Jak ma być ciepło to przenosimy się do Tajlandii. Bangkok to miejsce o którym można mówić dużo, zarówno pozytywnie jak i zupełnie odwrotnie.
Ja swoje zdanie wygłoszę jedynie o stronie kulinarnej, bo warto...
Sztuka kulinarna Tajlandii, powszechnie uważana za jedną z najlepszych i najbardziej oryginalnych kuchni świata. Na przestrzeni wieków kształtowała się pod wyraźnym wpływem kuchni chińskiej z północy i kuchni indyjskiej z zachodu. Tajska kuchnia to mieszanka smaków ostrych, kwaśnych i słodkich. Kojarzy się przede wszystkim z jedzeniem ulicznym. To myślę największa radość z konsumpcji, jaką tu sobie można wyobrazić. Olbrzymia różnorodność, olbrzymi wybór. Ulica niesamowicie pachnie jedzeniem, zapachy dopadają nas na każdym kroku, więc trudno nie pokusić się o spróbowanie. Na każdym rogu możemy dostać szaszłyki, pokrojone owoce, koktajle, miseczki zupy czy ryżu. W rewelacyjnych cenach. Taki fast food nie jest zły! Próbujemy niezliczonych rodzajów aromatycznych curry, smażonego ryżu, makaronów, świeżych owoców morza, przepysznych, soczystych owoców. W Bangkoku najbardziej urzeka, że na każdym rogu można spotkać Taja z jakimś wózkiem lub śmieszną budką, sprzedającego jedzenie.
Jeśli ktoś lubi, to nawet cały już uwędzony łeb świński do jadzenia, też można nabyć...
Damnoen Saduak. Pływający Targ w Bangkoku jest specyficznym miejscem. Zamiast stoisk, towary wypełniają długie wrzecionowate łodzie, kołyszące się na wodach kanału. Sprzedawcy w słomianych kapeluszach oferują soczyste, egzotyczne owoce, wyjątkowe rękodzieła, a także tradycyjne dania tajskiej kuchni, świeżo przygotowane w olbrzymich kotłach.
Kanał, w którym kłębią się łodzie sprzedawców i kupujących, ma 32 kilometry długości. Został on wykopany w XVIII wieku., za panowania króla Ramy IV i łączy ze sobą rzeki Mae Klong i Tacheen. Pływający Targ wpasowuje się idealnie w scenerię miasta. Towary trzymane są głównie w łodziach, ale czasem też na straganach wzdłuż brzegów kanału. Ponieważ domy mieszkalne znajdują się w niedalekiej odległości od targu, płynąc łodzią, można obserwować codzienne życie mieszkańców Damnoen Saduak. Tradycyjne chaty z drewna tekowego, a także otaczające je sady i ogrody, stanowią przepiękny widok. Kupowanie i sprzedawanie towarów z łodzi ma długą tradycję, a styl życia mieszkańców Damnoen Saduak, nie zmienił się od pokoleń.
Co do owoców morza, należy zaznaczyć, iż odgrywają one bardzo dużą rolę w kuchni tajskiej. Oprócz genialnych krewetek należą do nich i inne skorupiaki, jak homary, langusty czy kraby. Z racji położenia Tajlandii między wodami Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego, owoce morza są w tym kraju łatwo dostępne i w dużym wyborze.
Inną wizytówką kulinarna Tajlandii jest chili. To ta właśnie przyprawa decyduje przede wszystkim o ostrym i pikantnym smaku wielu tajskich dań, szczególnie curry.
Charakterystyczne skrępowane, żywe kraby, a i suszone kalmary, ośmiornice...
A jak ulicznego jedzenia zaczynamy mieć już dość, i spróbowaliśmy wszystkiego, super ostre chili wypaliło nam dziurę w jelitach, to proponuję tajskie plaże. No cóż, nic dodać, nic ująć.
Smacznych wrażeń. Pozdrawiam, Grzegorz.