Plitvicki suplement
16 Plitvickickich jezior
Batinovac - wys. 610 m.n.p.m ; pow. 1,5 ha ; głęb. 6 m
Buk - 545 ; 0,1 ; 2
Ciginovac - 625 ; 7,5 ; 11
Galovac - 585 ; 12,5 ; 25
Gavanovac - 519 ;1,0 ; 10
Gradinsko jezero - 553 ; 8,1 ; 10
Kaluđerovac - 505 ; 2,1 ; 13
Kozjak - 535 ; 81,5 ; 47
Malo jezero - 605 ; 2,0 ; 10
Milanovac - 523 ; 3,2 ; 19
Milinovo jezero - 576 ; 1,0 ; 1
Novakovića brod - 503 ; 0,4 ; 5
Okrugljak - 613 ; 4,1 ; 15
Prošćansko jezero - 636 ; 68,0 ; 37
Veliko Wezero - 607 ; 1,5 ; 8
Vir - 599 ; 0,6 ; 5
Kilka ciekawostek o nazwach jezior
Prošćanskie jezioro - znajduje się na wysokości 636 metrów nad poziomem morza, a w najgłębszym miejscu ma 37 metrów. Względy te wpływają na intensywnie ciemnozielony kolor wody.
Jezioro Ciganowac - nazwa ta pochodzi stąd, że według legendy, pewien Cygan utopił się w tym jeziorze łowiąc ryby. Jezioro jest zasilane z jeziora Prošćańskiego. Najciekawszym miejscem jest tu wodospad jeziora Prošćańskiego.
Jezioro Okrugljak - nazwa ta wzięła się od kształtu jeziora.
Jezioro Kozak - nazwa ta pochodzi stąd, że według legendy, w jeziorze utopiło się 30 kóz przechodzących z brzegu na wyspę podczas ucieczki przed wilkami.
Jezioro Gavanovac - nazwa ta pochodzi z legendy, według której w jeziorze zatonął skarb rodziny Govanov.
Ciekawostką jest także
Labudowački slap (wodospad), pod którym istnieje sieć podwodnych jaskiń (park jaskiń).
Park to jeziora i wodospady wśród gór otoczone lasami i roślinami
Na terenie parku stwierdzono około 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemitów. Są tu rośliny zarówno śródziemnomorskie, jak i właściwe terenom borealnym. Dominującym gatunkiem w lasach otaczających jeziora jest buk zwyczajny - 73% powierzchni leśnej to lasy bukowe. Drugi ważny gatunek to jodła pospolita (22%). Powszechnie występują również: klon jawor, klon zwyczajny, dąb bezszypułkowy, wiąz górski, a z iglastych: świerk pospolity, sosna czarna i sosna zwyczajna. Jodłowo-bukowe lasy, które zachowały swój naturalny charakter, tworzą Puszczę Dynarską. Lasy na tym terenie pełnią bardzo ważną funkcję, zapobiegają erozji gleby i przenoszeniu jej do jezior przez biegnące w dół zboczy strumienie.
W wodach i lasach parku żyją różne zwierzęta , mnie udało się zobaczyć ryby {klenie) i kaczkę,
Natomiast żyje wiele innych zwierząt , tylko przy zwiedzaniu większość ich nie widzimy - a są to:
ryby - mimo niezwykle czystych wód, a może dlatego, nie ma tu zbyt wielu gatunków ryb. Najbardziej pospolitą jest troć wędrowna. Inne gatunki to: strzebla potokowa oraz golec, kleń i pstrąg potokowy wprowadzone przez człowieka.
płazy - ta grupa kręgowców jest reprezentowana dość licznie, a najwięcej jest salamandry plamistej. Inne płazy występujące w Parku: traszka górska, traszka zwyczajna, żaba zwinka, żaba trawna, rzekotka drzewna, ropucha szara i kumak górski.
gady - ze względu na długo zalegającą pokrywę śnieżną nie ma ich zbyt wiele, ale w miejscach nasłonecznionych spotkamy: jaszczurkę żyworodną, jaszczurkę zieloną, rybołowa, zaskrońca zwyczajnego, a także żółwia błotnego i żmiję nosorogą.
ptaki - występuje tu największa w Chorwacji populacja pluszcza, a wszystkich gatunków występujących tutaj naliczono około 140. Są to między innymi: głuszec, bocian czarny, puchacz, sóweczka i klika gatunków dzięciołów. Zalatują tu także orzeł przedni i sokół wędrowny.
ssaki - okolice jezior zamieszkują wilki, lisy, kuny, borsuki i niedźwiedzie brunatne. z powodzeniem wprowadzono ponownie rysie. Z roślinożerców mamy tu sarny, dziki i jelenie. W jaskiniach Parku żyje 15 gatunków nietoperzy.
Wszystkich chętnych zapraszam na filmiki z Yuotube dość dobrej jakości nawet przy oglądaniu w pełnym oknie, na których można zobaczyć, to czego nie widzimy zwiedzając.
Film nr 1
Film nr 2
Film nr 3
Film nr 4
Film nr 5
Strona Parku po polsku - trochę nieudolnie , ale można zrozumieć