Jesteśmy w dzielnicy Keramejkos, którą w starożytności zamieszkiwali rzemieślnicy wyrabiający ceramiczne naczynia z gliny wydobywanej w rejonie rzeczki Eridanos. Dla zwiedzających Ateny, najważniejszym obiektem jest nekropolia Keramejkos położona poza terenem antycznego miasta.
Cmentarz był stale używany od IX wieku p.n.e. do czasów rzymskich, tu pochowano m.in. Peryklesa, Solona i Demostenesa… Znaleziono też starsze pochówki, grobowce mają prawie 5000 lat! Na terenie nekropolii odkryto wazy w stylu geometrycznym oraz dobrze zachowane stele nagrobne.
Region Keramejkos został podzielony na dwie części murami Temistoklesa. Wewnętrzna część była terenem zamieszkałym, natomiast zewnętrzna część to cmentarz. Mury miały dwie bramy: Dipylon i Świętą Bramę. Dipylon był bramą Drogi Panatenajskiej, która prowadziła na Akropol, a Święta Brama prowadziła do Eleusis, ważnego miasta w czasach starożytnych, gdzie każdej jesieni miały miejsce Misteria Eleuzyjskie.
Zwiedzanie cmentarza Keramejkos i niewielkiego muzeum odpuszczamy, ale jest na „liście” do odwiedzenia przy powrotach do greckiej strolicy.
Na fotkach poniżej widzicie olbrzymi kościół Agia Triada usytuwany tuż przy wspomnianym cmentarzu.
A to fragment nekropoli oglądany zza ogrodzenia…