Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 8 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.07.2013 22:40

IMGP0944_resize.JPG
Agia Marina


IMGP0957_resize.JPG
Droga do Embourio


IMGP0967_resize.JPG
Droga do Embourio


IMGP0989_resize.JPG
Embourio


IMGP0994_resize.JPG
Embourio


IMGP1018_resize.JPG
Vani


IMGP1020_resize.JPG
Vani


IMGP1024_resize.JPG
Vani


IMGP1027_resize.JPG
Vani


IMGP1048_resize.JPG
Vani


IMGP1057_resize.JPG
Vani


IMGP1058_resize.JPG
Ag. Ioannis


IMGP1060_resize.JPG
Ag. Ioannis


IMGP1075_resize.JPG
Gerontas


IMGP1078_resize.JPG
Klima


IMGP1089_resize.JPG
Klima


IMGP1090_resize.JPG
Klima


IMGP1095_resize.JPG
Klima


IMGP1114_resize.JPG
Klima
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 8 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.07.2013 22:46

IMGP1126_resize.JPG
Plaka


IMGP1131_resize.JPG
Plaka


IMGP1136_resize.JPG
Plaka


IMGP1137_resize.JPG
Plaka


IMGP1140_resize.JPG
Plaka


IMGP1165_resize.JPG
Plaka


IMGP1170_resize.JPG
Plaka


IMGP1188_resize.JPG
Plaka
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 09.07.2013 00:34

Zdjęcia masz niesamowite - szczególnie tych 5 ostatnich.
-Katka-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 26.11.2011
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Katka- » 09.07.2013 06:18

Cudnie
Ach ... Moze jednak kiedyś wrócimy do Grecji....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.07.2013 07:47

Łaaaadnie :)
Miło pooglądać znajome miejsca... aż się wierzyć nie chce, że widzieliśmy je na własne oczy....

Czyli najwyższy szczycik Milos wciąż pozostał niezdobyty :wink: , no trudno.
Myślę, że za jakiś czas, jak już pozwiedzamy więcej greckich wysp (w tym roku we wstępnym planie jest znów 5 :) ) można będzie gdzieniegdzie powrócić... i Milos na pewno będzie na tej powtórkowej liście, choćby dla tej starej kopalni. A ponieważ Sifnos jak dla mnie bardzo ok wyglądała, to pewnie przy okazji też się załapie :roll: .
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 09.07.2013 08:40

kulka53 napisał(a):Łaaaadnie :)
Miło pooglądać znajome miejsca... aż się wierzyć nie chce, że widzieliśmy je na własne oczy....

Czyli najwyższy szczycik Milos wciąż pozostał niezdobyty :wink: , no trudno.


Nie został, aczkolwiek droga (a już na pewno jej początek) nie wyglądała tak źle, całkiem przyzwoity szuter. Za to Wam pozostaje zdobyć kopalnie siarki. Tak przy okazji - na górze faktycznie mocno wieje, wystarczy jednak zejść kawałek i wiatr zanika :)

kulka53 napisał(a):Myślę, że za jakiś czas, jak już pozwiedzamy więcej greckich wysp (w tym roku we wstępnym planie jest znów 5 :) ) można będzie gdzieniegdzie powrócić... i Milos na pewno będzie na tej powtórkowej liście, choćby dla tej starej kopalni. A ponieważ Sifnos jak dla mnie bardzo ok wyglądała, to pewnie przy okazji też się załapie :roll: .


Kopalnie są dwie, ale faktycznie warto. Bardzo warto. Vani też obowiązkowo! Jeśli podobała się Sifnos to poczekaj na zdjęcia z Serifos. Tutaj czuję największy niedosyt bo choć Megali Livadi zdobyte (a zależało mi na zdjęciach...kopalni ;-) ) to już Koutalas przejechaliśmy i do dziś nie wiem dlaczego nie zatrzymaliśmy się. A tam też kopalnie, stare i pordzewiałe ciężarówki pozostawione dziesiątki lat temu. No i piękna Chora, jak dla mnie jedna z najładniejszych na Cykladach...
Sifnos, Serifos i Milos to logistycznie taka sama grupa wysp jak Folegandros, Ios i Sikinos. Bardzo łatwo między nimi się poruszać, ot choćby codziennie pływa tam Aegean Speedlines z Pireusu. W 2011 ten prom zatrzymywał się jeszcze na Kimolos :(
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.07.2013 09:07

MCR napisał(a):Nie został, aczkolwiek droga (a już na pewno jej początek) nie wyglądała tak źle, całkiem przyzwoity szuter.

Dla SUVa z pewnością jest to bułka z masłem, dla Skody Felicji w sumie też nie było tak źle skoro wjechaliśmy prawie na szczyt. Gdyby nie fakt, że było już blisko a jeden moment był wyjątkowo stromy :? (obciążenie auta :!: ) to pewnie byśmy wjechali. W końcu skoro (co wyczytałem w książce pamiątkowej w kapliczce) jakiś pożyczony Matiz dał radę... :wink:

MCR napisał(a):Jeśli podobała się Sifnos to poczekaj na zdjęcia z Serifos. Tutaj czuję największy niedosyt bo choć Megali Livadi zdobyte (a zależało mi na zdjęciach...kopalni ;-) ) to już Koutalas przejechaliśmy i do dziś nie wiem dlaczego nie zatrzymaliśmy się. A tam też kopalnie, stare i pordzewiałe ciężarówki pozostawione dziesiątki lat temu. No i piękna Chora, jak dla mnie jedna z najładniejszych na Cykladach...
Sifnos, Serifos i Milos to logistycznie taka sama grupa wysp jak Folegandros, Ios i Sikinos. Bardzo łatwo między nimi się poruszać, ot choćby codziennie pływa tam Aegean Speedlines z Pireusu. W 2011 ten prom zatrzymywał się jeszcze na Kimolos :(

Sifnos z promu którym płynęliśmy (zatrzymał się w Kamares) zrobiła na mnie takie trochę przygnębiające wrażenie :? . Ale na podstawie pierwszego wrażenia nie wyrabiam sobie opinii... inaczej mógłbym z Kithiry odpłynąć tym samym promem :wink: i popełniłbym ogromny błąd.
Natomiast Serifos przeciwnie, była super a i widziana z daleka Chora o której czytałem także.
Tego Aegean Speedlines przestraszyłem się trochę w zeszłym roku, tzn przestraszyły mnie ceny :? . Ale teraz popatrzyłem i już tak zle nie jest - co to znaczy oswojenie z realiami :wink: . Poza tym poza sezonem mają też jakieś zniżki...
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 09.07.2013 09:11

kulka53 napisał(a):Sifnos z promu którym płynęliśmy (zatrzymał się w Kamares) zrobiła na mnie takie trochę przygnębiające wrażenie :? . Ale na podstawie pierwszego wrażenia nie wyrabiam sobie opinii... inaczej mógłbym z Kithiry odpłynąć tym samym promem :wink: i popełniłbym ogromny błąd.
Natomiast Serifos przeciwnie, była super a i widziana z daleka Chora o której czytałem także.
Tego Aegean Speedlines przestraszyłem się trochę w zeszłym roku, tzn przestraszyły mnie ceny :? . Ale teraz popatrzyłem i już tak zle nie jest - co to znaczy oswojenie z realiami :wink: . Poza tym poza sezonem mają też jakieś zniżki...


To faktycznie drogi, bo szybki prom. Z Pireusu na Sifnos kosztował tyle, co SuperJet, który jest szybszy (choć mniejszy).
Alternatywą jest kompania Cyclades Ferries. Prom płynie dłużej ale jest jakieś 30-40% tańszy. Dodatkowo to konwencjonalna łajba, więc w trakcie rejsu można posiedzieć na zewnątrz, porobić zdjęcia. JA zdecydowanie wolę takie niż płynąć w zamknięciu :) szczególnie na dłuższych trasach.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.07.2013 09:29

MCR napisał(a):To faktycznie drogi, bo szybki prom. Z Pireusu na Sifnos kosztował tyle, co SuperJet, który jest szybszy (choć mniejszy).
Alternatywą jest kompania Cyclades Ferries. Prom płynie dłużej ale jest jakieś 30-40% tańszy. Dodatkowo to konwencjonalna łajba, więc w trakcie rejsu można posiedzieć na zewnątrz, porobić zdjęcia. JA zdecydowanie wolę takie niż płynąć w zamknięciu :) szczególnie na dłuższych trasach.

My zawsze jeszcze musimy brać pod uwagę auto więc tym bardziej zwracam uwagę na koszt promu. No i też na to czy w ogóle samochody zabiera :wink: - tak było na Mykonos, już cali szczęśliwi prawie kupiliśmy bilety na Paros gdy się okazało, że auto musiałoby na Mykonos na nas poczekać :lol:
A z Milos wracaliśmy właśnie Agiosem Georgiosem :wink: , płynął ponad 6 godzin :lol:
Ale faktycznie, to że można posiedzieć na pokładzie i oglądać widoki jest jedną z większych (o ile nie największą) przyjemności całego rejsu :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12180
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Greckie podróże, małe i duże - MCR

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.07.2013 10:58

MCR napisał(a): Vani też obowiązkowo!


W Vani najładniejsze kamienie na plaży. :)

pzdr :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 9

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 09.07.2013 17:39

Po 10 oddajemy auto i spacerujemy chwilę po Adamas w oczekiwaniu na autobus. Ten zabiera nas do Paliochori gdzie resztę dnia spędzamy na plaży :)
Jutro z kolejnej wypożyczalni (tylko Athena Travel ma ubezpieczenie auta ważne na Kimolos) dostaniemy Matiza, którym udamy się na Kimolos...
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 10

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 09.07.2013 19:12

24 czerwca, 10:00. Czekamy na auto z Atheny i jak mawiała moja babcia - ni widu, ni słychu. Zadzwoniłbym do wypożyczalni, ale jedną z zalet Paleochori Studios jest brak zasięgu komórki. Zabawnie musiało wyglądać moje bieganie po okolicy z telefonem w ręce. No ale udało się i po kilku wyjaśnieniach ze strony wypożyczalni (nie doczytali, że mieli auto dostarczyć i myśleli że odbiorę je w biurze) czerwony Matiz dojechał po 11. Miałem zatem kilkadziesiąt minut aby dotrzeć do Apolloni aby złapać prom na Kimolos,a kolejny był dopiero o 14:30.
Zatem na skróty przez Zefirie na północ (zamiast główną drogą przez Kanave i Adamas) pędzimy strzałą Chevroleta :)
Docieramy dosłownie na kilka minut przed odpłynięciem Panagii Fanaromeni i jako ostatni wjeżdżamy na prom by po 30 minutach zjechać z niego jako pierwsi :)
Jesteśmy w Psathi - porcie Kimolos, gdzie czeka na nas Aspasia która prowadzi pensjonat Sofia's Apartments w Chorio na Kimolos. W pokoju czeka na nas niespodzianka - mała buteleczka tsipouro, kilka lokalnych słodkości i list powitalny. Miłe :)
Studio to duże, około 50 metrowe pomieszczenie składające się z pokoju dziennego, sypialni i wielkiej łazienki. Nie ma jednak czasu na zachwyty, biegniemy do piekarni, do marketu i wracamy. Postanawiam, że to po co tutaj przyjechaliśmy czyli Skiadi zobaczymy dziś. Podobnie jak pozostałą część tej maleńkiej wyspy.
Dzięki temu wybierzemy sobie plażę na której posiedzimy jutro cały dzień :)
Zatem w drogę, choć pierwszym przystankiem zostaje urocza Goupa. Jeśli podobały Wam się kolorowe sirmata (σύρματα) to tutaj są one po prostu bardziej naturalne i niekomercyjne. Spełniają do dziś swoje pierwotne przeznaczenie czyli bycie zimowym schronieniem dla łodzi. Wielkie WoW!:)
Ponieważ nie zjeżdżaliśmy autem do wioski a zostawiliśmy je przy głównej drodzy, teraz musimy do niego wrócić. Wspólnie dochodzimy do wniosku że bez butli wody, która została w pokoju, dalsza podróż nie ma sensu.
Wracamy więc do Chorio szukać sklepu gdzie Asia kupuje 3 półlitrowe butelki zimnej wody. Powinny wystarczyć.
Zatem Skiadi. Tuż za miastem (miasteczkiem w zasadzie) kończy się wąski asfalt i zaczyna wąski szuter. Nie wiem jak tutaj mijają się auta, ale ruch nie przypomina autostradowego więc być może nie ma takiej potrzeby. Toczymy się powoli na północny zachód. Sporo kamieni, ale Matiz daje radę :) Po mniej więcej 2km pojawia się po lewej stronie wielki napis "Skiadi" z wymalowaną strzałką w lewo. Wysiadka i dalej pieszo.
Idzie się naprawdę przyjemnie, choć przez całą kilometrową trasę brakuje cienia. Znaki prawidłowo kierują nas do Grzyba, przy którym (a w zasadzie to pod którym) robimy postój, uzupełniamy płyny, robimy zdjęcia, rozkładamy statyw, robimy kolejne zdjęcia i wracamy :)
Postanawiam jechać dalej drogą w stronę Prassy i porównać ją z plażą w Bonatsa. Zanim jednak dojeżdżamy na tą pierwszą kieruję się za znakami kierującymi do Kimolia Gi - kolejne pensjonaty ale mają "przydomowy" bar, w którym delektujemy się frappe i zimnym Fixem.
Plaża w Prassa robi na nas ogromne wrażenie. Oślepiająca biel i drobny piasek. Brak tłumów, ale też leżaków i parasoli. Cóż, coś za coś, w torbie przecież mamy koc plażowy :)
Kilka zdjęć i jedziemy zobaczyć jak wygląda Bonatsa. Po drodze w jedynej na wyspie stacji benzynowej tankuję za 10EUR, powinno wystarczyć.
Mijamy jeszcze raz Goupe, wjeżdżamy do Psathi gdzie Asia kupuje pamiątki a ja szukam nieistniejącego marketu (napój zdecydowanie by się przydał) i jedziemy w kierunku Aliki aby po kilkudziesięciu metrach skręcić na południę. Wąską i kamienistą drogą docieramy na największą i zorganizowaną (z leżakami) plażę Bonatsa. Jest tutaj przyplażowa kantyna.
Mimo iż jest piasek, to Prassa wydaje się zdecydowanie ładniejsza i tam postanawiamy wrócić nazajutrz. Mijamy Kalamitsi i po zrobieniu nadmorskiej "pętli" postanawiam dotrzeć jeszcze do Ellinika, gdzie wg mapy znajdować się ma miejsce archeologiczne. Faktycznie są tutaj jakieś groby a w morzu ponoć widnieją pozostałości zatopionego miasta. Obok znajduje się również plaża nudystów, więc co by nie stresować golasów aparatem, postanawiam wrócić do auta. Wracamy do Chorio, bierzemy prysznic i mimo zmęczenia postanawiam, za wielką namową Asi, wybrać się "na wiatraki". Spacer męczący ale warto. Z jednej strony widok na Chorio i Psathi, z drugiej zaś wiatraki. Część z nich w całości, pozostałe stanowią urocze ruiny.
Wracamy na kolację do pokoju. Kolejny męczący, ale jakże piękny dzień...

!g1.jpg
Całość trasy


!G2.jpg
Spacer w Chorio
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 10 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 09.07.2013 19:26

IMGP1205_resize.JPG
Zapełniony prom z Milos na Kimolos


IMGP1207_resize.JPG
Pakiet powitalny Sofia's Apartments


IMGP1213_resize.JPG
Kimolos - Chorio


IMGP1217_resize.JPG
Kimolos - Chorio


IMGP1221_resize.JPG
Kimolos - Chorio


IMGP1223_resize.JPG
Kimolos - Chorio


IMGP1227_resize.JPG
Kimolos - Goupa


IMGP1242_resize.JPG
Kimolos - Goupa


IMGP1253_resize.JPG
Kimolos - Goupa


IMGP1263_resize.JPG
Droga do Skiadi. Tutaj zostawiamy auto i dalej idziemy pieszo


IMGP1266_resize.JPG
Droga do Skiadi


IMGP1267_resize.JPG
Droga do Skiadi


IMGP1272_resize.JPG
To mi przypomina lwa :)


IMGP1273_resize.JPG
A to rekin?


IMGP1276_resize.JPG
Skiadi!


IMGP1279_resize.JPG
Skiadi!


IMGP1290_resize.JPG
Skiadi!


IMGP1294_resize.JPG
Droga ze Skiadi do Prassy


IMGP1298_resize.JPG
Prassa


IMGP1313_resize.JPG
Ellinika


IMGP1348_resize.JPG
Chorio


IMGP1354_resize.JPG
Chorio


IMGP1363_resize.JPG
Chorio - wiatrakowe wzgórze czyli Xaplovouni


IMGP1368_resize.JPG
Xaplovouni - widok na Chorio


IMGP1377_resize.JPG
Chorio - wiatrakowe wzgórze czyli Xaplovouni
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 11

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 11.07.2013 20:24

Po śniadaniu idę zwiedzić miejscowe muzeum archeologiczne. Za 2 EUR dostaję bilet i zaczynam od kilkudziesięciominutowego filmu na temat okolic Ellinika i sąsiadującej wyspy. Zatopione miasta, grobowce. Robi wrażenie. Pozostają do zwiedzenia jeszcze dwie sale, prezentujące wyspiarskie znaleziska.
Krótki spacer po Kastro i wracam do pokoju. Wsiadamy do Matiza i pozostałą część dnia spędzamy w Prassa korzystając z ostatnich na Kimolos uroków błękitu morza i oślepiającej bieli piasku.
Tak, ta wyspa bardzo mi się podoba i chcę tutaj kiedyś wrócić...
Załączniki:
!G.jpg
25 czerwca
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Cyklady 2013 - dzień 11 - zdjęcia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 11.07.2013 20:28

IMGP1424_resize.JPG
Kimolos - Chorio


IMGP1463_resize.JPG
Kimolos - Chorio - Kastro


IMGP1471_resize.JPG
Kimolos - Chorio - Kastro


IMGP1472_resize.JPG
Kimolos - Chorio - Kastro


IMGP1506_resize.JPG
Kimolos - Chorio - Kastro


IMGP1510_resize.JPG
Kimolos - Chorio - Kastro


IMGP1514_resize.JPG
Kimolos - Chorio


IMGP1527_resize.JPG
Kimolos - Chorio
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone