Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kolory i smaki Syjamu - Tajlandia 2024

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5016
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 29.07.2024 20:35

Z przykrością stwierdzam, że przegapiłam start Twojej relacji :oops:.
Ale teraz już będę czytać na bieżąco, a przynajmniej się postaram.
Zajawka bardzo interesująca.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.07.2024 22:30

wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jak to mój kolega mówi: najdroższy lot, kupujesz, zapominasz, a na miejscu szalejesz :mg:

Mądrze kolega mówi ;)
Postąpiliśmy podobnie :D .


Podobna sytuacja jest w Wietnamie , ale ta sytuacja zmienia się dynamicznie . . .

Podobnie jak Gosia przegapiłem start Twojej relacji , ale to zapewne przez brak czasu - dzieje się dużo , a jeszcze relację z Australii staram się uzupełniać regularnie ( prawie :oczko: ) , bo zbliżam się w niej do końca .
Będę śledził i zarażał się :D


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 30.07.2024 14:43

megidh napisał(a):Z przykrością stwierdzam, że przegapiłam start Twojej relacji :oops:.

piotrf napisał(a):Podobnie jak Gosia przegapiłem start Twojej relacji , ale to zapewne przez brak czasu ...

Witajcie Kochani, cieszę się że jesteście! Nic nie szkodzi, jeszcze się nie rozkręciłam, bo tak jakoś mi czas płynie na innych aktywnościach ( od ogórków do leczo :lool: )

megidh napisał(a):Zajawka bardzo interesująca.

Dziękuję :proszedzieki:

piotrf napisał(a):
wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jak to mój kolega mówi: najdroższy lot, kupujesz, zapominasz, a na miejscu szalejesz :mg:

Mądrze kolega mówi ;)
Postąpiliśmy podobnie :D .


Podobna sytuacja jest w Wietnamie , ale ta sytuacja zmienia się dynamicznie . . .

Wietnam i Kambodżę mamy w trochę dalszych planach. Mam nadzieję, że jeszcze zdążę poszaleć ;) .
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1625
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 30.07.2024 17:30

Ja też jestem - postaram się śledzić na bieżąco.

Tajlandia (najlepiej z kawałkiem Kambodży) jest u nas na krótkiej liście (powiedzmy top 10) więc może w najbliższej 10-latce uda się tam zawitać :rotfl: . A że jeszcze długo jesteśmy uwiązani do terminów lipiec/sierpień to Twoja relacja wpisuje się idealnie w nasze plany :lool: .

I po tegorocznych wakacjach potwierdzam, że nie ma co demonizować pory deszczowej. Jak się z głową do tego podejdzie to da się przeżyć bez większych uszczerbków ;-) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 30.07.2024 20:34

Aglaia napisał(a):Ja też jestem - postaram się śledzić na bieżąco.

Witaj! Bardzo się cieszę, że jesteś :)

Aglaia napisał(a):Tajlandia (najlepiej z kawałkiem Kambodży) jest u nas na krótkiej liście (powiedzmy top 10) więc może w najbliższej 10-latce uda się tam zawitać :rotfl: . A że jeszcze długo jesteśmy uwiązani do terminów lipiec/sierpień to Twoja relacja wpisuje się idealnie w nasze plany :lool: .

Ja myślałam, że z każdym rokiem lista będzie się skracać, a ona się wciąż wydłuża :lool:. Może gdybym nie czytała relacji to by chorągiewek na mapie nie przybywało ;)

Aglaia napisał(a):I po tegorocznych wakacjach potwierdzam, że nie ma co demonizować pory deszczowej. Jak się z głową do tego podejdzie to da się przeżyć bez większych uszczerbków ;-) .

Dokładnie :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 30.07.2024 20:36

Kolory i smaki Syjamu - Tajlandia 2024

Przygotowania

Tajlandia to kraj znany mi tylko z opowieści, zdjęć, filmów i relacji w sieci. Niby dużo, ale jednak niewystarczająco dużo, żeby nie czuć ekscytacji i obaw związanych z podróżą w nieznane. Starałam się więc do tej podróży przygotować mądrze :) . Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale na niektóre mamy i możemy uniknąć przykrych niespodzianek.

