Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka pytań odnośnie prawidłowego naświetlania zdjęć

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 05.08.2013 09:19

weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 05.08.2013 09:41

jackuc napisał(a):Aparat ma też funkcję zdjęcia pod światło a tam opcję HDR.

Bez statywu nie zrobisz dwóch, bezproblemowych, zdjęć.
Lepiej zrobić RAW'a i odpowiednio wywołać dwa, lub trzy ujęcia, ale w kompakcie zawsze będziesz miał z tym problem.
Matryca taka :/

Kiedyś FF wypuściło matrycę 6+6, gdzie odpowiednie ułożenie elementów matrycy powodowało, że można było wyciągnąć szczegóły nawet z przepalenia + 4,5 EV:
Obrazek
~by Sapphiron
Teraz robią exr w kompaktach, ale efekty bywają różne. Czasem niezłe, ale cudów tam nie ma.

Natomiast tobie zależy na uzyskaniu przyzwoitych fotek w wakacje, w czasie zwiedzania, czyli w niewielkim przedziale czasowym bez użycia statywów, dodatkowego źródła światła i innych blend i srend, więc kombinuj z opanowaniem podstawowych ustawień aparatu, z WB, z przysłoną oraz z DR.
Przymkniecie przysłony i zastosowanie wyższego ISO, a co za tym idzie wyższego DR przyniesie ci więcej korzyści, niż mozolne składanie dwóch, wykonanych po sobie z ręki fotek, a na tym właśnie polega ta opcja HDR w aparacie.

W czasie wakacyjnych eskapad ważniejsze jest odpowiednie wybranie kadru, miejsca, z którego robisz zdjęcie, odpowiednie wybranie punktu pomiaru światła i późniejsza obróbka zdjęcia.

Pozdrawiam
jackuc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1273
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackuc » 05.08.2013 10:22

Dzięki Weldon

na razie eksperymentuję i patrzę co i jak wychodzi z różnych ustawień.
Mój aparat nie robi RAWów natomiast HDR jest funkcją, którą ma zaszytą i po jej uaktywnieniu sam robi dwa zdjęcia (na końcu załączam kawałek opisu z instrukcji).
Jak patrzyłem na te dwa zrobione zdjęcia przez aparat to są identyczne tzn nieporuszone, można je wręcz na siebie nałożyć, ale tak jak piszesz pewnie lepiej robić je ze statywem.



Jeśli opcja HDR zostanie ustawiona jako Poziom 1-Poziom 3: Skorzystajpodczas fotografowania bardzo jasnych i ciemnych obszarów w tym
samym kadrze. Wybierz opcję Poziom 1, gdy różnica między jasnymi aciemnymi obszarami jest mniejsza, a opcję Poziom 3, gdy jest ona większa.
- Na ekranie fotografowania pojawi się ikona P.
- Aparat ustawi ostrość na środku kadru.
- Po naciśnięciu spustu migawki do końca aparat robi serię zdjęć w trybie ciągłym i zapisuje następujące dwa zdjęcia.
- Zwykły obraz
- Złożony obraz HDR (ze zmniejszoną utratą szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach).
- Drugim zapisywanym zdjęciem jest złożone zdjęcie HDR. Jeśli ilość wolnej pamięci pozwala na zapisanie tylko jednego zdjęcia, zapisany zostanie jedynie obraz przetworzony przez funkcję D-Lighting (A88) w momencie fotografowania, w którym ciemne obszary są poprawione.
- Po naciśnięciu do końca spustu migawki przytrzymaj aparat stabilnie (nie poruszając go) tak długo, aby
zostało wyświetlone zdjęcie. Po wykonaniu zdjęcia nie wyłączaj aparatu do momentu, gdy monitor przełączy się na ekran fotografowania.
- Kąt widzenia (tj. obszar widoczny w kadrze) widoczny na zapisanych obrazach będzie węższy, niż obserwowany na monitorze w momencie fotografowania.
- W zależności od warunków fotografowania ciemne obszary mogą pojawić się wokół jasnych obiektów, ajasne obszary mogą pojawić się wokół ciemnych obiektów. Możesz kompensować, obniżając ustawienie poziomu.
- Zalecane jest użycie statywu. Podczas korzystania ze statywu w celu stabilizacji aparatu ustaw dla funkcji
Redukcja drgańw menu ustawień (A108) wartość Wyłączona.
sernikowy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sernikowy » 05.08.2013 10:55

jackuc napisał(a):Na pewno masz rację, niemniej mój aparacik nie umożliwia instalacji takowego, ale to fakt na pewno by się przydały ... :papa:


możesz nabyć adapter - chyba 67mm - na końcu ma gwint do filtrów/zatyczki, z tym, że adapter ten wydłuży nieco "rurę" czyli może winietować i trochę światło ograniczy. Nie wiem czy w tym modelu masz różne pomiary światła (standardowo pewnie matrycowy) - w tych sytuacjach gdzie droga, lub niebo są nieco lub bardzo za jasne - pewnie przydałby się punktowy pomiar światła (w większości lustrzanek jest np) to powinno załatwić sprawę, jeśli nie masz punktowego pomiaru - z pewnością filtr szary lub polaryzacyjny powinien choć trochę pomóc.
sernikowy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sernikowy » 05.08.2013 10:58

.....nie przeczytałem co po tym poście było tobie odpisane.... no to już wiesz od weldona :), w lesie na przykład, czy pod słońce często używa się punktowego, a do filtrów adapter i jedziesz
Poprzednia strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Kilka pytań odnośnie prawidłowego naświetlania zdjęć - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone