Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 28.06.2007 21:15

I tak i nie :) na pewno zyskać można to, że przy okazji "zaliczy" się jedną wyspę (pseudo-wyspę) więcej, ale do Delf będę musiał nadrobić sporo km (w zamian odpadnie koszt przeprawy przez most, ~10EUR). Muszę to przemyśleć :)
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 30.06.2007 17:45

Właśnie wróciłam z Grecji.Jeśli macie jakies pytania-służę pomocą.Byłam tam 3 tygodnie-właściwie cała Riwiera Olimpijska,w tym wejście na Skolio,Termopile,Teby,Delfy,Ateny,Meteory,Dion.
Pozdrav.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 30.06.2007 18:16

Skorzystam z okazji. Delfy - w jakich godzinach czynne atrakcjie i ile kosztuje bilet wstępu, Meteory - to samo + jak z noclegami na miejscu (w Kalambaka).
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 30.06.2007 21:35

Do Delf i do Meteorów jechaliśmy z rana,tak aby wszystko pozwiedzać i wracaliśmy do miejsca zakwaterowania.Meteory zwiedzaliśmy jak byliśmy na Riwierze Olimpijskiej,a Delfy,jak wracaliśmy z Aten.
Delfy kosztują 6 euro,dzieci nie płacą,z muzeum wychodzi 9 euro.Meteory-po 2 euro do każdego klasztoru.Polecam Varlaam i Wielki Meteor-który we wtorki jest zamknięty dla odwiedzających.
Ładny jest też Rousanou,ale jest malutki i w środku jest tylko jedna malutka komnata,a płaci sie też 2 euro od osoby.
Przy Varlaam,jest duzo budek z pamiątkami,można nawet płacić w złotówkach,ale nie wiem czy u wszystkich.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 30.06.2007 22:29

Czyli w kwestii dostępności noclegów w okolicach Meteorów nic Ci nie wiadomo? Kurcze, będziemy tam około 17, więc musimy się przespać ;-)
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 30.06.2007 23:25

MCR napisał(a):Czyli w kwestii dostępności noclegów w okolicach Meteorów nic Ci nie wiadomo? Kurcze, będziemy tam około 17, więc musimy się przespać ;-)

Meteory leżą w miejscowości Kalambaka, w której jest cała masa hoteli a wolne miejsca mozna znaleść nawet w szczycie sezonu. Dobra jakość i rozsądne ceny - ok 50Euro za pokój.

Co do wcześniejszych wątków odnośnie promów na Kefalonię; w ubiegłym roku testowałem połączenie Kilini - Poros a powrót z Fiskardo do Vassiliki na Lefkadzie (i dalej mostem). Są też połączenia z Patras i okolicznymi wyspami; Itaką i Zakyntos
Z promami z Killini nie ma najmniejszego problemu - pływają co 2-3 godziny, są wielkie i puste a obsługują je duzi przewoźnicy np. Strinzis.
Natomiast trasę Fiskardo (Kefalonia) - Kioni (Itaka) - Vassiliki (Lefkada) obsługują mali przewoźnicy co ma sporo uroku ale trzeba być przygotowanym na lekki chaos (mnie to akurat nie przeszkadza) a same promy są małe - podobne jak te w Chorwacji i kursują rzadziej
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 30.06.2007 23:29

Mnie by pasowało przez Lefkadę do Delf jechać. Zawsze to "zaliczona" jedna wyspa więcej (choć ciężko to wyspą nazwać). Myślę, że skorzystam z tej opcji.
W przewodniku Pascala doczytałem, że na Itakę nie można się z samochodem przeprawić, prawda li to? Ciężko mi będzie na piechotę w jeden dzień (chyba, że rowerem) ją zwiedzić w maksymalnym stopniu...
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 01.07.2007 00:02

AgaBor napisał(a):Byłam tam 3 tygodnie-właściwie cała Riwiera Olimpijska,w tym wejście na Skolio


Jakieś szczegóły? Skąd podchodziłas? Czy są jakieś opłaty za wstęp do parku? Gdzie można zostawić samochód no i poproszę o jakieś zdjęcia z podejścia i ze szczytu :-)
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 01.07.2007 00:06

MCR napisał(a):Mnie by pasowało przez Lefkadę do Delf jechać. Zawsze to "zaliczona" jedna wyspa więcej (choć ciężko to wyspą nazwać). Myślę, że skorzystam z tej opcji.

Dlaczego uważasz że Lefkadę ciężko nazwać wyspą? To że ma most na Epir niczego nie zmienia - charakter jest absolutnie wyspiarski. Odniosłem nawet wrażenie że Lefkada jest bardziej dzika niż Kefalonia. Najładniejsze plaże w całej Grecji widziałem właśnie tam, oto "próbka":
Obrazek

MCR napisał(a):W przewodniku Pascala doczytałem, że na Itakę nie można się z samochodem przeprawić, prawda li to? Ciężko mi będzie na piechotę w jeden dzień (chyba, że rowerem) ją zwiedzić w maksymalnym stopniu...

Ten przewodnik Pascala jest gówno warty. Tu masz fotkę z sierpnia ub. roku jak płynę sobie z Kefalonii na Itakę:
Obrazek
Gdzieś mam sfotografowany rozkład jazdy promów z Kefalonii na Itakę i Lefkadę, więc jak tylko znajdę to wkleję.
A odnośnie zwiedzenia Itaki rowerem to życzę "szczęścia" :wink: Autem jest ciężko przejechać te góry a co dopiero rowerem
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 01.07.2007 00:11

niezawodny napisał(a):
MCR napisał(a):Mnie by pasowało przez Lefkadę do Delf jechać. Zawsze to "zaliczona" jedna wyspa więcej (choć ciężko to wyspą nazwać). Myślę, że skorzystam z tej opcji.

Dlaczego uważasz że Lefkadę ciężko nazwać wyspą?


Dlatego, że kanał jest sztuczny, a nie naturalny. Kiedyś był to ląd.
niezawodny napisał(a):To że ma most na Epir niczego nie zmienia - charakter jest absolutnie wyspiarski. Odniosłem nawet wrażenie że Lefkada jest bardziej dzika niż Kefalonia. Najładniejsze plaże w całej Grecji widziałem właśnie tam, oto "próbka":


Miałem na myśli "naturalność" a nie charakter ;-)

MCR napisał(a):W przewodniku Pascala doczytałem, że na Itakę nie można się z samochodem przeprawić, prawda li to? Ciężko mi będzie na piechotę w jeden dzień (chyba, że rowerem) ją zwiedzić w maksymalnym stopniu...

Ten przewodnik Pascala jest gówno warty.[/quote]

Nie zgodzę się. Może są błędy, ale czy znasz lepszy przewodnik po Helladzie?

niezawodny napisał(a): Tu masz fotkę z sierpnia ub. roku jak płynę sobie z Kefalonii na Itakę:
Obrazek
Gdzieś mam sfotografowany rozkład jazdy promów z Kefalonii na Itakę i Lefkadę, więc jak tylko znajdę to wkleję.
A odnośnie zwiedzenia Itaki rowerem to życzę "szczęścia" :wink: Autem jest ciężko przejechać te góry a co dopiero rowerem


Ghem, nie strasz ;-) mam dość jazdy autem po Brać'u, a Ty mi tutaj wyskakujesz z jeszcze większym szczęściem ;-)
Cóż, wynajmę quada hehe
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 01.07.2007 00:36

MCR napisał(a):Miałem na myśli "naturalność" a nie charakter ;-)

Pojedź, zobacz a zmienisz zdanie. Lefkada to prawdziwa wyspa. Leży na Morzu Jońskim od milionów lat...

MCR napisał(a):Nie zgodzę się. Może są błędy, ale czy znasz lepszy przewodnik po Helladzie?

Jeżeli przewodnik pisze że nie ma promów między wyspą X a wyspą Y a takowe w rzeczywistości są to jest gówno warty bo wprowadza w błąd. Dobry przewodnik o wyspach jońskich kupisz na miejscu - do wyboru w kilku cywilizowanych językach. A tu masz wspomniany rozkład jazdy promów między Kefalonią a Itaką:
Obrazek

MCR napisał(a):Ghem, nie strasz ;-) mam dość jazdy autem po Brać'u, a Ty mi tutaj wyskakujesz z jeszcze większym szczęściem ;-)
Cóż, wynajmę quada hehe

Bez przesady - wszędzie da się dojechać autem ale rowerem? Dasz radę wjechać na 1600 metrów n.p.m. startując od "zera" n.p.m. drogą kamienno-szutrową? Może Greg Lemond dałby radę... :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 01.07.2007 00:55

niezawodny napisał(a):
MCR napisał(a):Miałem na myśli "naturalność" a nie charakter ;-)

Pojedź, zobacz a zmienisz zdanie. Lefkada to prawdziwa wyspa. Leży na Morzu Jońskim od milionów lat...


Wiem, ale nie jako wyspa. Lefkada zawsze była lądem. Swego czasu przekopano (czy po jakimś trzęsieniu ziemi) kanał i tak stała się wyspą :)
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 01.07.2007 10:48

KOL napisał(a):
MCR napisał(a):Dzięki za info. Ohrid jest śliczne, ale zbyt odległe od głównej trasy, a plan i tak mam napięty :)
Ile Euro wymieniałeś na opłaty autostradowe? Z tego co wiem, niestety, kartą płacić się nie da, więc ta opcja odpada.


Nie pamiętam dokładnie ale autostrady w Serbii to chyba 2100 dinarów w jedną stronę.Ja jeszcze w Serbii tankowałem dwa razy gaz(litr 31 dinarów).Euro to jakieś 80 dinarów więc można to policzyć.W Macedonii nie musisz wymieniać, 5 euro w jedną stronę spokojnie wystarczy.Mogą Ci na bramkach wydać w denarach ale to nie problem bo będziesz miał na powrót.w Macedonii jest tanie paliwo przynajmniej gaz.Euro z tego co pamiętam to ok 100 denarów.W Grecji płaci się przeważnie na bramkach po 2 Euro.Raz płaciłem 2,40 i raz 2,70 za autostradę do lotniska w Atenach.Jak to Cię interesuje to w pobliżu lotniska na Shellu jest LPG.W centrum też ale trochę ciężko znaleźć, okolice Carrefura.Aha Grecy często na mapach pokazują autostrady albo drogi szybkiego ruchu ,a w rzeczywistośći są to drogi z szerokim poboczem gdzie wyprzedza się na trzeciego(Ateny-Patras).Pozdrawiam


Autostrady w Serbii w 1 stronę: 410+410+1090+250= 2160din
Małe sprostowanie na 1 euro otrzymamy 60 denarów macedońskich z nie 100. Lepiej kupic denary (w budce na granicy) wychodzi 200denarów za drogi w 1 stronę.
Odcinki jednopasmowe w szerokim poboczem w Grecji zaznaczone jako droga szybkiego ruchu lub austrada:
- Policastro (gr z Macedonią) - krzyzówka z austradą z Salonik
- przełęcz Tembi (między Katerini, a Larissą)
- odc. około 80 km wokół zatoki - Lamia
poniżej link do mapy:
http://www.europa.sosn.pl/grecja.php
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 01.07.2007 11:26

Nie wiem czy chodzi Ci o camp,czy o kwaterę.Campy tam były,ale nie wiem nic o cenach i warunkach.
Ceny w Grecji są bardzo różne-jeśli chodzi o noclegi.Na Riwierze płaciłam 15 euro dziennie,koło Aten 30,27,24 euro do tego warunki takie sobie np.brak ciepłej wody.
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 01.07.2007 12:11

typ napisał(a):
AgaBor napisał(a):Byłam tam 3 tygodnie-właściwie cała Riwiera Olimpijska,w tym wejście na Skolio


Jakieś szczegóły? Skąd podchodziłas? Czy są jakieś opłaty za wstęp do parku? Gdzie można zostawić samochód no i poproszę o jakieś zdjęcia z podejścia i ze szczytu :-)



Pojechałyśmy raniutko samochodem do Prioni, miejsca skąd można ruszyć już pieszo- 6.30 ichniejszego czasu wychodziłyśmy na szlak..Na wysokości 1200 m jest parking,bezpłatny,no jeśli ktoś chce może wyruszyć od zera,ale my chciałyśmy wejść i zejść w 1 dzień.
W przewodniku było napisane,że do schroniska wchodzi się 2,5 godziny,ale w praktyce wychodzi ponad 3.My zrobiłyśmy ten kawałek w 2,20 oczywiście z przerwami na filmowanie i zdjęcia.
Po dotarciu do schroniska(2100m)-cały czas idzie się w lesie,także jest cień,zjadłyśmy,zostawiłyśmy plecaki(brałyśmy tylko wodę kanapkę,aparat i leki)ruszyłyśmy dalej.Juz wtedy Mitikas-obiekt naszego pożądania-zasnuł się gęstymi chmurami.
Po 2 godz. dotarłyśmy na Skalę i wtedy na jakieś 10-15 min. Mitikas był w słońcu.Jest ogromny i piękny.Niestety potem przyszła taka mgła,że nie było widać nawet strzałek na skale.Z żalem w sercu stwierdziłyśmy,że idziemy na Skolio i Mitikasa trzeba sobie darować,tym bardziej,że nikt tam nie szedł.Nawet panowie,bo kobiet oprócz nas innych nie było,rezygnowali.Poszłyśmy na Skolio-2912m.Posiedziałyśmy tam troszkę i zaczęłyśmy schodzić w dół.
Co mnie tam zdziwiło to masa fruwających motyli.
U góry jest dość zimno-góra 2 stopnie,więc trzeba się zabezpieczyć.
Przy schodzeniu trzeba bardzo uważać,bo miejscami można pojechać na małych odłamkach skalnych.
Myślałyśmy,że może w drodze powrotnej pogada troszkę się poprawi i jednak się zdecydujęmy,ale niestety nic z tego.
Doszłyśmy do schroniska wzięłyśmy plecaki-chciałyśmy zapłacić,bo jak sie idzie to są tabliczki przy schronisku,że za odpoczynek,skorzystanie z toalety itp. płaci sie 1,60 euro,ale facet od nas nie wziął.Kupiłyśmy jeszcze pocztówki,przystawił nam pieczątki,zjadłyśmy,odpoczęłyśmy i poszłyśmy na dół.
Dokładnie o 16.00 byłyśmy na parkingu."Spacerek" zajął nam niecałe 10 godzin.Za wejście do parku nic się nie płaci.Widoki zapierają dech w piersiach,w niktórych momentach widać morze.
O jednym tylko nie pomyślałyśmy-przywiózł nas mój mąż,mąż koleżanki miał nas odebrać,po otrzymaniu od nas sygnału.niestety na dole nie było zasięgu i muiałyśmy iść jeszcze asfaltem.Łącznie na nogach zrobiłyśmy 30 km.-miałam licznik.Byłyśmy delikatnie mówiąc troszkę zmęczone.W końcu przyjechali po nas i pojechaliśmy na camp.W górach jest zasięg-ze Skali i Skolio wysyłałyśmy smsy.
Jeśli ktoś kocha góry to koniecznie musi tam wejść.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone