Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jakie produkty warto zakupic w kraju

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
PITER74
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) PITER74 » 26.06.2006 13:48

Ale ryby u nich diabelnie drogie - na targu nad morzem surowe, niewypatroszone 30 - 5o zł za kg jak pamietam. Małże tańsze - tego można jeść, choć ich cena tez poszła w górę ale tego u nas nie ma. Mrożone czy w woreczkach to nie to samo, szkoda pieniędzy.
A tam świeże, gotowane z winem, pietruchą, albo na grillu...mmm, ale i ryba tam tez inaczej smakuje, na ruczcie, z masłem czosnkiem, pietruszką i smarowane oliwąz oliwek.
Popijać wieczorkiem piwko, ale my zabieramy nasze polskie, bo jest lepsze - przynajmniej nam bardziej smakuje. Żarcie generalnie droższe, też bierzemy sporo ze sobą z Polski, ale bez przesady, jechać na konserwach 2 tygognie. Przyzwyczajeni jesteśmy że codzienne jedzonko u nas tańsze i smaczniejsze - i faktycznie nie koniecznie tylko subjektywnie. Coraz więcej naszych produktów widać za granicą, w Chorwacji widzieliśmy np nasze soki tymbark - tylko 50% drożej :(
PITER74
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) PITER74 » 26.06.2006 13:53

Jak ktoś lubi grilować to nie wiem jak teraz ale pamiętam, że dwa lata temu jakoś ciężko było kupić lokalnie węgiel drzewny a i był koszmarnie jakoś drogi. Tak sygnalizuję bo też zabieramy na wszelki wypadek. Ale nie chcę sugerować i ewentualnie niech inni szanowni forumowicze może się wypowiedzą:)
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 26.06.2006 13:56

Pytanie może naiwne, ale co to jest "studenac"?
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 26.06.2006 13:58

studenac to coś w stylu naszej żabki czy biedroni aha i jeszcze nazwa wody mineralnej
Ostatnio edytowano 26.06.2006 14:01 przez rich72, łącznie edytowano 1 raz
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 26.06.2006 14:00

Studenac - sieć sklepów w dalmacji http://www.studenac.hr/intro.asp
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 18.05.2010 17:11

RadaR napisał(a):Hm to się chyba peklowanie nazywa :)

No właśnie, jeżdżąc do Cro moja szanowna pierwsza żona uparcie zamrażała wcześniej wstępnie przygotowane rzeczy (głównie mięso), potem to wszystko zamrożone na kość z zamrożonymi na kość wkładami pchaliśmy do lodówki turystycznej (nie elektrycznej). No i był problem bo po około 14h jazdy po otwarciu temperatura oscylowała w okolicy 0'C i jak wiadomo takich lekko rozmrożonych półproduktów nie wolno ponownie zamrażać. A ktoś właśnie ze znajomych polecał peklowanie ale nie dopytałem o szczegóły. Czy mogę zapytać jak to się fachowo wykonuje, jakie produkty można w ten sposób przechowywać, jaki jest maksymalny czas i temperatura przechowywania? Z góry dzięki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2010 17:30

podszywacz napisał(a):
RadaR napisał(a):Hm to się chyba peklowanie nazywa :)

No właśnie, jeżdżąc do Cro moja szanowna pierwsza żona uparcie zamrażała wcześniej wstępnie przygotowane rzeczy (głównie mięso), potem to wszystko zamrożone na kość z zamrożonymi na kość wkładami pchaliśmy do lodówki turystycznej (nie elektrycznej). No i był problem bo po około 14h jazdy po otwarciu temperatura oscylowała w okolicy 0'C i jak wiadomo takich lekko rozmrożonych półproduktów nie wolno ponownie zamrażać. A ktoś właśnie ze znajomych polecał peklowanie ale nie dopytałem o szczegóły. Czy mogę zapytać jak to się fachowo wykonuje, jakie produkty można w ten sposób przechowywać, jaki jest maksymalny czas i temperatura przechowywania? Z góry dzięki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Peklowanie
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 18.05.2010 18:07

Peklowanie to ja stosuję szykując mięso do wędzenia.
Chyba chodzi o wekowanie, ale tej metody ja nie stosuję, nie zabieram mięsa do Cro.
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 18.05.2010 19:54

maciek1956 napisał(a):Chyba chodzi o wekowanie

Serce w pasy, dzięki, ale chodzi o wekowanie, źle się wyraziłem, przepraszam. Żadnej chemii bym przecież w warunkach domowych do mięska nie zapodał :wink: Ktoś przerabiał temat?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2010 19:59

Wiem, że chodziło o wekowanie, dlatego wysłałem Ci linka co to jest peklowanie.
malinabar
Croentuzjasta
Posty: 178
Dołączył(a): 22.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinabar » 18.05.2010 20:01

Hejka! widzę, że mięsożerca ma problem, polecam zagotowywanie( jak przetwory) wcześniej poddane obróbce mięsko. praktykuje od kilku lat i nigdy nie miałam problemów z dowiezieniem do Cro, no i nie zajmuje lodówki. podróż spokojnie wytrzyma lecz potem lepiej przechowywać w warunkach chłodniczych
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 18.05.2010 20:02

Ale żeby najlepiej wypowiedziała się osoba "praktykująca" bo co wikipedia to wikipedia a co praktyka to praktyka. Pozdrawiam!
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 18.05.2010 20:03

malinabar napisał(a):Hejka! widzę, że mięsożerca ma problem, polecam zagotowywanie( jak przetwory) wcześniej poddane obróbce mięsko. praktykuje od kilku lat i nigdy nie miałam problemów z dowiezieniem do Cro, no i nie zajmuje lodówki. podróż spokojnie wytrzyma lecz potem lepiej przechowywać w warunkach chłodniczych

A tak bardziej łopatologicznie, step by step?
malinabar
Croentuzjasta
Posty: 178
Dołączył(a): 22.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinabar » 18.05.2010 20:10

Proszę bardzo. Mięsko np na spagetii podsmażam na patelni, bez przypraw na patelni i po ostudzeniu ładuje do słoików, zakrecam zagotowuję aż złapią. W ten sposób przygotowuję drób ( podsmażone porcje filetów), robię nawet wieprzowinkę w sosie ale oczywiście bez śmietany i innych zagęszczaczy aby weki się dobrze zagotowały.
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 18.05.2010 20:15

malinabar napisał(a):Proszę bardzo. Mięsko np na spagetii podsmażam na patelni, bez przypraw na patelni i po ostudzeniu ładuje do słoików, zakrecam zagotowuję aż złapią. W ten sposób przygotowuję drób ( podsmażone porcje filetów), robię nawet wieprzowinkę w sosie ale oczywiście bez śmietany i innych zagęszczaczy aby weki się dobrze zagotowały.

Czyli proste jak budowa cepa.
malinabar napisał(a):lecz potem lepiej przechowywać w warunkach chłodniczych

Czy podczas podróży też powinny być w lodówce, bez zamrażania oczywiście? Skoro zaleca się po przewiezieniu trzymać "w warunkach chłodniczych" (kurdę, brzmi jak z etykiety towaru) rozumiem że nie zaszkodzi podczas transportu również trzymać w lodówce, choćby turystycznej, z kilkoma zamrożonymi wkładami?
Ostatnio edytowano 18.05.2010 20:19 przez Liquid, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jakie produkty warto zakupic w kraju - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone