Japona napisał(a):platon napisał(a):To może się wybierzemy na ten karnawał w Rijece.
Zawsze coś nowego.
Na karnawał ...ja zawsze chętnie.
Do Rijeki tym bardziej.
Przecież wiesz.
No to jesteśmy umówieni.
Rijeka znana była z zabaw karnawałowych już w średniowieczu. Około 100 lat temu, w tej części Europy to właśnie w Rijece karnawał świętowano najhuczniej. Z tej okazji były organizowane pochody przebierańców i bale maskowe, w których uczestniczyła szlachta austriacka i węgierska, rosyjskie księżniczki, niemieccy baronowie, hrabiny i hrabiowie z całej Europy.
Do tradycji pochodów karnawałowych w Rijece oficjalnie powrócono w roku 1982. Nikt wówczas nie wierzył, że w ciągu kilku lat ta impreza stanie się tak popularna. W roku 1995 Rijeka została pełnoprawnym członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych ( Foundation European Carnival Cities) FECC. W karnawałowym pochodzie bierze udział około 9 000 uczestników, co czyni Karnawał w Rijece jednym z najbardziej znanych w Europie. To międzynarodowe wydarzenie przyciąga również różne środki masowego przekazu, przedstawicieli tytułów prasy codziennej, stacji radiowych, wiele chorwackich i zagranicznych stacji telewizyjnych.
Zwyczaje karnawałowe w Rijece stanowią połączenie elementów europejskiego karnawału miejskiego, przede wszystkim weneckiego i austriackiego i elementów folkloru i mitologii dawnych Słowian, szczególnie widoczne w pochodzie dzwonników tzw. zvonačar .
Zabawy karnawałowe rozpoczynają się tradycyjnie wciągnięciem na maszt flagi rijeckiego Karnawału .. Goście odwiedzający w styczniu Rijekę będą mieli okazję podziwiać Paradę Dzwonników i Przebierańców , która daje możliwość zapoznania się z bogatym folklorem tego regionu, oraz wziąć udział w tradycyjnej już imprezie - w wyborach Królowej Karnawału . Podczas tej uroczystości wybierana jest najsympatyczniejsza przedstawicielka płci pięknej, która od momentu wyboru uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach związanych z Karnawałem. Królowa Karnawału musi posiadać urok osobisty, poczucie humoru i wykazać się zdolnościami wokalnymi i tanecznymi. Po wyborze Królowej następuje oficjalne przekazanie przez burmistrza Mistrzowi Karnawału klucza do miasta . W ten sposób władza zostaje przekazana przebierańcom, którzy według wierzeń ludowych zabawą, śmiechem przepędzają zło, przywołują wiosnę, świętują narodzenie nowego życia.
W lutym program jest równie bogaty, planowane są, bowiem wesołe karnawałowe wyścigi samochodowe przebierańców Paryż – Bakar (nazwa pochodzi od wyścigów Paryż-Dakar; Bakar to miasteczko położone w regionie Kvarner), będące parodią światowych imprez tego typu. Przebrani kierowcy i pomysłowo udekorowane samochody dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Na odwiedzający czeka również odbywająca się już po raz dziesiąty Dziecięca Parada Karnawałowa , w której wezmą udział dzieci w wielu przedszkolnym i szkolnym. W tym roku będzie to 4 000 uczestników w 70 grupach. Kolejnymi atrakcjami przewidzianymi na luty są: Bal Karnawałowy, Carnival Party, Maraton Przebierańców oraz dwa dni przed zakończeniem Karnawału, Międzynarodowa Parada Przebierańców, która przemaszeruje ulicami Rijeki.
Organizatorzy przygotowali również szereg innych imprez m.in. karnawałowe gry sportowe, koncerty i komedie przedstawienia organizowane specjalnie w czasie Karnawału.
Wszystkim, którzy choć na chwilę pragną zapomnieć o szarej rzeczywistości radzimy wybrać się w okolice Rijeki, gdzie w tym właśnie okresie panuje tzw. piąta pora roku, czas szaleństwa, zabawy i radości.