JAJCENazwa Jajce pochodzi od jajowatego wzgórza, na którym leży. W miasteczku znajduje się masa pamiątek ze średniowiecza, a nawet starożytności. To tutaj mieściła się siedziba bośniackich królów, a ostatni z nich właśnie w Jajcu dokonał żywota, zabity przez panoszących się na Bałkanach Turków.
Warto też wspomnieć o tym, że to w Jajcu Josip Broz Tito "założył" Jugosławię, w 1943r. określając podstawy powojennego federacyjnego państwa jugosłowiańskiego. Został wtedy wybrany prezydentem Antyfaszystowskiej Rady Narodowego Wyzwolenia Jugosławii, a po paru dniach proklamował tymczasowy rząd nowego państwa, które za jego życia funkcjonowało całkiem sprawnie. Niestety, Tito nie był nieśmiertelny, ale do dzisiaj darzony jest w Bośni szacunkiem i uznaniem (na straganach w Mostarze czy Sarajewie można kupić koszulki z wizerunkiem generała).
Pocztówkową wizytówką miasteczka jest efektowne ujście rzeki Plivy, która wodospadem wpada do większej rzeki Vrbas, oraz usiane zabytkowymi budowlami (lub ich pozostałościami) wzgórze. Od granicy w pobliżu Plitvic to zaledwie 150km, a już wyraźnie wyczuwa się charakterystyczny orientalny klimat, który tworzony jest przez m.in. meczet z XVIII wieku czy przemykające kobiety w chustach, nabierające wody ze studni przy jednej z zachowanych bram miasta.
Lubię miasteczka z ułożoną kaskadowo zabudową. Przejdźmy się.
Kościół św. Marii i Wieża św. Łukasza z XV wieku. Podobno ostatnia królowa Bośni przywiozła w posagu relikwie św. Łukasza Ewangelisty, które tutaj właśnie przechowywano.
Wejście do katakumb, a wyżej górujący nad miasteczkiem średniowieczny zamek (można zwiedzać, ładne widoki, niestety nie mamy czasu, hostel w Sarajewie czeka).
Częściowo zachowały się średniowieczne mury z bramami wjazdowymi do miasta.
Na starówce, w obrębie murów, sporo knajp. Siadamy w niewielkiej cevabdzinicy koło studni i zjadamy pierwsze tego roku cevapcici.
Studnia czynna, przychodzi sporo kobiet z wielkimi plastikowymi butelkami.
Jeśli jesteśmy w Bośni, to nie może zabraknąć pamiątek po ostatniej wojnie. Niektóre zniszczone budynki popadają w ruinę i panoszy się w nich zielsko...
...inne - jak ten meczet - odbudowano. Zbudowany w XVIII wieku został całkowicie zniszczony w 1993 roku przez Serbów.
Dzisiaj odbudowa wygląda na prawie skończoną, gdzieniegdzie jeszcze wystają jakieś kable.
Nie tylko budynki ucierpiały podczas ostatniej wojny.
Nazwisk jest o wiele więcej...
Pora zobaczyć słynny wodospad. Nad rzeką Plivą plażuje spora grupa mężczyzn, niektórzy wyraźnie pijani. Z tej strony rzeki wodospad nie wygląda zbyt imponująco. W lewym górnym rogu zdjęcia widać stację benzynową. Stamtąd na pewno widok będzie lepszy.
Przechodzimy przez most...
...i wreszcie jest. Bardzo ładny, choć tego dnia trochę wodospadów już widzieliśmy
. Rzeka Pliva uchodzi do widocznej po prawej rzeki Vrbas.
Pora ruszać dalej. Przy drodze wylotowej billboardy informujące, że Jajce znajdują się wśród kandydatów do wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przed nami jeszcze kawał drogi do Sarajewa.