Istria-Funtana
ISTRIA (chor. Istra, wł. Istria)
Istria to półwysep w kształcie serca leżący południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Leży między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Północno-wschodnią granicę półwyspu tworzy pasmo górskie Ćićarija i dolina rzeki Rosandra. Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km2 Riwiera istryjska długość : ok. 430 km; Ludność ok. 330 tys. (z tego ok. 235 tys. w Chorwacji, ok. 80 tys. w Słowenii, ok. 15 tys. we Włoszech).
Historia Istrii w pigułce (źródło wikipedia)
-przed II wiekiem p.n.e. zamieszkana przez plemiona iliryjskie
-w II wieku p.n.e. podbita przez Rzymian,
-od roku 538 n.e. pod władzą Bizancjum
-VII-VIII wiek pojawienie się na Istrii Słowian
-od VIII wieku w królestwie Franków
-w ostatniej ćwierci XII wieku część półwyspu stała się Księstwem Meranii
-w średniowieczu rywalizacja między patriarchatem Akwilei, Wenecją a Habsburgami o posiadłości na Istrii
-w XV wieku podzielona między Austrię i Wenecję
-w XV i XVI wieku doszło do wyludnienia Istrii w wyniku epidemii, wojen i głodu; do opustoszałego kraju spr0wadzono wielu osadników z Półwyspu Bałkańskiego
-w 1797 część należąca do Wenecji zostaje zajęta przez Austrię
-1809-1815 należy do Prowincji Iliryjskich Napoleona
-1918 zajęta przez Włochy
-1920 w Rapallo przyznana Włochom
-1947 przyznana Jugosławii bez części pn.-zach., przyłączonej do Triestu
-1954 Triest otrzymały Włochy, pozostałą część Istrii (poza Muggią) Jugosławia
-do końca lat pięćdziesiątych mniej więcej ćwierć miliona osób, należących w większości do włoskiej grupy etnicznej, opuściło Istrię w związku z jej przejściem pod władzę Jugosławii; na ich miejsce przybyli migranci z innych krajów Jugosławii
-1991 miejsce Jugosławii zajęły Chorwacja i Słowenia
Istrię dzieli się na trzy części: Białą Istrię, Szarą Istrię i Czerwoną Istrię. Nazwy pochodzą od koloru ziemi
W pierwszej części dominują białe skały wapienne, w drugiej szare skały fliszu (niekiedy o żółtym lub zielonym odcieniu), w trzeciej czerwona gleba zawierająca wiele związków żelaza. Duża część półwyspu jest górzysta (
Vojak 1396 m n.p.m. najwyższy szczyt Istrii). Na Istrii występują liczne zjawiska kresowe, brzegi w części wschodniej są strome, w części zachodniej łagodne. Na półwyspie panuje klimat śródziemnomorski. Porasta go głównie roślinność krzaczasta i lasy dębowe, sosnowe i piniowe. Główne rzeki to : Dragonja, Mirna i Rasa
Główne miasta to : Pula, Rovinj, Pazin, Porzc , Rabac Pore, Rabac. Siedzibą władz administracyjnych chorwackiej Istrii jest Pazin. (jak przystało na serce Istrii)
Godło Istrii
Kozioł był zarejestrowany jako symbol Istrii jeszcze w czasach starorzymskich.
Tradycyjny herb Istrii był w kolorze niebiesko-zielonym, z biegnącym złotym kozłem z czerwonym rogami i kopytami.
Flaga Istrii
Flaga ma dwa poziome zielono-niebieskie pasy z kolorowym herbem w środku. Niebieski kolor symbolizuje niebo i morze , a zielony zieleń śródlądową.
Obecne godło i flagę Istrii przyjęto na posiedzeniu Zgromadzenia Istrii w lipcu 2002 r. , natomiast 23 września 2002 r. Zgromadzenie to (odpowiednik naszego powiatu) zatwierdziło oficjalny hymn Istrii.
Krasna zemljo
Krasna zemljo, Istro mila
dome roda hrvatskog
Kud se ori pjesan vila,
s Učke tja do mora tvog.
Glas se čuje oko Raše,
čuje Mirna, Draga, Lim
Sve se diže što je naše
za rod gori srcem svim.
Slava tebi Pazin - grade
koj' nam čuvaš rodni kraj
Divne li ste, oj Livade
nek' vas mine tuđi sjaj!
Sva se Istra širom budi
Pula, Buzet, Lošinj, Cres
Svud pomažu dobri ljudi
nauk žari kano krijes."
Wiersz "Krasna zemljo" napisał John Cukon, a muzykę do niego Matko Brajša Rašan. Była to stara uroczysta piosenka -hymn Towarzystwa św. Cyryla i Metodego.
John Cukon (ur.1868 - zm.1928) nauki prawne pobierał we Wiedniu. W czasie I wojny światowej wyemigrował do południowych Włoch. Był założycielem światowej organizacji "Istra"
Matko Brajša Rašan (ur.1859 - zm.1934) Urodził się w Pićan, gdzie ukończył szkołę publiczną, do szkoły średniej uczęszczał w Pazin, studiował prawo we Wiedniu.
(tu prośba do Mirko - jeśli czyta relację , aby poprawił , gdybym coś pokręcił)
Zespół Zlatni Dukati śpiewa
HYMN ISTRII
FUNTANA
Funtana (ok. 1000 stałych mieszkańców) jest miastem rybaków, rolników i ludzi wynajmujących kwatery, leży na zachodnim wybrzeżu Istrii, pomiędzy turystycznymi miejscowościami Vrsar i Poreč. (3 km od Vrsaru, 6 km od Poreča). Rozprzestrzenia się od Zelenej Laguny do Valkaneli. Ta część wybrzeża Istrii posiada liczne zatoki, półwyspy i wyspy. Funtana jest otoczona przez pagórkowaty krajobraz pokryty winnicami, gajami oliwnymi, polami, łąkami, dębowymi i sosnowymi lassami, które często dochodzą aż do linii brzegowej.
Funtana znana jest ze źródeł i żył słodkiej wody, od których pochodzi nazwa miejscowości, znajdują się blisko morza i na poziomie powierzchni morza, ale mimo to zawsze mają słodką, czystą wodę pitną. Woda z tych źródeł i żył jest używana przez mieszkańców w Porec i w wewnętrznej części Istrii, gdyż nigdy one nie wysychają.
Turystyka zaczęła się szerzyć na tym terenie w latach sześćdziesiątych, kiedy to powstały liczne kempingi i ośrodek hotelowy, a także kwatery prywatne. Dzisiejsza Funtana rozpościera się z obydwu stron drogi Vrsar- Poreč, a większość jej mieszkańców zajmuje się wynajmowaniem pokoi.
Miejscowość pełna jest restauracji, kawiarni i zajazdów. Oprócz bogatej oferty kulinarnej, miasto oferuje także możliwość uprawiania wielu sportów; żeglarstwo, nurkowanie, tenis, piłka nożna, mini-golf, kręgle, jazda konna. Funtana może pomieścić dziennie ok. 20 tysięcy turystów.
Została uznana jako najlepszy mały ośrodek turystyczny , który warto wybrać na pobyt wakacyjny na wybrzeżu Istrii.
Lot nad Istrią
CDN.