Pod koniec lutego kupujemy bilety na samolot. Nasz wybór padł na linie Qatar Airways. Odpowiadały nam zarówno daty lotów jak i godziny. Zakupu dokonałam na stronie przewoźnika. Wybrałam zakładkę podróż wieloodcinkowa i wybrałam dwa odcinki: Warszawa - Phuket i Bangkok Warszawa. Dzięki temu wszystko miałam na jednej rezerwacji. W cenę biletu wliczony był bagaż rejestrowany 25 kg. Lot odbywał się z jedną przesiadką w Doha. Za bilety zapłaciliśmy 3740 / os. Gdybyśmy dokonali zakupu tydzień wcześniej, koszt byłby o 200 zł/os. niższy. Dwa dni później ten sam bilet kosztował prawie 4000 zł.

W kolejnym tygodniu dokupiłam ubezpieczenie od rezygnacji z lotu. W TU Europa był to koszt 240 zł za całość.

W połowie marca kupiliśmy bilety krajowe z Koh Samui do Bangoku na poranny lot, liniami Bangok Airways. Bilet standardowy obejmował bagaż podręczny do 7 kg i bagaż rejestrowany do 20 kg. Cena 280 zł/os.

Kolejne zadanie to szczepienia. Zdania w tej kwestii są podzielone, nawet wśród lekarzy. Są tacy, którzy nie widzą powodu, żeby się dodatkowo szczepić , inni zalecają zaszczepienie się od wszystkiego co możliwe. Oczywiście trzeba znaleźć złoty środek dla siebie i uwzględnić te szczepienia, które już się kiedyś robiło. Stanęło na tym, że przyjęliśmy w odpowiednim czasie szczepionkę WZW A (1 dawkę) i B ( 2 dawki) oraz skojarzoną – błonica, tężec , krztusiec. Gdybym miała szczepienie p. tężcowi to bym nie kupowała tej skojarzonej. W listopadzie musimy przyjąć ostatnie dawki na WZW. (Gdybym wyjeżdżała na wakacje all inclusive i zamierzała spędzić w resorcie cały czas odpoczywając i ciesząc się słońcem, to w ogóle bym się nie szczepiła, ale to jest moje subiektywne spostrzeżenie już po powrocie :chytry: .)

-Przemieszczanie się po wyspie.

Tajowie mają do perfekcji opracowany system przewożenia turystów po kraju. Wystarczy na stronie https://12go.com/pl wyszukać sobie odpowiednie połączenie. Bez problemu można też zamówić odpowiednią usługę w hotelu czy zapytać w restauracji. Nawet jeśli ktoś nie świadczy takich usług, to w mgnieniu oka skontaktuje nas z osobą, która to robi. Podobnie rzecz ma się z wycieczkami.
Niby o tym czytałam, ale nie do końca „wierzyłam”, że to tak działa i wolałam mieć przynajmniej na początku wszystko „zaklepane”. Nasza grupa wyjazdowa liczyła 9 osób więc mogliśmy wynajmować prywatne busiki. Poprzez aplikację inDrive zamówiłam transport z lotniska w Phuket do hotelu w Old Town Phuket i na następny dzień poranny transport z hotelu do Khao Sok. Szkoda, że w innych rejonach kraju nie są świadczone usługi poprzez inDrive, bo były to najtańsze przejazdy dla naszej załogi :mg: . Zainstalowałam też Bolta i Graba. Z Bolta korzystałam raz w Bangkoku, a z Graba jakoś nie udało mi się. Nie ogarniam tej apki .

- Prawo jazdy.

Parę tygodni przed wylotem panowie wyrobili sobie międzynarodowe prawo jazdy (konwencji genewskiej). Mieliśmy zamiar przemieszczać się po wyspach skuterami lub wypożyczonym autem. Do prowadzenia skutera, bez względy na pojemność, konieczne jest prawo jazdy kategorii A. Nikt tego nie sprawdza w wypożyczalni i kontroli policyjnych też nie spotkaliśmy, ale trzeba pamiętać, że w razie "W", cała odpowiedzialność jest po naszej stronie i ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów leczenia ani OC. Ponieważ mąż ma wszystkie kategorie więc czuł się bezpiecznie ;)

-Bagaż

Oprócz rzeczy oczywistych (ubrania, kosmetyki, apteczka, buty ...) zabraliśmy: parasol w kolorze białym, płaszcz przeciwdeszczowy , kremy z filtrem 50 i 30, krem do twarzy z filtrem 50, buciki do wody, środek p. komarom (u nas to była mugga 50 spray i do kontaktu, aparat, mała fiolka z octem, po jednym dużym ręczniku szybkoschnącym, kapelusz i czapeczkę, przejściówkę do kontaktu, ale nie była potrzebna. Na forum społecznościowym przeczytałam, żeby do Tajlandii pakować się minimalistycznie, bo wszystko, łącznie z ubraniami można kupić na miejscu. Potwierdzam, można, ale ja wzięłam swoje rzeczy i jadąc kolejny raz zabrałabym też swoje. Może oprócz deszczówki, bo w każdym hotelu mieliśmy na wyposażeniu parasole. Mój bagaż rejestrowany ważył 18 kg. Musiałam wziąć pod uwagę, że linia Bangkok Airways wymaga, żeby bagaż miał 20 kg. Nie sprawdzali wymiarów tylko wagę. Nie wiedziałam tego, dlatego wzięłam średnią walizkę. Kto miał dużą, to mógł w Bangkoku zrobić zakupy i dopakować walizkę do 25 kg :mg: .

Kilka dni przed wylotem zakupiłam ubezpieczenie podróżne z Generali. Na szczęście się nie przydało :D .
(...)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16076
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.07.2024 20:48

Loty można nawet taniej kupić, ale te przez Doha i Quatarem to najwygodniejsza opcja, ale też droższa..... Te przygotowania to już mam rozeznane :mg: zastanawia mnie tylko ten biały parasol....

Co do szczepień - rok temu Pan M. miał zabieg chirurgiczny i myślałam, że muszę sprawdzić przeciwciała na WZW B, bo pełny cykl szczepień przeszłam 20 lat temu... A tężec to wiadomo ostatni raz przy maturze (ostatnie obowiązkowe szczepienie) :lol: i już 2 lata planuję odnowić to szczepienie (ochrona jest na 10 lat), ale jakoś nie mogę się zebrać ... Trzeba się zebrać....tylko muszę to jakoś dobrze rozegrać pod kątem krwiodawstwa....
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 30.07.2024 22:45

piekara114 napisał(a):Loty można nawet taniej kupić, ale te przez Doha i Quatarem to najwygodniejsza opcja, ale też droższa.....

Były tańsze loty, ale bez bagażu. W sumie ten Qatar miał ofertę całkiem atrakcyjną biorąc pod uwagę, że koniec podróży miał przypadać w weekend.
piekara114 napisał(a):Te przygotowania to już mam rozeznane :mg: zastanawia mnie tylko ten biały parasol....

Ten parasol to taka moja fanaberia, mały, lekki i chronił mnie przed słońcem zamiast kapelusza :tak: .

piekara114 napisał(a):Co do szczepień - rok temu Pan M. miał zabieg chirurgiczny i myślałam, że muszę sprawdzić przeciwciała na WZW B, bo pełny cykl szczepień przeszłam 20 lat temu... A tężec to wiadomo ostatni raz przy maturze (ostatnie obowiązkowe szczepienie) :lol: i już 2 lata planuję odnowić to szczepienie (ochrona jest na 10 lat), ale jakoś nie mogę się zebrać ... Trzeba się zebrać....tylko muszę to jakoś dobrze rozegrać pod kątem krwiodawstwa....

Ja WZW nigdy nie miałam w dorosłym życiu, a tężec też strasznie dawno. Na Tajlandię to wystarczy, na Kambodżę czy Filipiny będzie trzeba coś uzupełnić :) . Podziwiam za krwiodastwo :proszedzieki: .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12622
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 31.07.2024 09:29

Wiola - dzięki za wskazówki wyjazdowe. :proszedzieki:
Kto wie czy za jakiś czas nie skusi nas ta Tajlandia - sporo osób tam żegluje i są zachwyceni więc why not :tak:
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1625
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 31.07.2024 10:24

Qatar to bardzo fajne linie. Ciekawe jak wam się leciało? Mieliście czas żeby w Doha wyjść z lotniska czy przerwa była za krótka?

My do Malezji szczepiliśmy się jeszcze na dur brzuszny. Nie jest to drogie szczepienie, starcza na 3 lata więc uznaliśmy, że "nie zaszkodzi" ;-).
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 31.07.2024 19:45

Kapitańska Baba napisał(a):Wiola - dzięki za wskazówki wyjazdowe. :proszedzieki:

:proszedzieki:
Kapitańska Baba napisał(a):Kto wie czy za jakiś czas nie skusi nas ta Tajlandia - sporo osób tam żegluje i są zachwyceni więc why not :tak:

Oj tak, pięknych miejsc jest pod dostatkiem, tylko przygotowania troszkę inne niż podczas podróży własnym autem. Czyli jak następnym razem polecę do Tajlandii będę wypatrywać Waszego żagla ;)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 31.07.2024 20:02

Aglaia napisał(a):Qatar to bardzo fajne linie. Ciekawe jak wam się leciało?

Bardzo pozytywnie odbieram tego przewoźnika. Czysto i schludnie, smaczne posiłki, miła obsługa, wygodne fotele. Jeśli chodzi o przestrzeń na nogi , to tak standardowo :) .
Aglaia napisał(a):Mieliście czas żeby w Doha wyjść z lotniska czy przerwa była za krótka?

Dwa ostatnie zdjęcia na z zajawki są z Doha :) . Na powrocie zaplanowałam zwiedzanie tego miasta.
Aglaia napisał(a):My do Malezji szczepiliśmy się jeszcze na dur brzuszny. Nie jest to drogie szczepienie, starcza na 3 lata więc uznaliśmy, że "nie zaszkodzi" ;-).

A szczepiliście się kiedyś przeciw dendze?
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1625
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 01.08.2024 08:33

wiola2012 napisał(a):
Aglaia napisał(a):Mieliście czas żeby w Doha wyjść z lotniska czy przerwa była za krótka?

Dwa ostatnie zdjęcia na z zajawki są z Doha :) . Na powrocie zaplanowałam zwiedzanie tego miasta.


To fajnie. Czekam na więcej. Nam się nie udało - mieliśmy za krótkie przerwy a już nie bardzo była możliwość przedłużenia urlopu o kolejny dzień. Ale jak wyszliśmy z samolotu na płytę lotniska to w sumie nie żałowałam - mimo późnej pory żar jaki na nas buchnął był trudny do zniesienia.

Aglaia napisał(a):My do Malezji szczepiliśmy się jeszcze na dur brzuszny. Nie jest to drogie szczepienie, starcza na 3 lata więc uznaliśmy, że "nie zaszkodzi" ;-).

A szczepiliście się kiedyś przeciw dendze? [/quote]

Z tego co wiem szczepionka na dengę jest dopuszczona dla osób z udokumentowanym wcześniejszym zakażeniem więc się nie "łapiemy".
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12622
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 01.08.2024 08:36

wiola2012 napisał(a):Oj tak, pięknych miejsc jest pod dostatkiem, tylko przygotowania troszkę inne niż podczas podróży własnym autem. Czyli jak następnym razem polecę do Tajlandii będę wypatrywać Waszego żagla ;)


:mg: :mg: :mg:
Nie, następnym razem jak polecisz do Tajlandii to po prostu po to aby pływać po niej z nami. Posłużysz za Przewodnika :verryhappy:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 01.08.2024 12:02

Kapitańska Baba napisał(a):
wiola2012 napisał(a):...Czyli jak następnym razem polecę do Tajlandii będę wypatrywać Waszego żagla ;)

:mg: :mg: :mg:
Nie, następnym razem jak polecisz do Tajlandii to po prostu po to aby pływać po niej z nami. Posłużysz za Przewodnika :verryhappy:

Już się nie mogę doczekać :hearts: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kolory i smaki Syjamu - Tajlandia 2024 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone