Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłosników Wyspy Vis

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2294
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 01.08.2024 09:33

Już w domu. Meduz udało się uniknąć, naprawdę nie było z nimi dramatu. Przywiewane były głównie z wiatrem i trzymały się ciepłej wody, więc przy ochłodzeniu nie było ich wcale, a jak były, wystarczyło przenieść się na zatokę skierowaną ku morzu w innym kierunku.

Co więcej z visowych nowości? OPG Belotovo w Marine Zemlje działa już tylko jako miejsce sprzedaży wina/rakiji, natomiast konoba zamknięta. Byliśmy za to w nowej dla nas konobie w OPG Svilicic w Podhumlje, jagnięca peka bdb, ceny niewygórowane.

Podobno popsuła się pizza w Lambiku (Vis-Kut), ale nie weryfikowaliśmy tej opinii. Za to Gostionica Vis (Vis-Luka) jak zawsze debest!
w Komiży zaś rzadzej niż zwykle chodziliśmy do Konoby Kolun, za to częściej do Corto Maltese, które zachowało się najbardziej fair, jeśli chodzi o ceny (1/4-1/3 taniej od konob na rivie).

Sprawnie działa płatny parking w Komiży (2 lokalizacje - Rogaći i Norpina) - 65 € / tydzień za parking z możliwością wielokrotnego wjeżdżania/wyjeżdżania.Wjeżdżając pierwszy raz, należy pobrać bilet przy szlabanie, a potem (może być i następnego dnia) pójść z tym biletem do Nautickiego Uredu w Komiży - oni ten bilet anulują, a wystawią tygodniowy (czy tam dwutygodniowy), który opłaca się na miejscu po okazaniu dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. Kamery przy szlabanach rozpoznają rejestrację, dostaje się też w razie czego kartę.

Z osobistych satysfakcji, udało mi się w tym roku zaliczyć 2 (spośród 6) szlaki piesze na Visie, obydwa na trasie Vis-Komiża. Jeden przez góry (Sv. Duh), drugi...też - przez Okljucną i zejście od Malego Humu do Komiży. A całą rodziną zaliczyliśmy po raz pierwszy dostępne tylko od strony morza plaże Velo Żalo i Mali Kupinovac.

Komiża to moje miejsce w Chorwacji, ale trzeci (z rzędu!) pobyt tam i 6. na Visie (w ogóle, nie z rzędu) to już lekka przesada i pewnie nieprędko wrócimy w te rejony. Ale wrócimy na pewno. Na dniach podrzucę jakieś zdjęcia, choć wielu w tym roku nie robiłem.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 06.09.2024 21:07

czy warto z rowerami na Vis? (nie elektrycznymi) Będzie z nami 7 letni syn więc mega podjazdy może być ciężko. Jak to wygląda? Szukam apartamentu w Komizy (coś tam już mam na oku - 90 eur/doba). To dobra lokalizacja? czy lepiej miasto Vis? Czy na większość plaż Visu dojedzie się bez problemu rowerami?
Habanero
Mistrz Europy UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 6664
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 07.09.2024 10:31

qra69 napisał(a):czy warto z rowerami na Vis? (nie elektrycznymi) Będzie z nami 7 letni syn więc mega podjazdy może być ciężko. Jak to wygląda? Szukam apartamentu w Komizy (coś tam już mam na oku - 90 eur/doba). To dobra lokalizacja? czy lepiej miasto Vis? Czy na większość plaż Visu dojedzie się bez problemu rowerami?

Moim zdaniem, rowerowo, ale i nie tylko :oczko_usmiech: z dzieckiem 7 - letnim, lepszym wyborem będzie miasteczko Vis.
Zarówno Vis jak i Komiža otoczone są wzgórzami na które nie wjedziesz z synkiem.
Vis ma przewagę , bo możecie sobie jeździć na rowerach tu https://www.google.com/maps/dir/JNA+skl ... FQAw%3D%3D

, a tam znajdziecie piękne dzikie plaże i moc militarnych atrakcji do zwiedzania,

lub też pojechać tu, brzegiem, na fajną plażę
https://www.google.com/maps/dir/Vis/Pla ... FQAw%3D%3D

Z Komižy z dzieckiem nigdzie nie pojeździcie na rowerach.

P.S.
Do Komižy pojeździłem trochę i powiem Ci, że dla mnie Vis lepszy, bo dużo bardziej spokojniejszy i zdecydowanie mniej ludzi.
Tak jak bym przyrównywal w mniejszej skali Stari Grad do Hvaru.
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 571
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 07.09.2024 12:43

Mi z kolei zdecydowanie bardziej podobała się Komiža, ale rowerowo z dzieckiem raczej odpada. Chyba, że chcecie pokręcić się po nabrzeżu, ewentualnie podjechać rowerem rano do sklepu lub na plażę Kamienice.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 07.09.2024 19:53

A macie jakieś namiary na apartamenty w Vis?
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2294
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 12.09.2024 07:53

qra69 napisał(a):czy warto z rowerami na Vis? (nie elektrycznymi) Będzie z nami 7 letni syn więc mega podjazdy może być ciężko. Jak to wygląda? Szukam apartamentu w Komizy (coś tam już mam na oku - 90 eur/doba). To dobra lokalizacja? czy lepiej miasto Vis? Czy na większość plaż Visu dojedzie się bez problemu rowerami?


Nie warto i od razu powiem Ci, dlaczego: podjazdy, zarówno z Visu, jak i z Komiży, są mordercze. Po płaskim pojedziesz praktycznie jedynie drogą po południowej stronie wyspy, między Podseljem a Podhumljem. Cała reszta to mniejsze lub większe (przy obu miasteczkach) podjazdy.

Podczas regorocznego urlopu na Visie mój siedemnastoletni, wysportowany syn chciał wypożyczyć rower. Długo debatował, czy wziąć tradycyjny, czy elektryka (różnica w cenie 15 vs. 45 € za dobę). W końcu zdecydował się na elektryka i, jak nam potem powiedział, już po kwadransie gratulował sobie wyboru. Jak mówił, zasapałby się na śmierć przy pierwszym podjeździe.

Dla siedmiolatka rowerek można wziąć do jazdy lokalnej, ale tylko jeśli będziecie w Visie (płaskie, szerokie nabrzeże). Wszystkie pozostałe miejscowości, ze szczególnym uwzględnieniem Komiży i Rukavca, nie ma po co - pod górę nie da podjechać, a z góry zbyt niebezpiecznie.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2294
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 12.09.2024 08:03

Habanero napisał(a):Do Komižy pojeździłem trochę i powiem Ci, że dla mnie Vis lepszy, bo dużo bardziej spokojniejszy i zdecydowanie mniej ludzi.
Tak jak bym przyrównywal w mniejszej skali Stari Grad do Hvaru.


No, czegoś takiego to jeszcze nie słyszałem :bojesie:
Oczywiście, cieszę się za każdym razem, kiedy ktoś wybiera Vis kosztem Komiży, bo sam jestem od lat zdeklarowanym fanem K., a ta nie jest z gumy.

Właśnie - tu decydujący jest rozmiar miasta: Vis jest dużo większy, przez to skupiska turystów są równiej rozdystrybuowane. W Komiży zaś praktycznie 90% ludzi przebywa między falochronem a Skorem, czyli na całym dostępnym nabrzeżu, no i jeszcze trochę w rejonie Św. Trójcy konob (Jastożera/Bako/Berba) nieco dalej.

Powyższe dotyczy przede wszystkim wieczorów, natomiast poza tym jest raczej luźno, zwłaszcza, że w Komiży, w przeciwieństwie do Visu, jest gdzie plażować - nie trzeba uciekać z miasta. To jeden z powodów, dla których swego czasu wybrałem Komiżę na bazę urlopową. Drugim jest to, że - w mojej ocenie - jest ona dużo spokojniejsza od Visu, przyjeżdża tu też duuużo mniej ludzi niż do stolicy wyspy, no i nie ma tych cholernych wielkich łodzi zasłaniających morze.
Poprzednia strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłosników Wyspy Vis - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone