Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12639
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2024 09:20

croner napisał(a):No to tak z ciekawości, bo faktycznie mało kto się orientuje, jak to realnie funkcjonuje.
Napisz nam, jak pozbywasz się nieczystości podczas swoich rejsów? I jak robią to inni, których udało się zaobserwować?


Wielokrotnie poruszałam ten temat w swoich relacjach - zarówno tych z morza jak i polskich jezior czy rzek. Znajdziesz w nich odpowiedź na nurtujace Cię pytania
croner
Croentuzjasta
Posty: 419
Dołączył(a): 11.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) croner » 28.05.2024 09:54

Kapitańska Baba napisał(a):
croner napisał(a):No to tak z ciekawości, bo faktycznie mało kto się orientuje, jak to realnie funkcjonuje.
Napisz nam, jak pozbywasz się nieczystości podczas swoich rejsów? I jak robią to inni, których udało się zaobserwować?


Wielokrotnie poruszałam ten temat w swoich relacjach - zarówno tych z morza jak i polskich jezior czy rzek. Znajdziesz w nich odpowiedź na nurtujace Cię pytania



Sporo jest Twoich relacji i pewnie tak jak ja, nie każdy je śledzi. Możesz podać choć jeden link do konkretnego fragmentu, gdzie opisane jest, jak rozwiazujecie ten problem w Chorwacji?
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 519
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 28.05.2024 10:05

Też bym chetnie przeczytał dany fragment a nie całość bo relacje, szczególnie długie są trudne do rozkminienia jak się ich nie czyta od piczątku powstawania
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12639
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2024 10:39

Nie chce mi się szukać u siebie. Link do pierwszej z brzegu strony o wc morskim:

https://blog.yachtic.com/na-jachcie/toa ... -wiedziec/
croner
Croentuzjasta
Posty: 419
Dołączył(a): 11.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) croner » 28.05.2024 11:10

Kapitańska Baba napisał(a):Wielokrotnie poruszałam ten temat w swoich relacjach - zarówno tych z morza jak i polskich jezior czy rzek.


Skoro wielokrotnie poruszałaś temat, to tak trudno Ci znaleźć fragment w swojej relacji? To jak ja mam go znaleźć


Z ogólnego linku, który podałaś, wynika że spuszczacie wszystko do Jadrana... :wymiotuje:


Chyba ciężko się przyznać, że ma się w tym coraz większym i śmierdzącym problemie swój udział. I skąd ta pewność, że w którejś zatoczce, jak to opisał Ziemniak, to nie jacht "dał plamę"? Bo jeśli ktoś był w potrzebie, to nie było innej opcji, jak zostawienie plamy.

Wobec powyższego mam ambiwalentny stosunek do takiej turystyki. Z jednej strony wolność, piękne widoki i ciągła podróż, ale jednak... I choć flora i fauna to przerabia, to ile może? Ile jeszcze Jadran to wytrzyma? Skoro i miejscowi, i turyści widzą w tym problem, to proszę nie mów tylko, że jest inaczej...
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12639
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2024 11:24

Człowieku - zdecydowana większość jachtów w Chorwacji nie posiada zbiorników na szambo więc nie może wypompowywać czegoś, czego nie ma. Korzystamy z toalet przez cały dzień. Przy kilku osobach na pokładzie taka ilość odpadów nie jest nawet promilem promila tego co wpada do wody z rur skierowanych z lądu bezposrednio do morza. I my w przeciwieństwie do tych z lądu nie wrzucamy innych odpadków - chocby papieru toaletowego. Wszysko trafia do kontenerów na śmieci. Dwukrotnie zdarzyło nam się posiadać zbiorniki na czarne ścieki i zawsze opróżnialiśmy je na pełnym morzu, często kilkanaście mil od lądu a nie w zatokach czy na plażach. W takich miejscach staramy sie nawet nie zmywać zeby żadna chemia nie zanieczysciła czystej zatoki.
Bardzo chętnie opróżniałabym swoje zbiorniki do specjalnie do tego celu przygotowanych oczyszczalni ale takowych nie ma w Chorwacji.
Co wiecej - w duzej części portów nie ma nawet toalet z których moglibyśmy skorzystać - a przecież płacimy za postój niemałe pieniądze i nawet tego Chorwatom nie chce się zapewnić. Choc w sumie po co - ścieki z takowych przybytków i tak płynęłyby rurą prosto do wody wiec co za różnica.....
Myślę, ze na wielu rejsach dużo więcej śmieci zbiorę z morza niż ich oddam do morza - ileż to razy łowiliśmy worki, piłki, materace, kółka, nawet kapelusz sie zdarzył.

PS - pływałeś kiedykolwiek fish piknikiem albo promem? Korzystałeś na nich z toalety? Doką wyrzuciłeś papier toaletowy po użyciu? Jestem pewna że nie do worka a więc wszytsko popłynęło prosto do morza....
croner
Croentuzjasta
Posty: 419
Dołączył(a): 11.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) croner » 28.05.2024 11:59

Nie bulwersuj się kobieto.
Pełna zgoda z tym wszystkim i każdy o tym doskonale wie.
Ale to Ty zapewniasz, że to nie jachty np. w zatoce i próbujesz coś tu wybielać. Po co?
A po drugie, nie każdy na pokładzie zachowuje standardy, więc jak możesz za kogoś ręczyć?

Sprawa jest prosta. Jest to drażliwy dla Ciebie temat, bo jesteś tym promilem, który odpowiada za tą sytuację, ale ciężko się do tego przyznać, bo taka perspektywa nie licuje z tymi wszystkimi fotkami pod żaglem lub przy kole sterowym.

Ps. A jak tak się już rozpędziłaś z tymi szczegółami na temat postoju/noclegu w marinie, czy zatoce. Jeśli nie ma tam publicznej toalety, a ktoś znajdzie się w potrzebie po sytej kolacji, to co robicie? Bo przecież chyba nie wypływacie specjalnie w morze???
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12639
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.05.2024 12:07

croner napisał(a):Ale to Ty zapewniasz, że to nie jachty np. w zatoce i próbujesz coś tu wybielać. Po co?
A po drugie, nie każdy na pokładzie zachowuje standardy, więc jak możesz za kogoś ręczyć?


Nie próbuję nikogo wybielać tylko pokazać absurdy wypisywane w tym wątku - nikt nie wpływa do zatoki aby wyrzucic obierki z ziemniaków lub opróżnić toaletę chemiczną której nie posiada - jest to po prostu bzdura i na wypisywanie takowych nie ma z mojej strony zgody.
Do zachowywania standardów nie jestem w stanie nikogo zmusić ale myslę, że skutecznie zmusza ich do tego pieniądz. Za nieprzestrzeganie przepisów są kary (a przepisy mówią wyraźnie gdzie można opróżniać zbiorniki z czarnymi ściekami)
Za zapchanie toalety jachtowej papierem lub innymi rzeczami (a o to jest bardzo łatwo bo rurki są bardzo wąskie i pokręcone) z kaucji potracane jest 300 euro. Jeśli na pokładzie są cztery toalety - sam sobie policz.
To pomaga niektórym przestrzegać przepisy.
Tyle w temacie. Bez odbioru :papa:
grab56
Croentuzjasta
Posty: 285
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 28.05.2024 12:16

Proponuję kubeł zimnej wody na głowę dla wszystkich hejtujących spuszczanie nieczystości przez jachty prosto do morza. Wasze nieczystości z apartmanów z pierwszej, drugiej i z piątej linii brzegowej też tam trafiają. I to często w pobliże miejsca, w którym się kąpiecie.
Jeśli nie ma tam publicznej toalety, a ktoś znajdzie się w potrzebie po sytej kolacji, to co robicie? Bo przecież chyba nie wypływacie specjalnie w morze???

Współczesne jachty mają zbiorniki na nieczystości. W oddaleniu od brzegu sternik/kapitan otwiera zawór i nieczystości wpadają do morza.
PS. A jak myślisz, gdzie lądują ścieki z tych wszystkich wycieczkowców krążących po morzach?
croner
Croentuzjasta
Posty: 419
Dołączył(a): 11.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) croner » 28.05.2024 12:31

Chyba nie doczytałeś...

Kapitańska Baba napisał(a):Człowieku - zdecydowana większość jachtów w Chorwacji nie posiada zbiorników na szambo więc nie może wypompowywać czegoś, czego nie ma. Korzystamy z toalet przez cały dzień...


Jestem pewien, że wszyscy podróżujący na jachtach, nie wchodzą do wody w pobliżu marin, bo wiedzą co tam pływa.
:sm:
croner
Croentuzjasta
Posty: 419
Dołączył(a): 11.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) croner » 28.05.2024 12:39

grab56 napisał(a):Proponuję kubeł zimnej wody na głowę dla wszystkich hejtujących

To zwykła wymiana zdań, a Ty nadużywasz słowa "hejt".

grab56 napisał(a):PS. A jak myślisz, gdzie lądują ścieki z tych wszystkich wycieczkowców krążących po morzach?

No jak to gdzie? W znacznej ilości w okolice Hvaru i stąd ten temat.
grab56
Croentuzjasta
Posty: 285
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 28.05.2024 13:18

croner napisał(a):Chyba nie doczytałeś...

Kapitańska Baba napisał(a):Człowieku - zdecydowana większość jachtów w Chorwacji nie posiada zbiorników na szambo więc nie może wypompowywać czegoś, czego nie ma. Korzystamy z toalet przez cały dzień...


Jestem pewien, że wszyscy podróżujący na jachtach, nie wchodzą do wody w pobliżu marin, bo wiedzą co tam pływa.
:sm:

Chyba nigdy na jachcie nie pływałeś.
Co do Kapitańska Baba, to nie wiem, co ma na myśli pisząc, że jachty nie posiadają zbiorników na szambo. W każdym razie w Europie na 100% zabronione jest korzystanie z toalet, z których nieczystości spływają od razu do morza (czyli tak, jak niegdyś w PKP - prosto na tory). Toaleta musi mieć zbiornik, który opróżnia się poza portem/mariną.
croner napisał(a):
grab56 napisał(a):PS. A jak myślisz, gdzie lądują ścieki z tych wszystkich wycieczkowców krążących po morzach?

No jak to gdzie? W znacznej ilości w okolice Hvaru i stąd ten temat.

Ale ja ci tłumaczę, a do ciebie nie dociera, że to temat z 4 liter, bo 100x więcej zanieczyszczeń spływa od lądu i tam jest dużo więcej do zrobienia w kwestii ekologii.
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 519
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 28.05.2024 13:37

No ale warto chyba zadbać choćby o ten promil promila z jachtow czy innych pływadeł. Argumenty ze inni syfią bardziej jest słaby. To ze inni powiedzmy kradną miliony nie powoduje ze ja kradne setki... Nie rzucam papierka czy gumy na chodnik bo w Chinach syfią miliard razy gorzej. Moim zdaniem powinny byc zbiorniki i możliwośc ich opróżniania w portach. I jak najszybciej powinno sie taką infrastrukturę budować.
croner
Croentuzjasta
Posty: 419
Dołączył(a): 11.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) croner » 28.05.2024 14:06

grab56 napisał(a):Co do Kapitańska Baba, to nie wiem, co ma na myśli pisząc, że jachty nie posiadają zbiorników na szambo. W każdym razie w Europie na 100% zabronione jest korzystanie z toalet, z których nieczystości spływają od razu do morza (czyli tak, jak niegdyś w PKP - prosto na tory). Toaleta musi mieć zbiornik, który opróżnia się poza portem/mariną.

Tak twierdzi doświadczona forumowiczka, to chyba wie co mówi. :czytaj:

grab56 napisał(a):Ale ja ci tłumaczę, a do ciebie nie dociera, że to temat z 4 liter, bo 100x więcej zanieczyszczeń spływa od lądu i tam jest dużo więcej do zrobienia w kwestii ekologii.

Jakie to szczęście, że Ty masz rację :proszedzieki: , a miejscowe władze i lokalni mieszkańcy czepiają się i opowiadają brednie o pływających turystach, z których przecież czerpią zyski. Ćwoki jakieś, nie???...

A tak na serio, to chyba dobrze, że dostrzegają problem, jego źródło i wskazują jakie czynności regulacyjne i prawne, powinny podjąć władze centralne, aby temu przeciwdziałać.
Więc to chyba do ciebie coś nie dociera... (choć w jednym masz rację - to temat z 4 liter (dosłownie)).
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1560
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 28.05.2024 14:50

grab56 napisał(a):Ale ja ci tłumaczę, a do ciebie nie dociera, że to temat z 4 liter, bo 100x więcej zanieczyszczeń spływa od lądu i tam jest dużo więcej do zrobienia w kwestii ekologii.


Nic nikomu nie musisz tłumaczyć, a wątek nie jest licytacją kto więcej zatruwa - chcesz się dowiedzieć o czym jest wątek, to cofnij się parę stron wstecz, albo zwyczajnie zerknij na jego temat.
Nie ma tam nic nt. tego, czy morze zatruwają jachty, czy apartamenty - problem jest ogólny, nierozwiązany od lat i raczej perspektyw na jego rozwiązanie nie widać, tymczasem ruch turystyczny wzmaga się, a śmieci zmieniają swój charakter z "bio" na "plastik".

Jeżeli ktoś pisze, że do zatoki wpłynął jacht a na wodzie pojawiło się "g...no", to nie mam prawa mu nie wierzyć, tak samo jak nie będę negował zdjęć satelitarnych Jadranu u jego brzegów, gdzie wyprowadzane są ścieki z lądu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Jak długo Jadran to wytrzyma?! - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone