(
fotka z netu:
https://www.moregreece.com/listing/evan ... gia-tinos/ )
Kościół Panagia Evangelistria (zwany też Panagia Megalochari – Matka Boża Wielkiej Łaski) został już fajnie pokazany na cropli
przez Agnieszkę oraz
przez Pawła , trochę też
pokazał husband. Nic nowego do ich opowieści raczej nie wniosę, ale skoro mam „świeżutki” materiał foto, to nasze zdjęcia też pokażę.
Na kolanach jednakże
nie poszliśmy, nie zapaliliśmy też żadnej z ogromnych świec, jakie można kupić drodze do sanktuarium.
Na początku XIX w. w tinoskim monastyrze Kechrovouni mieszkała mniszka Pelagia. Jej właśnie we śnie ukazała się Matka Boża i wskazała miejsce, w którym należy odkopać ikonę Zwiastowania. Wizja ta powtórzyła się Pelagii trzykrotnie (9,16,23 lipca 1822), wtedy dopiero mniszka zwróciła się do biskupa z prośbą o odszukanie ikony i odrestaurowanie kościoła, w którym kiedyś się znajdowała. Dwa lata wcześniej inny mieszkaniec Tinos (ogrodnik Mihalis Polyzois) odwiedził biskupa, przekazując tę samą prośbę Matki Bożej. Metropolita uznał zatem, że wizje są autentyczne. Biskup udzielił błogosławieństwa pobożnej zakonnicy i jeszcze tego samego dnia, bijąc w kościelne dzwony, zebrał mieszkańców Tinos, do których przemówił pełnymi wiary słowami o objawieniu Pelagii i wyjaśnił im pragnienie Matki Bożej.
Wykopaliska rozpoczęły się we wrześniu 1822 roku. Podczas poszukiwań ikony odnaleziono ruiny fundamentów małej kaplicy bizantyjskiej, która z kolei pokryła fundamenty świątyni z IV wieku poświęcone Marii Pannie i św. Janowi Chrzcicielowi. W wizji siostry Pelagii Dziewica Maryja powiedziała jej, że ten kościół został spalony w połowie X wieku przez saraceńskich piratów.
Minęło kilka dni bezowocnych poszukiwań... Stopniowo entuzjazm zaczął słabnąć , aż w końcu wykopaliska ustały. Równocześnie jednak z zaprzestaniem prac wykopaliskowych na wyspie pojawiła się groźna choroba, której skutki śmiertelne stale wzrastały. Przepełnieni strachem mieszkańcy Tinos prosili o opiekę Dziewicę Maryję i przeprosili za odstąpienie od poszukiwania ikony.
Przystąpiono do wstępnych prac zmierzających do zbudowania kościoła na fundamentach wczesnochrześcijańskiej bazyliki Agios Ioannis Prodromos oraz starożytnego sanktuarium Dionizosa. Kamień węgielny pod kościół położono 1 stycznia 1823 r. Wówczas wytrysnęła woda z wyschniętej studni, uznano to za cud i nowy kościół poświęcono Źródłu Życia (Zoodochos Pigi). Wznowiono też poszukiwanie Świętej Ikony, tym razem wykopaliska prowadzono w sposób systematyczny, na zmianę pracowali także mieszkańcy wyspy, aby przyspieszyć poszukiwania. 30 stycznia 1823 kilof robotnika Dimitrisa Vlassis z wioski Falatados uderzył i rozciął na dwie części ikonę (znajdowała się około 2 m od źródła), pozostawiając nietknięte postaci klęczącej Matki Bożej i archanioła Gabriela trzymającego lilię. Ikonę ponoć namalował sam św. Łukasz Ewangelista, historycy jednakże datują obraz na VII wiek.
Ikonę znaleziono wkrótce po wybuchu powstania o niepodległej Grecji, dlatego Matka Boża z Tinos została ogłoszona patronką narodu greckiego. Przeprowadzono ogólnokrajową zbiórkę pieniędzy na budowę kościoła, który miałby pomieścić ikonę. Wierni z całej Grecji, która właśnie stała się niepodległa, zaczęli przybywać na Tinos oferując pomoc ekonomiczną i fizyczną przy budowie świątyni. Wśród pierwszych pielgrzymów byli m.in. narodowi bohaterowie Kolokotronis, Karaiskakis, Makrygiannis, Miaoulis, Kamaris … Liczne doniesienia o cudach zwiększyły sławę świątyni, a tinoska ikona Zwiastowania to najbardziej czczona ikona w całej Grecji.
(
fotka z netu:
http://full-of-grace-and-truth.blogspot ... tokos.html )
Zaraz po odnalezieniu Świętej Ikony postanowiono wybudować duży kościół nad kaplicą Zoodochos Pigi. W tym celu dolny kościół został przedłużony na prawo i na lewo odpowiednimi portykami, a nad nim rozpoczęto budowę wspaniałego kościoła, który dziś widzimy.
Kościół Panagia Evangelistria to w rzeczywistości kompleks klasztorny. Świątynia w stylu renesansowym została zaprojektowana przez architekta z Tinos (ale urodził się w Smyrnie) Efstratiosa Emmanuela Kallonaris. Do budowy potrzebne były znaczne ilości marmuru. Oprócz tego z kamieniołomów Panormosna Tinos, wykorzystano również marmur przetransportowany ze stanowiska archeologicznego w wyspy Delos oraz ze świątyni Posejdona w tinoskiej Kionii. Każdy statek, który przepływał obok wyspy załadowany jakimś materiałem budowlanym, poinformowany o potrzebach Kościoła, ofiarowywał część swojego ładunku na jego budowę.
Na parterze znajduje się kaplica, którą zaczęto budować w 1823 roku, kiedy odnaleziono świętą ikonę. Główna świątynia została oddana do użytku w 1830 roku. Do połowy 1832 r. wzniesiono skrzydło wschodnie kompleksu wraz z częścią na wschód od dzwonnicy i odcinkiem na wschód od wejścia centralnego. Wszystkie prace budowlane zakończono w 1880 roku.
Kościół jest oficjalnie pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Jednak główne święto kościoła przypada na 15 sierpnia, kiedy Grecki Kościół Prawosławny upamiętnia Zaśnięcie Marii Panny (Theotokos), zgodnie z silną tradycją Wysp Morza Egejskiego, gdzie Zaśnięcie jest obchodzone w połowie sierpnia jako główne letnie święto. Panagia Evangelistria świętuje ponadto 30 stycznia (w dniu odnalezienia ikony). 25 marca ( Zwiastowanie NMP i Dzień Niepodległości ) oraz 23 lipca (rocznica trzeciej wizji św. Pelagii).