Zanim wyruszymy na pierwszą kąpiel, co nieco o wyspie.
Na cropli nie jest czarną plamą, gdyż pojawiła się w
Kulkowej Relacji . Paweł i Małgosia zwiedzili ją jednakże w innym stylu, niż teraz my będziemy, chociaż miejsca powtarzać się będą, bo na małej wyspie inaczej się nie da
.
Powierzchnia wyspy wynosi 13,367 km² (chyba razem z pobliskimi małymi wysepkami?), długość około 5,5 – 6 km, szerokość około 3,5 km. Najwyższy punkt wyspy Kontari ma 249 m n.p.m. (na niektórych mapach widnieje 275 m n.p.m.), znajduje się w centrum wyspy pokrytej licznymi pagórkami. Część powierzchni Agistri porośnięta jest gajami oliwnymi i cytrusowymi, około 80% gęstym lasem sosnowym. Na wyspie mieszka na stałe nieco ponad 1000 osób, w sezonie liczba ta wzrasta pięciokrotnie.
Agistri wraz z Eginą i sąsiednimi wyspami składała się z Królestwa Eginy mitycznego króla Ajakosa, władającego ludem Myrmidonów. Był synem Zeusa i Eginy, dziadkiem Achillesa. Według Homera Agistri nazywała się Kekrifalia (Kekryphaleia, Κεκρυφάλεια), jako sojusznik Eginy brała udział w wojnie trojańskiej.
Tu właśnie – zanim dotarła na Eginę - skryła się nimfa Britomartis (Afaja), która uciekła z Krety przed królem Minosem. Bogini Artemida założyła jej wianek na głowę, który sprawił że Afaja była niewidzialna. Stąd starożytna nazwa wyspy Kekrifalia - „ozdobiona głowa”.
Wielu historyków uważa jednak, że Kekrifalia to położona w pobliżu mniejsza wysepka Kira, a Agistri to Pitounisos (Πιτυόνησος - wyspa sosnowa), której nazwa pojawia się w „Iliadzie”.
Pliniusz opisuje Kekrifalia jako leżącą na północ od Metany i na południowy zachód od Eginy, dlatego uważa się, że jest to Agistri, a Pitounisos to Kira. Tyle, że Kira nie jest porośnięta sosnami – możliwe więc, że Agistri nosiła obie nazwy.
Z wyspą związany jest też mit dotyczący Telchinów - istot ludzkich z rybimi ogonami lub płetwami zamiast stóp. Według mitologii zniszczyli wyspę Rodos, którą polali wodą ze Styksu, aby ziemia jałowiała. Przez ten czyn zmuszeni byli uciekać. Schronienie znaleźli na Agistri w porcie Skala. Ponieważ mieszkańcy nie wiedzieli z kim mają do czynienia, nazywali ich “fokami” (być może w starożytności schronienie znalazły tu prawdziwe foki).
Tradycja mówi, że zachwyceni naturalnym pięknem wyspy przybysze zostali złapani jak ryby na haczyk ( nazwa Agistri oznacza haczyk na ryby) i żyli tam przez całe życie.
Inni historycy, którzy wspominają o wyspie w swoich dokumentach, to Tukidydes i Diodor. Według nich, u wybrzeży wyspy Ateńczycy pokonali zmasowane floty Eginy, Epidavros i Koryntu w bitwie morskiej w 459 r. p.n.e.
W XIX wieku Agistri utożsamiano ze starożytną Pityonesos , nawet w rządowych dokumentach króla Ottona nazywano ją Pityonesus.