Re: Lądem i morzem – Grecja 2022 (Agistri, Ateny, rejs Cykla
napisał(a) dangol » 20.02.2023 20:13
Z Anafiotiki schodzimy uliczką Stratonos (do tej pory dwukrotnie było odwrotnie), z której mamy widok na stoki Akropolu.
Aglaurejon – największa z jaskiń Akropolu…
Aglauros była żoną Kekropsa, mitycznego króla Attyki i założyciela Aten, półczłowieka-półwęża. Ich córką była również Aglauros, która stała się kochanką Aresa, z tego związku narodziła się nimfa Alkippe. Właśnie tej Aglauros, kochance Aresa, poświęcony był kult w świętym gaju i przyległej grocie u stóp północno-wschodniego Akropolu. Zgodnie z mitem, gdy Ateny były oblegane przez armię wroga, mieszkańcy zwrócili się o pomoc do wyroczni delfickiej. Ta przekazała, iż ocalenie miasta jest możliwe, jeśli ktoś się poświęci i dobrowolnie poniesie śmierć dla dobra innych. Poświęciła się właśnie Aglauros, skacząc ze skały Akropolu, aby ratować miasto. Aby ją uhonorować, Ateńczycy co roku organizowali „Aglaureię”, podczas której młodzieńcy po osiągnięciu pełnoletności szli w zbrojach do jaskini i przysięgali bogini, iż będą bronić miasta i szanować prawa.
Nieco niżej, przez ogrodzenie, na zboczu ponad ruinami odeonu Peryklesa, można zobaczyć
kościółek Agios Georgios Aleksandrinos. Oryginalna świątynia została zniszczona przez Turków podczas rewolucji niepodległościowej, potem ją odbudowano.