BOŚNIA I HERCEGOWINA
Jesteśmy w Bośni i Hercegowinie. To kraj... nietypowy, niektórzy nazywają go tworem nieco sztucznym. Niby granicę przekroczyliśmy, a widok chorwackiej flagi jest dość powszechny. W wyniku ostatniej wojny kraje tworzące dawną Jugosławię zdecydowanie ujednoliciły się narodowościowo ("odmieńców" zamordowano lub wypędzono, część sama uciekła).
W Bośni i Hercegowinie jest inaczej. Jeśli szukać by miejsca, do którego pasuje określenie "kocioł bałkański", to najlepiej tutaj. Do dzisiaj mieszkają tu trzy wielkie grupy etniczne: Chorwaci, Serbowie i Boszniacy (słowiańscy muzułmanie). Niektórzy wciąż uważają się za Jugosłowian (Tito otaczany jest dość powszechnym szacunkiem, bez problemu można kupić koszulkę z jego wizerunkiem). Wcale nierzadkim widokiem są też flagi tureckie... Mieszkają tu wyznawcy trzech wielkich religii: muzułmanie, prawosławni, katolicy. Kraj tworzą dwa organizmy: Federacja Bośni i Hercegowiny i Republika Serbska (obie mają swojego prezydenta i premiera, flagę i godło).
Mapa tworzących kraj organizmów. Na czerwono Federacja Bośni i Hercegowiny, pozostały obszar to Republika Serbska (nie mylić z Serbią).
To godło Republiki Serbskiej. Oczywiście posługiwanie się serbską symboliką nieprzypadkowe (tereny Republiki Serbskiej zasiedlone są obecnie w 90% przez ludność serbską, niektórzy żądają przyłączenia do macierzy).
A tutaj godło Federacji Bośni i Hercegowiny. Łatwo się domyślić, kto jej terytorium zamieszkuje. Złota lilia w zielonym polu to symbol Boszniaków, biało-czerwona szachownica oczywiście Chorwatów. Serbów tu niemal nie ma (zaledwie 4%).
To niejedyny podział terytorium kraju. Jakby tego było mało, są jeszcze dwie krainy historyczne: Bośnia i dużo mniejsza Hercegowina. Nie muszę chyba mówić, że granice krain historycznych nie pokrywają się z tymi podanymi wyżej. Parę mapek, by choć trochę objaśnić ten religijno-narodowościowo-geograficzny galimatias.
Tu mapka krain geograficzno-historycznych. Hercegowina zajmuje tylko 20% powierzchni kraju i znajduje się na południu.
A tutaj na zielono zaznaczono tereny, na których większość stanowią Boszniacy (nie mylić z Bośniakami). Łatwo zauważyć, że mieszkają w zasadzie tylko na terenie jednej z dwóch części składowych kraju.
Podsumujmy więc. Jesteśmy w kraju Bośnia i Hercegowina. Na terenach Federacji Bośni i Hercegowiny. W historycznej krainie Hercegowina. Uff... Wybaczcie ten przydługi wstęp, ale moim zdaniem jest konieczny, by choć trochę zrozumieć specyfikę tego wyjątkowego państwa.
Na pierwszej stacji paliw tankujemy do pełna (dużo taniej niż w Chorwacji) i ruszamy na północ. Pierwszy cel to Počitelj.