Weszliśmy na plac z boiskiem do koszykówki i okazało się, że jest to Plac Azji Mniejszej, na którym już byliśmy kilka dni temu.
Przy tym placu stoi Meczet Nerandzes
oraz budynek szkoły tureckiej, będący najstarszym budynkiem szkolnym w Rethymno. Mieściła się w nim pierwsza Szkoła Podstawowa w Rethymno nazywana „turecką”, założona w 1795 roku przez Edechema Beya dla dziewcząt, w której uczono języka tureckiego, greckiego i koptyjskiego oraz szycia i sztuki gospodarstwa domowego.
Na placu ujrzeliśmy ciekawy pomnik, którego projektantem jest Dyrektor Centrum Sztuki Pan Manolis Koundourakis.
Pomnik został tutaj umieszczony w październiku 2014 roku, po wielu latach starań Stowarzyszenia Azji Mniejszej.
Przedstawia on katastrofę Azji Mniejszej. Pomnik ma pięć metrów długości i cztery metry wysokości,
Decyzja, aby pomnik ustawić na Placu Azji Mniejszej nie była przypadkowa, bowiem po katastrofie w Azji Mniejszej na jego terenie mieszkało wielu uchodźców.
Rzeźbiarz Charalambos Neonakis, który tak opisał ten pomnik.
„Część rzeźbiarska składa się z trzech części. Centralną postacią jest postać kobieca, która nie odnosi się do kobiety tamtych czasów, ani do Azji Mniejszej, to po prostu postać emanująca melancholią, smutkiem, nostalgią, pokazująca dokładnie uczucia, jakie mają wszystkie pokolenia uchodźców.
Po lewej stronie trzy kobiety płaczą i jest to przedstawienie fotografii, na której postacie kobiece opłakują leżące zwłoki zamordowanych uchodźców. Jest ktoś, kto ciągnie te postacie do przodu, ksiądz ze złożonymi rękoma, symbolizujący wiarę, a trochę dalej rodzina. Rodzina składa się z matki trzymającej dziecko, małej dziewczynki trzymającej w ręce obrazek i ojca z przodu pokazującego horyzont.
Prawa część to trzeci odcinek, gdzie mamy marsz uchodźców. Ta ścieżka jest uwieczniona na wielu fotografiach i stąd pomysł, ciąg uchodźców, który posuwa się naprzód i znika na horyzoncie. Katastrofa została uchwycona fotograficznie i właśnie to chcieliśmy przedstawić za pomocą pomnika, katastrofę Azji Mniejszej, którą wszyscy znamy”.
Podczas odsłonięcia tego pomnika Prezes Stowarzyszenia Rethymnon Azja Mniejsza „Ionia” Michalis Kazilas powiedział m.in.: „Jest to pomnik ludobójstwa Greków Azji Mniejszej przez państwo tureckie, które eksterminowało setki tysięcy, okrucieństwa popełnionego przez Młodych Turków, którego kulminacją było spalenie Smyrny w 1922 roku. Jest to pomnik pamięci naszych dziadków, babć i ojców, którzy swoim uczciwym potem zdołali stanąć na nogi w nowej ojczyźnie i przyczynić się do jej rozwoju. To pomnik modlitwy, pielgrzymki, a przede wszystkim samokrytyki. Nigdy więcej podziału. Wieczna pamięć ofiar”.