Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lądem i morzem – Grecja 2022 (Agistri, rejs Cyklady, Ateny)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12900
Dołączył(a): 29.06.2007
Lądem i morzem – Grecja 2022 (Agistri, rejs Cyklady, Ateny)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.10.2022 17:33

Lądem i morzem – Grecja 2022

W tym roku miała być kolejna Mała Cyklada… Nie zdążyłam jednak zabrać się za logistykę wrześniowych wakacji, gdy pomysł na Iraklię :roll: przesunęliśmy na kolelny (?) rok. Zadzwonił bowiem nasz kumpel Kapitan (ten sam, z którym tpływaliśmy po Jadranie i raz po Eoliech) z propozycją dołączenia do załogi. Ponieważ od poprzedniego naszego rejsu pięć lat już minęło, uznaiiśmy że Iraklia może jeszcze trochę poczekać :wink: , a tymczasem zaglądniemy chociaż na trochę na kilka innych Cyklad 8) , w realu nam nieznanych (bo wirtualnie co nieco już je poznałam dzięki relacjom na tym forum :D ).
Propozycję rejsów po greckich morzach mieliśmy wprawdzie już wcześniej kilkukrotnie, jednakże terminy nijak nie pokrywały się z naszymi możliwościami wyjazdowymi. Tym razem Kapitan postanowił dostosować się do nas, więc decyzja była oczywista :) :) !

Rejs tygodniowy, nasze wakacje dwutygodniowe, trzeba było to jakość razem zgrabnie zapleść. Udało się całkiem nieźle, o czym będzie w relacji :) .
Zajawki fotkowej nie ma, bo jakoś nie mogłam zdecydować się na wybór reprezentacyjnych zdjęć. Zapewniam jednak, że trochę :mrgreen: tego będzie w swoim czasie. Regularności odcinków nie gwarantuję, gdyż czeka mnie operacja zaćmy w jednym oku (jeszcze nie mam terminu, ale na szczęście teraz nie są one tasiemcowo długie) oraz związana z tym abstynencja komputerowa, a potem świadome zmniejszenie czasu spędzanego przed ekranem. Przed kolejnymi wakacjami powinnam jednak zdążyć z finałem :) !

SPIS TREŚCI:

1. Lot do Aten: str. 2

2. Pireus: str. 2

3. Prom na Agistri przez Eginę: str. 2 - 3

4. Agistri:
** Skala - Chalikiada - Skliri - Skala: str. 3 - 5
** Skala - Metochi - Skala: str. 6
** Aponissos - Magiza - Limni: str. 6
** Kościółek Agios Nikolaos: str. 7
** Mariza: str. 7 - 8
** Limenaria: str. 8
** Polemi: str. 8 - 9
** Dragonera: str. 9
** Z Dragonery do Megalochori: str. 9 - 10
** Megalochori (Myli): str. 10 ; str. 11 ; str. 12
** Skala: str. 11 ; str. 13 - 14
** Bachos: str. 11 - 12
** Xekofti i Karnagio: str. 12

5. Prom z Agistri przez Eginę do Pireusu: str. 12 -15

6. Rejs Attyka i Cyklady Północne:

** Marina Alimos: str. 16 - 17
** Od Alimos wzdłuż Attyki do zatoki Anavyssos : str. 17 - 18
** Od Anavyssos na wyspę Andros z widokami na wybrzeże Attyki, półwysep Sounion___________, wyspy Makronissos i Kea: str. 18 - 19
** Gavrion (wyspa Andros): str. 19 - 20
** Od Gavrion (Andros) wzdłuż wybrzeży Andros - zatoka Plaka (Andros) - wzdłuż wybrzeży Tinos - Tinos (wyspa Tinos) : str. 20 - 23
** Tinos (wyspa Tinos) : str. 23 - 27
** Z Tinos na Syros: str. 27 - 28
** Ermoupoli (wyspa Syros): str. 28 - 32
** Od Ermoupoli (Syros) na wyspę Kythnos (zat. Potamia): str. 32 - 34
** Potamia (wyspa Kythnos): str. 34 - 35
** Z Potamii (Kythnos) obok wysp Kea i Makronissos do Lavrionu: str. 35 - 37
** LavrionL str. 38
** Z Lavrionu do Mariny Alimos: str. 38 - 40
** Marina Alimos i okolice: str. 40

7. Ateny:
** Zdjęcia sprzed rejsu od Załogi: str. 11 ; str. 15
** Spacer po Atenach przed rejsem: str. 15 - 16, w tym:
str.15: Anafiotika, Plac Mitropoleos, kościółek Agia Dynamis
str.15: Łuk Hadriana, pomnik Meliny Mercouri, dzielnica Neos Kosmos
** Spacery po Atenach po rejsie: str. 41 - , w tym:
str.41: ul. Lekka i jej okolice, handlowa Agora
str.42: kościółek Agia Kyriaki, kościół Panagia Pantanassa, meczet Tzisdarakis, katedra Evangelismos tis Theotokou, kościółek Panagia Gorgoeposkoos (Mikri Metropoli)
str.43: Hotel Grande Bretagne, pomnik Venizelosa, Muzeum Sztyki Cykladzkiej, Sarogleio, Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, Muzeum Wojny, kościół Agios Georgios Tropaioforos, Narodowa Galeria Sztuki, Dromeas
str. 44: Park Evangelismos - cysterna Hadriana (Pl. Dexameni) -dzielnica Kolonaki -kościółek Panagia Kapnikarea - dzielnica Psirri
str. 45: Plac Syntagma (zmiana warty)
str. 46: Hotel Grande Bretagne, katedra Evangelismos tis Theotokou, pomnik Damaskinosa, pomnik Konstantyna XI Paleologa, dzielnica Plaka, kościółek Agia Aikaterini, pomnik Lizykratesa, kościół Agios Nikolaos Rangavas
str. 47: kościółek Agioi Anargyroi Kolokynthoi , Anafiotika , kościół Agios Georgios tou Vrachou, Aglaurejon, ulica Dionysiou Areopagitou, Akropol, kościół Agia Sofia
str. 48: Wzgórze Filopapposa
str. 49: kościółek Agios Dimitrios Loumbardiaris ,mur Diateichisma
str. 49-50: Wzgórze Pnyks
str.50: Wzgórze Nimf , kościół Agia Marina , ul. Agiou Asomaton , pomnik Tezeusza , kościółek Agioi Asomatoi , dzielnica Psirri
str.51: dzielnica Psirri , kościół Agion Anargyron Psirri , kościółek Agia Paraskevi , kościół Agios Georgios tou Fotistou , Plac Koumoundourou , kościół Agion Anargyron tou Vrefokomeiou , kościół Agios Georgios Orfanotrofeion Chatzikonsta
str. 52: nekropolia Keramejkos , Muzeum Islamskie Benaki , Muzeum Ceramiki , ul. Adrianou ,- Biblioteka Hadriana , Plac Monastiraki , meczet Tzisdarakis , kościół Panagia Pantanassa , kościół Agia Irini ,- pl. Syntagma (zmiana warty)
str. 53: dzielnica Psirri , Ogród Narodowy, pomnik Karaiskakisa , pomnik Łamacz Drewna
str. 54: pomnik Miotacz Dysków , Stadion Panatenajski , pomnik Averoffa , dzielnica Mets
str. 55-56: Pierwszy Cmentarz
str. 57: ul. Anapafseos , kościół Agia Foteini Ilissos , ruiny bazyliki Ilissos , Zappeion , pomnik Byrona , pomnik Aleksandra Wielkiego
str. 58: Łuk Hadriana , Olimpiejon , dzielnica Plaka ,kościół Metamorfosis tou Sotiros (Kottaki) , dzielnica Psirri , handlowa Agora, Plac Klafthomonos , pomnik Pojednania Narodowego, Kościół Agios Georgios Karytsi
str.59: Narodowe Muzeum Historyczne, Pomnik Koloktronisa, Pomnik Trikoupisa , Stary Parlament, Monastiraki, Panagia Pantanassa, dzielnica Psirri
str. 60: Kościół Panagia Chrysospileotissa, kościółek Agia Paraskevi, pl. Syntagma, lotnisko
Ostatnio edytowano 26.04.2023 19:32 przez dangol, łącznie edytowano 85 razy
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13126
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.10.2022 17:35

Zapisuję się :oczko_usmiech:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12595
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 04.10.2022 17:48

Płynę :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18618
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.10.2022 20:04

Lądem , morzem , czy powietrzem - wędruję z Wami , Danusiu :D



Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14992
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.10.2022 20:28

Cześć Danusiu :D
Z przyjemnością będę śledzić Wasze przygody.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.10.2022 21:02

Ja już mój kapok kajakowy ubrałam, więc spokojnie czekam.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2650
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 04.10.2022 21:18

Oooo, Danusia wróciła z wojaży :D !
Super!
Fajnie, że tak szybko piszesz.
Ta operacja to taka stresująca trochę :cry:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2022 08:03

dangol napisał(a):zaglądniemy chociaż na trochę na kilka innych Cyklad 8)

To ja chętnie również na nie zaglądnę :cool:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12900
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.10.2022 11:18

mysza73 napisał(a):Zapisuję się :oczko_usmiech:


Jako że jesteś Pierwsza na liście czytelników, zdradzę Ci Agnieszko, iż jedną z cykladzkich wysp, jaką lekko liznęliśmy na rejsie, jest ta, którą kiedyś bardzo dobrze poznałaś :D . Oprócz niej będzie też inna, na którą na trochę popłynęłaś.

Kapitańska Baba napisał(a):Płynę :papa:


Musisz jeszcze trochę poczekać :wink: :wink: na rejsową część relacji, bo najpierw będzie pierwsza - lądowa - część tych wakacji. W tej rejsowej na pewno wiele Ci zabraknie (ale ceny "postojowe" naszego jachtu podam), bo jako balast, a nie żeglarz, sporo mi :roll: umknęło. Na dziób w czasie pływania nie weszłam wcale (dziobowa kajuta przecież się nie liczy), nawet w szelkach :mrgreen:

piotrf napisał(a):Lądem , morzem , czy powietrzem - wędruję z Wami , Danusiu :D


Z powietrza widoki były marne, bo lecieliśmy po zmroku. Pozostałe etapy znacznie bardziej atrakcyjne :D :D

maslinka napisał(a): Z przyjemnością będę śledzić Wasze przygody.


Cieszę się :D Aga. Kajaki po greckich wodach też pływają :wink: , może kiedyś się skusisz na zmianę kierunku.

piekara114 napisał(a):Ja już mój kapok kajakowy ubrałam, więc spokojnie czekam.


Spokojnie? Przecież już za chwilę przed Tobą atrakcyjne greckie wakacje! Kapok na pewno godnie wykorzystasz 8) . Już Ci zazdroszczę!


wiola2012 napisał(a):
Ta operacja to taka stresująca trochę :cry:


Niestety :x ... Ale skoro potem świat w tym oku znów nabierze kolorów, to nie ma na co czekać.

kulka53 napisał(a): To ja chętnie również na nie zaglądnę :cool:


Tak jak Mysza, Ty również nasze rejsowe przystanki masz znacznie lepiej poznane. Może nie wszystkie :wink: , nie wiem bowiem jakie wyspy dołączyły do Twoich zdobyczy od momentu, gdy zaniechałeś kontynuacji kultowej Kulkowej Relacji. Wciąż liczę na to, że założysz kolejny wątek, w którym pokażesz nam swoje podróże odbywane w innych okolicznościach życiowych. Bardzo mi brakuje Twoich opowieści... Z tych "archiwalnych" skorzystałam w tym roku co nieco, planując krótki przed-rejsowy etap naszych wakacji.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12595
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 05.10.2022 11:23

Musisz jeszcze trochę poczekać :wink: :wink: na rejsową część relacji, bo najpierw będzie pierwsza - lądowa - część tych wakacji. W tej rejsowej na pewno wiele Ci zabraknie (ale ceny "postojowe" naszego jachtu podam), bo jako balast, a nie żeglarz, sporo mi :roll: umknęło. Na dziób w czasie pływania nie weszłam wcale (dziobowa kajuta przecież się nie liczy), nawet w szelkach :mrgreen:


Na ląd również popatrzę z ciekawością - tym bardziej, że mam nadzieję sama tego typu wakacji długo nie zaznam :smo:
Nie bój się dziobu - tam jest bardzo przyjemnie i całkowicie bezpiecznie :oczko_usmiech:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12900
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.10.2022 11:25

Rejs zaczynał się w sobotę 24 września, nasze wakacje tydzień wcześniej. W pierwszej kolejności, trzeba było upolować loty w jakiś rozsądnych cenach, a dopiero do tego dostosować poza-rejsowe noclegi.
Samolot :idea: musiał odlatywać do Aten koniecznie z Wrocławia, tak jak podróżowaliśmy przy okazji wakacji na Koufonissi, a potem na Donoussie. To zdecydowana oszczędność, zwłaszcza czasowa. Jakoś nie mieliśmy ochoty na dojazd do Katowic czy Krakowa, a tym bardziej do Modlina. Nie wykluczam, iż mogłoby wypaść taniej, nawet z dodatkowymi kosztami dotarcia na lotnisko, ale dodatkowe godziny (a może nawet dzień? ) w podróży zupełnie nas nie pociągały. Tak więc, pole manewru zawężone do tego, co Ryanair nam mógł zaoferować.

W tym roku wyloty z Wrocławia odbywały się w popołudniowe w piątki i poniedziałki. Te piątkowe o 40 minut wcześniej, niż poniedziałkowe. Niby niewiele, ale skoro Grzesie pracował w dniu wylotu, to moglibyśmy nie zdążyć i samolot odleciałby bez nas :oczko_usmiech: . Chyba, że zdecydowanie korzystna cena uzasadniałaby decyzję o „bez-wypoczynkowym” dodatkowym dniu urlopu wypoczynkowego, na taką jednakże nie trafiliśmy :cry: . Polowanie na tani lot nie zakończyło się spektakularnym sukcesem :arrow: trzeba było się pogodzić z tym, że przelot w te i nazad od głowy będzie w tym roku dwa razy droższy, niż rok temu. Mogło być jednak jeszcze gorzej, więc nie ma co narzekać.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13126
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.10.2022 11:27

dangol napisał(a):
mysza73 napisał(a):Zapisuję się :oczko_usmiech:

Jako że jesteś Pierwsza na liście czytelników, zdradzę Ci Agnieszko, iż jedną z cykladzkich wysp, jaką lekko liznęliśmy na rejsie, jest ta, którą kiedyś bardzo dobrze poznałaś :D . Oprócz niej będzie też inna, na którą na trochę popłynęłaś.

To tym bardziej czekam :lol: , bo bardzo mi w tym roku greckich klimatów brakowało :cry:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2022 11:53

dangol napisał(a):nie wiem bowiem jakie wyspy dołączyły do Twoich zdobyczy

W poprzednim roku żadna :roll: , były za to powroty. Natomiast w tym - poza powrotami - także 3 nowe wysepki nieodległe od lądu - Poros, Hydra i Spetses :) . Miała być jeszcze czwarta "nowość" , ale zabrakło czasu i... pogody :? , na koniec wyjazdu mocno się popsuła i nie było warto się spinać.
dangol napisał(a):...liczę na to, że założysz kolejny wątek...

To jest niestety mało prawdopodobne :? , nie zawsze znajduję nawet czas na to by na forum zajrzeć a co dopiero prowadzić relację :roll: . Niemniej kilka interesujących mnie wątków z przyjemnością staram się śledzić :) .

Zapowiada się bardzo ciekawie :idea: , kilka dni na lądzie, kilka wysp... czekam z niecierpliwością na opisy i zdjęcia :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2476
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.10.2022 12:34

Czy drogą, czy morzem - melduję się na pokładzie i łapię za cyca :oczko_usmiech:
PS. A nie, czekaj, to nie ta relacja :mrgreen: :papa:

pozdrawiam, Michał
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12900
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Lądem i morzem – Grecja 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.10.2022 13:14

mysza73 napisał(a): bardzo mi w tym roku greckich klimatów brakowało :cry:


Miałaś za to inne, a te z sycylijską kuchnią i zabytkami świetne są! "Cyprowe" lazury takoż, pomimo inszych rozczarowań...

kulka53 napisał(a): Poros, Hydra i Spetses :)


8/10 tegorocznej załogi pływała po Zatoce Sarońskiej rok temu.

majkik75 napisał(a): PS. A nie, czekaj, to nie ta relacja :mrgreen:


Można złapać się za retsinę czy ouzo, w greckich klimatach wchodzą :wink:
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Lądem i morzem – Grecja 2022 (Agistri, rejs Cyklady, Ateny)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone