Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 29.03.2007 09:44

Rob-Cro - wszystko, co piszesz, z jednej strony weryfikuje plany co do ekipy - ale z drugiej wspaniale rozpala wyobraźnię. Jedyny "południowy" szczyt,na który wszedlem, to Sv.Ilja - ale to przecież nie ta skala. Dzięki Wszystkim za cenne uwagi - góry nauczyły mnie pokory i roztropności i staram się zawsze przygotować jak najlepiej do nieznanego.
Piszesz o pionowej ścianie - to pewnie "Tron Zeusa" - ten postanowiłem odpuścić z założenia ( dzieciaki ). Ale czy na "zwykłych" ścieżkach przyda się lina ?
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 29.03.2007 09:51

plavac napisał(a):Rob-Cro - wszystko, co piszesz, z jednej strony weryfikuje plany co do ekipy - ale z drugiej wspaniale rozpala wyobraźnię. Jedyny "południowy" szczyt,na który wszedlem, to Sv.Ilja - ale to przecież nie ta skala. Dzięki Wszystkim za cenne uwagi - góry nauczyły mnie pokory i roztropności i staram się zawsze przygotować jak najlepiej do nieznanego.
Piszesz o pionowej ścianie - to pewnie "Tron Zeusa" - ten postanowiłem odpuścić z założenia ( dzieciaki ). Ale czy na "zwykłych" ścieżkach przyda się lina ?


niestety, nie odpowiem na Twoje pytanie, nie mieliśmy wtedy już czasu a Vassiliki pewnie już nawet ochoty, aby wejść na Olimp, więc nie wiem, czy z tych "łatwiejszych" ścieżek możesz iść bez sprzętu, ale raczej tak...tzn powiem też, że osoba sprawna fizycznie poradzi się i z tą ścianą, o której pisałem wyżej, ale niestety lub nie trzeba robić duże kroki, jakieś obcisłe dżinsy raczej więc odpadają...ale tak jak piszesz, pokora i bezpieczeństwo to najważniejsze...pozdrav

PS o ile pamiętam, dojście pod tą ściane było łatwe, schody są właśnie przy tej ściance...(właściwie to dobra metafora z tymi schodami...)

PS warto odwiedzić też klasztor po drodze...już nie pamiętam jego nazwy...
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 29.03.2007 12:41

Rob, ja też nie wiem czy piszesz o drodze na Mitikas (główny) czy na Stefani (tron Zeusa).
Na Mitikas moja dziewczyna weszła bez problemu a był to dla niej pierwszy kontakt z większymi górami i ze skałą. Oznakowanie wg mnie było dobre, uważam że brać linę to duża przesada.
Na Stefanim nie byliśmy bo już nie było czasu. Z tego co słyszałem technicznie nie jest tam trudniej tylko jest większa lufa (przepaścistość) - raczej nie dla ludzi z lękiem wysokości. Ale jak mówię, sam nie byłem to nie wiem jak jest naprawdę.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.03.2007 13:23

Oj, podkręcacie panowie mój apetyt :!: Mam nadzieję, że w tym roku mi się uda. Moja poprzednia wyprawa zakończyła się na wysokości schroniska :? Rozpadało się tak koszmarnie, że dosłownie spłynąłem na parking, a wychodziłem zgodnie ze wskazówkami bardzo wcześnie rano. Dodam, ze w tym czasie w Plaka Litochoro tradycyjnie świeciło przepiękne słonce :!:
pozdr
Jacol
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 11.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacol » 29.03.2007 18:06

Nie wiem czy czytaliście jak dziewczyna sobie poradziła
http://www.elinida.republika.pl/index2003.html
może się komuś przyda :lol:
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 29.03.2007 20:32

Przymierzałem się, przymierzałem się i w końcu się prawie przekonałem.
Po wizycie w górach Albanii i na wybrzeżu albańskim odbijemy na parę dni do Grecji żeby wejść na Olimp. A przy okazji zobaczymy te klasztory.
Po takiej decyzji postanowiłem przejrzeć w końcu te 17 stron postów o Grecji :-)
Dużo czytania, ale mam nadzieje, że coś zostanie w pamięci. No i będę dalej śledził ten temat....
A może kiedyś wybiorę się bardziej na południe? :-)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 29.03.2007 20:53

Jacol napisał(a):Nie wiem czy czytaliście jak dziewczyna sobie poradziła
http://www.elinida.republika.pl/index2003.html
może się komuś przyda :lol:

Ładnie sobie poradziła,bo słuchała starszych ( pan Marek ) :) A przyda się bardzo.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 30.03.2007 14:04

Pewnie, że sobie poradziła. Z takimi nogami to nie dziwota, można po górach chodzic. Ale czy jej nie za zimno było w górach.
rg
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 14.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rg » 31.03.2007 20:38

AgaBor napisał(a):Linki mam co do kampów w Grecji,chodzi mi o miejsca sprawdzone.Ładne kampy przy morzu,plaże piaszczyste,czyste toalety,dużo cienia w miejscach namiotowych i niedrogo.


jeżdżę pod namiot, w grecji byłem (kilka lat temu - 97).
kempy, na których byłem na ogół ładne, nie wszystkie nad morzem.
generalnie czysto i dużo cienia na ogół. pierwszy nasz kemp po zjeździe z promu
to okolice kalambaka/meteora - bardzo ładnie położony. drugi pod olimpem nad morzem koło plaka - był jednym z kilku, prawie pusty. trzeci w atenach - taki sobie. następny nad morzem przed koryntem - tylko słona woda w kranach.
potem już na peloponezie - drapano koło nafplio - przy ładnej plaży. kolejny
koło githio - same deski z żaglami. potem pomiędzy tholo a zaharo (pod olimpią)
najładniejsza pusta plaża i na koniec okolice patra - mało kampów, brzydkie i drogie. a potem na prom i z powrotem do włoch. okres to 3 tygodnie od połowy sierpnia.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 20.04.2007 12:49

niezawodny napisał(a):Jacunio!
1. Fale - moja interpretacja zjawiska jest taka że rządzi tu bardzo prosta zasada, sprawdzająca się na każdym wybrzeżu (Grecja, Chorwacja, Bułgaria, Włochy itd); Jeżeli wybrzeże jest osłonięte wyspami, półwyspami etc to fal nie ma (lwia część wybrzeża Chorwacji i Grecji) i odwrotnie, na wybrzeżu nieosłoniętym (np. Bułgaria) prawie zawsze jest fala a jej wysokość zależy zapewne głównie od siły wiatru. W Grecji prawdziwe fale, wysokie do ok. 5m spotkałem na Wyspach Jońskich (Kefalonia, Lefkada) w ich częsci zwróconej w stronę Italii (m.in. słynna plaża Myrtos na której kręcono zdjęcia do "Kapitana Corelliego"). Osobiście nie jestem wielkim fanem tego zjawiska, bo nie jest to zbyt bezpieczne (zaliczyłem na własnej skórze jak mnie taka 5-metrowa fala rzuciła o glebę, - dzięki Bogu piaszczystą :wink: ), ani pływać się nie da ani nurkować ale jest to fajny przerywnik dla "klasycznego" plażowania, i wiadomoże dzieciaki to uwielbiają.

2. Plaże na Peloponezie; jak lubisz fajne, małe, dzikie, skałkowe plaże z pięknym dnem morskim do nurkowania to idealny jest Mani - środkowy palec Peloponezu i zarazem (jak dla mnie) najpiękniejsza część Grecji (wg przewodnika: "kraina największych twardzieli").
Z kolei ładne, szerokie plaże piaszczyste i żwirowe ciągną się niemal wzdłuż całego "palca zachodniego (lewego)" czyli Mesenii

A z tym dojazdem na Peloponez to cały wic polega na tym że od Saloników jest to już naprawdę rzut beretem (biorąc dotychczasową drogę pod uwagę), jedzie się szybko świetnymi autostradami ile fabryka dała (zero policji) a po drodze jeszcze są Ateny, więc jeśli się coś zwiedzi w międzyczasie to zupełnie nie odczuwa się sporego faktycznie dystansu. O ile podróż do samej Grecji trochę mi się dłużyła to na miejscu zupełnie nie odczuwałem pokonywanych odległości


Mógłbyś napisać coś więcej o Kefalonii, wybieram tam się w tym roku.W tamtym byliśmy samochodem na Zakynthos i w Macedonii(Ohrid),teraz czas na Kefalonię.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 20.04.2007 21:10

KOL napisał(a):W tamtym byliśmy samochodem na Zakynthos i w Macedonii(Ohrid),teraz czas na Kefalonię.

A ja mam prośbę o jakieś namiary na nocleg tranzytowy w Ochrydzie.
Można ryzykować szukanie na miejscu, bez wcześniejszej rezerwacji ?
Z góry dzięki za każde info.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 21.04.2007 11:45

plavac napisał(a):
KOL napisał(a):W tamtym byliśmy samochodem na Zakynthos i w Macedonii(Ohrid),teraz czas na Kefalonię.

A ja mam prośbę o jakieś namiary na nocleg tranzytowy w Ochrydzie.
Można ryzykować szukanie na miejscu, bez wcześniejszej rezerwacji ?
Z góry dzięki za każde info.


Ja rezerwowałem przez internet z tej strony
http://www.ohrid.gov.mk/angliska%20verz ... ation.htm#
Apartament "Ema" prawy- dolny róg strony-przepiękny widok na jezioro i na samej starówce.Rezerwowałem kilka miesięcy wcześniej ale bez zaliczki bo nie mam pojęcia jak można by było przesłać pieniądze do Macedonii.Ohrid piękne miejsce aż się nie chciało wyjeżdżać.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 22.04.2007 08:03

KOL - wielkie dzięki !
Zdam relację po powrocie.
Pozdrawiam :)
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 26.05.2007 01:53

Kilka fotek z naszej eskapady do Grecji w 2006r. poniżej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z ponad półrocznym opóźnieniem, ale znalazłem czas i nauczyłem się wklejać fotki :lol:
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 28.05.2007 23:10

Wiecie co... za 11 dni wybywam stąd na 3 tygodnie do Grecji,mam nadzieję,że będzie tam równie cudownie jak w Hr.
Pozdrawiam wszystkich.
Może do zobaczenia na trasie,albo na miejscu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone