Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108017
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.05.2007 23:23

Cudownie będzie na pewno :lol:
I cudownie, że jedziesz - liczę po powrocie o garść wrażeń i aktualnych cen w Grecji po też tam w tym roku jadę - 21 lipca do Kokino Nero :lol:
A gdzie Ty za 11 dni wybywasz do Grecji :?:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 28.05.2007 23:29

A mnie pozostało do wyjazdu 86 dni 00 godzin i 31 minut ;-))
aż sobie zainstalowałem program do odliczania czasu :))
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 29.05.2007 09:51

Powiem szczerze,że nie jestem pewna,dużo czytałam i chyba do Stomio.O Grecji jest mało wiadomości w porównaniu z CUDOWNĄ HR :D ,jeżeli będziemy chcieli to się przeniesiemy.
Generalnie na początek Riwiera Olimpijska,potem okolice Aten,może zachaczymy o południowy Peloponez lub Chalkidiki,ale to zależy od czasu.
Niby 3 tyg to dużo,ale nie zawsze.Chcemy też odpocząć,a nie tylko latać z miejsca na miejsce.
Może pomożecie jeszcze i podpowiecie miejsce(camp) niedaleko Aten(do 100km),nad morzem,gdzie czysto,spokojnie i dużo cienia.
Jeśli ktoś wie coś o łowieniu ryb w Grecji to napiszcie czy można tak jak np. w HR,bez pozwoleń itp. bo nie wiem,czy mam brzć wędki,czy nie.
Jeszcze jedno bardzo prosze osoby które były na Riwierze Olimpijskiej o radę-w której z miejscowości znaję Fajny klimat,spokój,,czysty,niedrogi camp przy plaży i ładnę plaże-może z zatoczkami9coś na podobę HR).
Za wszystkie rady będę wdzięczna.Oczywiście jak wrócę podzielę się wrażeniami.
Pozdrawiam.
Aga
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 29.05.2007 10:09

Kilka lat temu byłem w apartamencie na olimpijskiej riwierze w miasteczku Olimpia Beach jakieś 3 km od Paralii. Plaże fajne, piaszczyste i na tym odcinku pomiędzy ww miasteczkami był jakiś kemping, ale co do jego jakości ręki nie dam.
Natomiast fantastyczną sprawą było poranne pływanie w morzu, mam już taki zwyczaj że nad morzem pływam o 7 rano. Właśnie rano widoczny był cały masyw Olimpu, niesamowite wrażenie. Później zwykle mgiełka częściowo zamazywała góry.

Pozdrawiam. Grzegorz. :wink:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 29.05.2007 16:34

Ładny pomysł to poranne pływanie , rozmarzyłem się :)
Mnie zostało jeszcze 76 dni ! Aga Bor przeciera szlak - czekamy na wieści, szczególnie odnośnie drogi dojazdowej.
Sretan put !!! :)
krzysio21
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysio21 » 29.05.2007 21:01

No to może i ja coś dopiszę w tym temaciku . Info będzie bardzo ogólne ponieważ wróciłem z objazdówki po tym kraju więc bardzo wiele rzeczy było zorganizowanych .Wyjazd z Bielska Białej o godzinie 6.50 (19.05 sobota)w kierunku Zwardonia , Budapeszt i w kierunku Grecji .Po drodze były dwa postoje po godzinie a reszta po dwadzieścia minut ( przy zmianie kierowców).Cała droga na Riwierę Olimpijską do miejscowości Paralia Katerina zajęła 23godziny.Podróż w autokarze była w sumie ok. (nie trzeba się niczym przejmować)Pierwszy dzień był dniem wolnym poświęconym na ,,zwiedzaniu’’ miasteczka które okazało się miasteczkiem hotelowym
Miasteczko
Obrazek
Obrazek
Cerkwia
Obrazek
Co do cen to tylko takie z plaży;Pepsi 2€;piwo(małe)2.5€kawa mrożona 2.5€ i można korzystać z leżaka i parasola kawiarnianego.Nie jestem znawcą ale przed Paralią jakiś dwa kilometry było widać dość ładnie zacieniony kemping.W związku z tym że pierwszy dzień był typowo do leniuchowania to i ja zakończę na tym.Jeżeli będzie jakieś zainteresowanie to następny dzień było już zwiedzanie Macedonii( Saloniki ,Filippi,Kawala) :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108017
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.05.2007 21:20

Z jakom biurem jechałeś-może z "Tęczą" :?:
Jaki był autobus, jak często i gdzie były po drodze przerwy :?:
Czy zwiedzałeś Meteory- jeśli tak to jak cena wycieczki. :?:
Czy byłeś może na tzw. wieczorze greckim :?:
Jadę z "Tęczą" 21.07. do Kokino Nero :lol:
krzysio21
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysio21 » 29.05.2007 22:04

Janusz Bajcer napisał(a):Z jakom biurem jechałeś-może z "Tęczą" :?:
Jaki był autobus, jak często i gdzie były po drodze przerwy :?:
Czy zwiedzałeś Meteory- jeśli tak to jak cena wycieczki. :?:
Czy byłeś może na tzw. wieczorze greckim :?:
Jadę z "Tęczą" 21.07. do Kokino Nero :lol:


Janusz dużo tych pytań :wink: Więc zaczynam;
odp1,Niestety nie Tęcza lecz Marko (osobiście polecam na objazdówki ,byłem z nimi we Włoszech,Francji no i teraz Grecja a w planach Hiszpania )
odp2Scania a co do przerw to pierwsza godzinna przed granicą Węgierską w knajpce na Słowacji gdzie można było zjeść obiadek.Widziałem na drzwiach naklejkę ,,Tęczy'' więc bardzo możliwe że też tam będziecie stali bo kierowcy dostają,, gratisa'' :wink: Następne dwa postoje co cztery godziny a później co dwie godziny a to ze względu na czs pracy kierowców.Przerwy były na cpn ze względu na WC i sklepiki.
odp3Jak to na odjazdówce Meteory były jednym z gwoździ programu.Wejście do klasztoru Warlaam kosztowało 2 ojro.Nie wiem jak to będzie z kosztami wycieczki u ciebie bo jedziesz na wczasy stacjonarne ale moim zdaniem będąc w Grecji Meteory trzeba zaliczyć
Odp4Oczywiście :wink: :lol: uważaj na młode winko :wink: koszt imprezy to w moim wypadku 20 ojro na głowę.Jedzenia i reszty pod dostatkiem.To tyle jeżeli będę mógł jeszcze pomóc to pytajcie :wink: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108017
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.05.2007 22:49

Super odpowiedzi :D piękne dzięki :D
Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 30.05.2007 09:19

krzysio21 napisał(a):Jak to na odjazdówce Meteory były jednym z gwoździ programu.Wejście do klasztoru Warlaam kosztowało 2 ojro.Nie wiem jak to będzie z kosztami wycieczki u ciebie bo jedziesz na wczasy stacjonarne ale moim zdaniem będąc w Grecji Meteory trzeba zaliczyć

A jak to wygląda w praktyce ? Autokar na parking, a co dalej ? Spacerkiem do klasztoru ? Ile czasu tam i z powrotem ze zwiedzaniem ?
Jakieś mozolne podchodzenie pod górę ? Bilet za jeden klasztor czy jakiś większy łączony ?
Uff - na razie tyle :)
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 30.05.2007 10:55

Autokar zwykle podjeżdza wysoko w pobliże klasztorów, a miejsce zajmuje tam gdzie jest wolne, czyli jeśli przyjedzie dość późno, to możliwe jest podejście, ale bez cudów. Jest b. gorąco, trzeba zabrać trochę wody. Zwykle zwiedza się 2 klasztory, niższy dla kobiet i ten najwiekszy, wysoko położony, idzie sie po niezliczonych schodach, męski klasztor zwany Wielkim Meteorem. Szczególnie warto zobaczyć to miejsce z racji niasamowitych widoków. Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet. Jeśli nie macie, mozna pozyczyć tzw strój przechodni, ale nie zawsze jest pod ręką i nieraz trzeba poczekać.

Odnośnie tzw greckich wieczorów, akurat ja byłem 2 razy na czymś takim na Krecie, i tam sie to nazywało kreteńskim nie kretyńskim wieczorem. Impreza z cyklu światło i dzwięk i coś dla ciała i dla ducha. Impreza trwa dokładnie 5 godzin, na czas pojawia się stado autokarów, zwykle duży budynek, lub zadaszona przestrzeń, często z odsuwanym dachem. Wszyscy siadają przy swoich stołach, połączone w długie stoliska po 30-40 osób. Impreza zaczyna sie dokładnie o czasie, przynoszone jest wino i jedzejnie, częste zmiany, jednocześnie występy regionalnych zespołów. Jeżeli już towarzystwo jest w nastroju uraczone młodym winkiem rozpoczynają się wspólne tańce z zespołem i nauka tutejszego układu tanecznego, takiego z Zorby, który nazywa się potocznie Sirtaki.
Przyznam sie, że winko idzie dobrze, ostatnio byłem w mieszanym towarzystwie, sporo warszawiaków, którzy w wypadku szybszego wychodzenia wina sami szli na zaplesze z pustym szkłem przyśpieszając proces konsumpcji i chwała im za to.
Impreza kończy sie nagle, zwykle o godzinie 23 i wszyscy wyruszają do autokarów. Na maruderów zwykle nie czeka się, wiec dobrze być jednak o czasie.

Pozdrawiam. Grzegorz i życzę smacznego, bo dania są typowo regionalne i warto spróbować. :wink: :lol:
krzysio21
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysio21 » 30.05.2007 17:44

plavac napisał(a):
krzysio21 napisał(a):Jak to na odjazdówce Meteory były jednym z gwoździ programu.Wejście do klasztoru Warlaam kosztowało 2 ojro.Nie wiem jak to będzie z kosztami wycieczki u ciebie bo jedziesz na wczasy stacjonarne ale moim zdaniem będąc w Grecji Meteory trzeba zaliczyć

A jak to wygląda w praktyce ? Autokar na parking, a co dalej ? Spacerkiem do klasztoru ? Ile czasu tam i z powrotem ze zwiedzaniem ?
Jakieś mozolne podchodzenie pod górę ? Bilet za jeden klasztor czy jakiś większy łączony ?
Uff - na razie tyle :)

Grzegorz opisał to dość fajnie.Ze swojej strony dodam tylko że klasztor Wielkiego Meteora (Przemienienia Pańskiego) można zwiedzać od godziny 9.00-13.00 15.30-18.00 (we wtorki nieczynne) i drugi klasztor Warlaam w tych samych godzinach z tym że zamknięty jest w piątki.Oba są blisko siebie w zasięgu małego spacerku :wink:
krzysio21
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysio21 » 30.05.2007 18:07

Widok na klasztor Mikołaja Anapafsa (żeński)
Obrazek
Wielki Meteor poniżej
Obrazek
widoczki
Obrazek
to z autobusu :cry:
Obrazek
Warlaam
Obrazek
wjazd do Wielkiego Meteora :lol: :lol: :lol:
Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 30.05.2007 19:02

Panowie - wielkie dzięki Teraz mam o tym jako takie wyobrażenie - dociekliwość wynika z przeznaczenia na Meteory czasu od 9.00 do 14.00 - niestety.
Z waszych info wynika, że jest to realne i to bez zadyszki.
Pozdrawiam :)
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 30.05.2007 19:36

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone