napisał(a) DaveZ » 31.10.2018 13:32
Kilka słów o „słynnej odprawie” na lotnisku. Wiele można przeczytać o długich i często uciążliwych procedurach na lotniskach w Izraelu.
Rzeczywiście formalności wyglądają trochę inaczej niż w innych krajach, ale wszystko zależy od szczęścia
.
Nasza grupa generalnie przeszła przez odprawę wjazdową bez problemu i wszystko odbyło się dość sprawnie.
Instrukcja z wypożyczalni była dość jasna (odbiór odbywa się w Terminalu 1, Thrifty shuttle bus zabierze klientów z poziomu 3 bramy 32 Terminal 3 i zawiezie ich do Terminalu 1 (Thrifty desk), aby odebrać samochód). Oczywiście w praktyce nie było tak pięknie. Poszukiwanie busika przed Terminalem trochę trwało. Ostatecznie jednak udało nam się dostać do parkingu, z którego odbiera się samochody. Parking położony jest w sporej odległości od lotniska, więc nie ma mowy o dojściu tam pieszo.
W wypożyczalni spotkaliśmy się z nietypowym podejściem do „depozytu”. Aby nie obciążać zbytnio karty kredytowej wybraliśmy samochód z możliwie małym depozytem. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że w związku z tym, że nie wykupimy dodatkowego ubezpieczenia w Izraelu, wypożyczalnia zablokuje nam drugi depozyt na wypadek obciążeń z tytułu mandatów, niezatankowania paliwa itp.
Niestety nie dało się tego uniknąć, więc kwota zablokowana na karcie prawie się podwoiła.
Dla tych, którzy nie zdecydują się na wypożyczenie samochodu kilka wynalezionych informacji o transporcie z lotniska :
Najtańszym spośród dostępnych środków transportu jest pociąg. Jest też najszybszym sposobem na dotarcie do Tel Awiwu. Niezależnie od przewoźnika, trzeba pamiętać, że Izrael jest krajem mocno respektującym prawa religijne, dlatego komunikacja publiczna nie działa (albo działa na innych zasadach niż zwykle) np. w czasie szabatu i świąt żydowskich.
Stacja zlokalizowana jest na terminalu 3. Między poszczególnymi terminalami kursują specjalne busy lotniskowe. Kolejowy transfer z Lotniska Tel Aviv Ben Gurion do centrum zajmuje ok. 20 min.
Przystanek autobusowy zlokalizowany jest na drugim piętrze niedaleko wyjść 21 i 23. Linia wewnętrzna, którą można dojechać do Tel Awiwu ma numer 5.
Istnieje również zbiorowa alternatywa tradycyjnej taksówki, tzw. szerut. To małe busiki, które rozpoczynają kurs dopiero wtedy, kiedy uzbiera się wystarczająca liczba osób – tzn. wszystkie miejsca będą zajęte. Nocleg w Tel-Awiwie rezerwowaliśmy przez booking. Miejscówka dość fajna, chociaż jak sama nazwa wskazuje „ECLECTIC HOTEL” było dość eklektycznie
.
Pokoje fajnie urządzone , ale z czystością było tak sobie. Obiekt jest bezobsługowy czyli trudno coś załatwić jeżeli z rezerwacją byłby jakikolwiek problem.
Pokój mieliśmy bezpośrednio nad barem „sputnik” a, że Tel-Awiw nie śpi to noc umilały nam głośna muzyka i rozmowy z baru
.
- Eclectic hotel
Dużym plusem tego miejsca był taras na dachu, na którym jedliśmy śniadanie i konsumowaliśmy wieczorne piwko. Na tarasie był dostępny ekspres do kawy i podstawowe naczynia.