Opuściliśmy Piazza Santo Stefano i idziemy dalej, rozglądając się za jakimś marketem.
Przechodzimy obok dwóch wież - Asinelli i Garisenda, ale tylko rzucamy na nie okiem, nie zatrzymując się. Będzie na to czas innego dnia.
Dochodzimy do Fontanny Neptuna, która jest drugim symbolem Bolonii (bo pierwszym są wieże Asinelli i Garisenda).
Fontanna powstawała w latach 1564-1566 rok. To papież Pius IV postanowił sprezentować mieszkańcom Bolonii coś, czego nie mieli, czyli publiczną fontannę. Żeby fontanna mogła został postawiona w miejscu, w którym sto do dnia dzisiejszego , należało wyburzyć kilka budynków. Materiałem, którego użyto do jej budowy, był marmur i brąz. Przy fontannie współpracowali ze sobą architekt Tommaso Laureti i flamandzki rzeźbiarz Jean de Boulogne, znany jako Giambologna. Podczas pracy nad pomnikiem Giambologna czerpał inspirację ze starożytnych posągów. Neptun otrzymał od niego silne ciało, ale starą twarz. To silne ciało miało symbolizować papieską siłę a stara twarz mądrość papieża. Ramię, które Neptun wyciąga przed siebie, ma blokować siłę wiatru, żeby złagodzić morze. Symbolika tego gestu ma na celu przesłanie: tak jak Neptun rządzi morzami, tak papież rządzi światem, który przedstawiony jest przez cztery anioły, umieszczone u stóp boga. Te anioły oznaczają Ganges, Nil, Amazonkę i Dunaj - rzeki czterech znanych wówczas kontynentów.
Posąg Neptuna ma prawie cztery metry wysokości i waży 2200 kg. Bolończycy nazywają posąg Il Gigante a w dialekcie bolońskim nazywany jest Zigant.
Ponoć Giambologna chciał Neptunowi zafundować spore genitalia, ale oczywiście Kościół się na to nie zgodził. I tak po odsłonięciu pomnika uznano, że jest on zbyt seksowny. Wobec tego Giambologna uciekł się do podstępu i tak zaprojektował posąg Neptuna, aby patrząc na niego z odpowiedniego miejsca, ujrzeć jego penisa w wzwodzie.
Oczywiście od razu po dotarciu do tego pomnika szukaliśmy miejsca, z którego to widać
.
No i znaleźliśmy. Należy stanąć za plecami Neptuna tuż u podstawy schodów prowadzących do Sala Borsa.
Trochę ciemno było, ale wzwód widać.
Pod posągiem Neptuna na pomniku można zobaczyć jeszcze cztery grupy innych elementów, symetrycznie rozmieszczonych ze wszystkich stron. Każda grupa składa się z czterech takich samych elementów. Są tam nereidy, delfiny, herby i anioły.
Z każdej strony niecki fontanny znajdują się napisy:
fori ornamento - upiększyć plac
populi commodo - na użytek ludu
aere publico - wykonane za publiczne pieniądze
MDLXIII – oznaczający, że fontanna została wykonana w 1563 roku, budowę fontanny ukończono w roku 1566.
Obeszliśmy fontannę wokoło, zachwycając się jej urodą.
Ciekawostką jest, że Mario Maserati (jeden z sześciu z pochodzących z Bolonii braci, którzy stworzyli kultową markę samochodów), właśnie patrząc na pomnik Neptuna, wpadł na pomysł logo dla tej marki, czyli trójząb Neptuna.
A jak już padła nazwa Maserati, to warto w tym miejscu zaznaczyć, że pierwsza siedziba firmy Maserati, a właściwie warsztatu samochodowego, znajdowała się
w Bolonii przy Via de’ Pepoli 1, czyli w bliskim sąsiedztwie naszego apartamentu, który jest pod adresem przy Via de’ Pepoli 6.