilku kostek sera, kiedyś nawet zamrożony bigos :) w prostopadłościennym kształcie. W czasie jazdy tylko przy kilku niedługich postojach lodówka była odłączana od gniazda zapalniczki. To co jest zamrożone, w takich warunkach rozmraża się bardzo powoli chyba nawet resztki lodu są po 2 dniach, jednak to wszystko powinno być do tego czasu przełożone do normalnej lodówki. Na kempingach nie zawsze są wolne lodówki. W ubiegłym roku pomimo tego, że rezerwowałem lodówkę przez internet to i tak przez dodatkowe dwa dni wspomagaliśmy naszą dodatkową torbo-lodówkę zamrażając wkłady trzy razy dziennie w zamrażarce u właścicielki kempingu. Na szczęście słoikom z zapasteryzowanymi obiadami nic się przez ten czas nie stało, a trochę wędlin i sera mieliśmy przez ten czas również w zamrażarce gospodyni.
Generalnie skończyło się dobrze, ale było to niewygodne i stresujące. Z tego powodu na te wakacje planujemy zakupić normalną małą lodówkę z agregatem (zastanawiamy się nad pojemnością od 45 do 60 litrów - cena od 450 do 500zł). Przy cenie około 16 kn/dobę za wynajęcie lodówki na kempingu znaczna część takiej "inwestycji" zwróci się być może w ciągu kilku sezonów, a mała lodówka przyda się również w przyszłości podczas ewentualnych studiów dzieci...
Wiem, że taka lodówka zajmie dużo miejsca w bagażniku, ale po pierwsze dlatego mamy samochód kombi :wink: natomiast jej wnętrze można oczywiście wykorzystać, więc samej straty objętości jest znacznie mniej...

Pozdrawiam
Józek
pt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 412
Dołączył(a): 22.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) pt » 24.01.2005 11:21

''My na trasę dojazdową do Dalmacji, to jest około 20 godzin jazdy stosujemy do takiej lodówki wspomaganie poprzez włożenie na dno zamrożonych kilku kostek masła, kilku kostek sera...''
to najlepszy sposób,też to wykorzystywałem,w ciągu 19 godzin jazdy efekt znakomity.trudno powiedzieć czy wystarczy na 36 godzin ale sama lodówka na pewno nie wystarczy ,potrzebne są zamrożone zreczy i to lepiej jakaś żywnosć a nie wkłady
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 24.01.2005 23:13

Moja lodówka ma wiatraczek i mały element chłodniczy. Kupiłem ją w supermarkecie i nie wiem do tej pory jaką rolę de facto ma elemet chłodniczy umiejscowiony w pokrywie . Proszę o uwagi
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 24.01.2005 23:38

darek1 napisał(a):Moja lodówka ma wiatraczek i mały element chłodniczy. Kupiłem ją w supermarkecie i nie wiem do tej pory jaką rolę de facto ma elemet chłodniczy umiejscowiony w pokrywie . Proszę o uwagi

Trzeba tylko sprawdzić, czy działa prawidłowo... to znaczy czy tak jak pisała duet schładza o kilkanaście stopni w stosunku do temperatury otoczenia.
Zimne powietrze opada w dół więc położenie radiatora jest prawidłowe ale chłodzenie takiej lodówki jest wystarczające do schłodzenia napojów, kanapek, masła lub serków aby się nie "rozpływały". Wadą jej jest duża ilość skraplającej się pary. Nie przeszkadza to np. konserwom, jajkom i innym szczelnym opakowaniom. Na pewno lepiej jest taką lodówkę mieć niż nie mieć żadnej ale nie zastąpi ona zupełnie "normalnej" lodówki, bo jednak nie uzyska się w niej +5 stopni przy temperaturze zewnętrznej +35...
Na przejazdy do dwóch dni, spokojnie wystarczy, a najlepiej tak jak to już było pisane przy wypełnieniu jej częściowo takimi produktami, które są zamrożone.

Pozdrawiam
Józek

P.S. I jeszcze jedna uwaga, taka lodówka pobiera dosyć dużo prądu z akumulatora (wtyczka na ogół jest gorąca), więc na krótkim postoju najlepiej ją wyłączać z gniazdka a na pewno nie można jej zostawić załączonej na noc. Rozwiązaniem jest podpinanie w czasie ewentualnego noclegu przez dodatkowy zasilacz do napięcia 220V. My nie mamy tego problemu, bo zawsze jedziemy non stop...
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 24.01.2005 23:50

Dziękuję za cenne uwagi. Pozdrawiam
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 26.01.2005 23:50

A może ja zadam pytanie z innej beczki. Co najlepiej przewiężć w lodówce z Polski. Jakie artykuły, bądż przetwory miesno-warzywne. Jakie macie w tym względzie doświadczenia kulinarne. Pozdrawiam Darek
ewa.z
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 824
Dołączył(a): 11.09.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.z » 27.01.2005 09:48

Ja przed podróżą zamrażam niektóre produkty. Nie zdarzyło mi się, aby coś się zepsuło w lodóce. Napoje były chłodne, piwko też :lol:
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 27.01.2005 10:33

Ze względu na to, że nasze dzieci nie zjedzą nic co wygląda podejrzanie i nie wiadomo co zawiera w swoim składzie :( musimy polegać na własnym wyżywieniu.
W ubiegłym roku po raz pierwszy zabraliśmy z domu słoiki z pasteryzowanymi obiadami mięsnymi. Były to np. gotowe łazanki, gulasze wołowe i drobiowe, małe pulpety w sosie. Każdy w oddzielnym litrowym słoiku. Na 4 osoby było tego nawet za dużo więc w tym roku będzie modyfikacja i weźmiemy mniejsze słoiki 0,7litra. Poza łazankami każda zawartość słoika była dodatkiem do makaronu, ryżu lub kaszy.
Słoiki przewoziliśmy w materiałowej torbo-lodówce z wkładami mrożącymi i jak już gdzieś tutaj pisałem przetrwały dojazd i pełne dwa dni wymieniania wkładów zanim trafiły do lodówki na kempingu.
W lodówce samochodowej kiedyś przewoziliśmy na dnie kostki zamrożonego bigosu ale dzieci go nie lubią więc ostatnio tylko kilka kostek zamrożonego masła, kostki sera żółtego, kilka puszek mięsnych, pasztet i rybne plus jakieś almette i trochę jajek bo to wszystko dobrze się przechowuje pomimo dużej wilgoci w lodówce. Na górze zawinięte w papier śniadaniowy i woreczki foliowe specjalnie podsuszane w domu kabanosy i kiełbasę. Po kilku dniach produkty powinny być jednak przełożone do prawdziwej lodówki chyba, że jest ich niewiele to taka lodówka doskonale nadaje się do przechowywania kupowanego na miejscu masła i nabiału, do schłodzenia piwa lub innego "paliwa"...

Oczywiście niektórzy załamują się gdy czytają listę produktów zabieranych przez odżywiających się "na własną rękę" ale nie ma innego wyjścia bo akurat to jest ważny punkt w budżecie wyjazdowym. Zapewniam, że dla całej rodziny i tak jest to wielka atrakcja, bo jedzenie na kempingu wygląda zupełnie inaczej niż w domu, a pomijając względy finansowe to i tak nasze córki w restauracji mogłyby zjeść tylko frytki a pizzerii tylko pizzę z pieczarkami :wink:

Z innych potraw "kempingowych" polecamy chleb zapiekany na patelni w jajku i tartym serze zółtym, kanapki z przeróżnymi wypełnieniami zapiekane w tosterze (tak zabieramy toster... i nie tylko...), na obiady dzieci uwielbiają jeszcze ryż z krojonymi winogronami :) lub kotlety sojowe (mnóstwo pracy) z ziemniakami, które tak im zasmakowały, że od czasu do czasu są nawet w jadłospisie domowym :)

Pozdrawiam
Józek
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 27.01.2005 10:57

Ja natomiast polecam też zakup małej zwykłej lodóweczki na wkłady. Jest ona nieodzowna na plaży - dzięki niej na plaży nawet w dużym upale mam zimne picie (oczywiście stawiam ja w cieniu). Mam też torbę utrzymującą temperaturę, ale jednak lodóweczka jest lepsza.
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 27.01.2005 11:28

Torbo-lodówkę wybraliśmy ze względu na to, że można do niej wiele upchać (łatwo się odkształca czego z plastikiem nie da się zrobić), po wykorzystaniu można ją złożyć do około 20% jej pierwotnej objętości a w promocji kosztowała chyba poniżej 40zł :)
Moja lodówka samochodowa, ma drugą opcję czyli wymiana pokrywy z raditorem na pokrywę plastikową i wtedy zmienia się na lodówkę "bierną" na wkłady ale nie zabieram ze sobą tej pokrywy z dwóch powodów:
1. w czasie wycieczek w samochodzie schładzam lodówkę poprzed podłączenie jej do gniazdka zapalniczki
2. na plażę zawsze mam blisko (kemping) żeby wrócić po coś zimnego, a i tak na ogół obawiając się przeziębienia dzieci pijemy raczej napoje o temperaturze nie obniżonej drastycznie...

Nie stosowałem ale słyszałem jeszcze o jednym "chorwackim" sposobie na zimne napoje na plaży: mrożenie niepełnych butelek plastikowych w pozycji leżącej, na plaży zostawia się je w cieniu spijając to co się roztopi a wystarcza podobno na pół dnia :)

P.S. Jeżeli w tym roku kupimy małą lodówkę z agregatem, to nie bedziemy zabierali tej torby termoizolacyjnej, bo weźmiemy tylko tyle produktów ile się zmieści do naszej lodówki (nie będziemy wypożyczać dodatkowej na kempingach), a na wycieczki plus dojazd wystarczy nam nasza lodówka samochodowa...
ewa.z
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 824
Dołączył(a): 11.09.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.z » 27.01.2005 11:32

JoeF napisał(a):Nie stosowałem ale słyszałem jeszcze o jednym "chorwackim" sposobie na zimne napoje na plaży: mrożenie niepełnych butelek plastikowych w pozycji leżącej, na plaży zostawia się je w cieniu spijając to co się roztopi a wystarcza podobno na pół dnia :)

Ja stosowałam, świetna sprawa, TYLKO NIE PRÓBOWAĆ Z PIWEM!!!!!
Ale drinki - SUPER!!!!
Ostatnio edytowano 27.01.2005 12:11 przez ewa.z, łącznie edytowano 1 raz
Danka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 749
Dołączył(a): 16.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Danka » 27.01.2005 12:01

Nie stosowałem ale słyszałem jeszcze o jednym "chorwackim" sposobie na zimne napoje na plaży: mrożenie niepełnych butelek plastikowych w pozycji leżącej, na plaży zostawia się je w cieniu spijając to co się roztopi a wystarcza podobno na pół dnia[/quote]

Sposób sprawdzony , myr ówniez go stosowaliśmy, sprawdza się również na wycieczkach , nie musisz wtedy zabierać lodówki.
Następna strona

Powrót do Apartamenty, hotele, pokoje


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone