Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 21.03.2007 09:55

Co jest typowego dla Grecji?
Co warto zjeść,wypić ichniejszego-chodzi mi o potrawy i napoje :D typowe dla nich-Tak jak w Chorwacji rakija,wino(prosek-moje ulubione),likiery np.gruszkowy,burki,jagnięcina z grilla,panceroty.Co jest smaczne,czego raczej nie kupować?
Jakie ciekawe pamiątki-też te które można samemu zdobyć-np.z HR przywoziliśmy lawendę,liście laurowe,figi świeże.
Piszecie,że kupujecie alkohol o nazwie Quzo-co to jest?Nigdy go nie piłam(byłam nawet zobaczyć w Realu,ale tam nie ma i nie nie wiedzą co to)
Pozdrav.
Ostatnio edytowano 21.03.2007 11:01 przez AgaBor, łącznie edytowano 1 raz
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 21.03.2007 10:02

Z mocnych alkoholi na pewno Ouzo, Metaxa, jak Ci się uda to polecam Tsipouro (na Krecie to się Raki nazywa). Wszystko, no może poza Metaxą, smakuje specyficznie :>
Potrawy, musaka, keftedes, dolmadakia (fajne gołąbki z liści winogron) oczywiście ryby i owoce morza. Spoooro tego :)
Pamiątki? To zależy od regionu. Można kupić choćby naturalne gąbki :)
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 21.03.2007 10:59

W Grecji praktycznie większość tawern, a na pewno w regionach turystycznych ma karty dań z obrazkami. Przed wejściem duże afisze przedstawiające polecane dania zawsze z obrazkami i cenami. Tu wystarczy przejść się kulinarną uliczką i podjąć decyzję. Spora część knajp ma również menu w języku polskim.
Z napojów polecam Retsinę, jest to rodzaj białego wytrawnego wina zaprawianego żywicą piniową, taki grecki zwyczaj. A odnośnie Tsipouro, różnie sie czyta, zwykle nie ma go w karcie, to jest taki bimberek z winogron, o niesamowitej mocy, ale można go zamawiać bo jest zazwyczaj własnej produkcji, tani i daje wyjątkowego kopa.
Doskonałe ryby z grilla, niestety drogie. Ja polecam wspaniałe kalmarakia czyli kalmary robione jak pączki, fantastyczne. Mousaka, zapiekany grecki ser lub najlepiej zapiekana w cieście feta. A jeśli feta, to oczywiście grecka sałatka, podawana w dużych naczyniach, wystarczy jedna na kilka osob. Trzeba tylko samenu dosmakować, dodać sporo oliwy z oliwek, nieco octu i przypraw.
\Bardzo dużo grilowanego mięsa, lepiej zamówić tzw. mixt czyli duży półmisem różnych mięs z grila, a najedzą się 2 a nawet 3 osoby. Bardzo fajne małże. Na wyspie Skiatos ( piękne plaże) podają je jak pączki we fryturze, a na Olimpijskiej Riwierze w pomidorowym musie z czosnkiem, palce lizać.
Jako fast food polecam sprzedawane na ulicy pity, gyrosy. W dużym placku można wybrać skrawane z pala mięso, kotleciki baranie, suvlaki czyli grilowane szaszłyczki. Do tego dodają dobre długie fryty, sporo warzyw, sosy. Można układać też własne kompozycje. Super jedzonko, polski gyros i odpowiedniki mogą się schować.

Pozdrawiam. :wink:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 21.03.2007 11:31

Pięknie piszesz :D :D :D
I bardzo cenne wskazówki.
A czy odnośnie Tsipouro to wymawia się tak, jak myślę, że się wymawia ?! 8)
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 21.03.2007 11:40

plavac napisał(a):Pięknie piszesz :D :D :D
I bardzo cenne wskazówki.
A czy odnośnie Tsipouro to wymawia się tak, jak myślę, że się wymawia ?! 8)


każde połączeniu "ou" wymawiasz jak "u" stąd ouzo to po naszemu "uzo"... :lol:
ouzo i tsipouro to anyżówki, nie każdy lubi ten specyficzny smak, Grecy często ten alkohol mieszają z lodem, dzięki temu alkohol staje się mętny - taki ma być skutek :!:
ponadto, zwykle po tych alkoholach następnego dnia nie ma żadnych, nieprzyjemnych "wrażeń"...
ogólnie, to w Grecji dosyć drogie jest piwo i nie mają tam dobrego piwa. Tzn jest bodajże Heineken, ale to przecież nie greckie, z typowo greckich, to wymieniłbym Mythos.
Do jedzenia, to poleciłbym, hmmm, właśnie nie pamiętam coś dobrego słodkiego, co próbowałem na Halkidiki. Smakowało bardzo...oczywiście warto też spróbować greckiej chałwy - ja najbardziej pamiętam tą z Olimpu przy dzbanku wina... :lol:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 21.03.2007 13:04

Ouzo chyba najczesciej mieszaja z tonikiem. Moja Pani po zejsciu z Olimpu po jednym takim dryniu miala klopot ze wstaniem :lol:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 21.03.2007 20:52

RobCRO napisał(a):ogólnie, to w Grecji dosyć drogie jest piwo i nie mają tam dobrego piwa. Tzn jest bodajże Heineken, ale to przecież nie greckie, z typowo greckich, to wymieniłbym Mythos.


O Paaanie szanowny. Jak nie mają dobrego piwa? Mythos jest wyśmienity, na szczęście znalazłem źródełko w Polsce i kupuję go tu regularnie. Polecam również Vergine (szczególnie Red). Heineken jest paskudny.
Należy wziąć pod uwagę to, że ichniejsze piwa są znacznie lżejsze w smaku niż nasze, czy chorwackie.
Idealne na plażę:)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 22.03.2007 03:55

A czy w sierpniu są już winogrona ?
I pytanie do Zawodowca ( ale innych wiedzących też :wink: ) - chłopców 10-12 letnich brać na Olimp ( chcą !!! ) czy nie brać ?
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 22.03.2007 10:48

Winogrona są przez wiekszość letnich miesięcy, a w sierpniu polecam szczególnie te drobne o złotym odcieniu, z których robi się rodzynki. Bardzo słodkie i w dodatku bezpestkowe.

Odnosnie greckiego wina, najbardziej znana firma to Kourtaki i Tsantali, a Kourtaki Retsina to produkt który również polecam.

Pozdrawiam. Grzegorz. :wink:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 22.03.2007 11:52

Plavac - zalezy jaka maja kondyche. Mozesz ich wziac, wszystko wyjdzie w praniu. W najgorszym razie dojdziecie do schroniska A (ok. 2100 m), odpoczniecie i wrocicie. Mozna tam tez nocowac. Na Skale i Skolio jest bez trudnosci tylko bardzo stromo. Na Mitikas na ostatnim krotkim kawalku trzeba sie w paru miejscach przytrzymac rekami, nie ma klamer ani lancuchow, wg mnie latwiej niz na Orlej Perci.

Z nami bylo tak - na Olimp szlismy z facetem z Wawy 40-pare lat i jego 2 synami chyba 12 i 14, cala trojka tatrzanscy weterani. Za to moja Sloneczka pierwszy raz w zyciu byla w duzych gorach (my wtedy mielismy 26 i 22). Wystartowalismy z parkingu na Prionii (ok. 1100 m). Niespodziewanie dla wszystkich, ze mna wlacznie, wyrwala do przodu tak ze nasi towarzysze zostali z tylu z jezykami do pasa. Potem szlismy kazdy swoim tempem ale co jakis czas czekajac na siebie. Nasi Warszawiacy troche oslabli na podejsciu na Skala (przedwierzcholek). Na Mitikas (najwyzszy) weszlismy ja z moja Pania, ojciec ze starszym synem weszli na Skolio (drugi wierzcholek, tylko 2 metry nizszy), mlodszy poczekal na nich na Skali.

Szkoda ze mielismy tylko jeden dzien na Olimp. Szczyt wypadl w samo poludnie a wtedy zwykle sie chmurzy. Jak sie chce miec widoki to najlepiej wejsc na szczyt wieczorem i przed zmrokiem zejsc do schroniska A, albo skoro swit ruszyc ze schroniska po noclegu. Ale na obie opcje trzeba 1.5-2 dni.

pzdr :)
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 22.03.2007 19:39

zawodowiec napisał(a):Ouzo chyba najczesciej mieszaja z tonikiem. Moja Pani po zejsciu z Olimpu po jednym takim dryniu miala klopot ze wstaniem :lol:

Warto też spróbować ouzo z fantą lemon lub ze spritem,też świetnie smakuje.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.03.2007 22:17

Zawodowiec -dzięki za super-info. Szczególnie za porównanie do Orlej Perci - brakowało mi takiego punktu odniesienia. Dzieciaki co prawda tam nie były ( jeszcze ) , ale mnie mówi to wszystko. Wybierzemy wariant 1,5 -dniowy, plaża poczeka.
A jak funkcjonuje schronisko A - pościel, jedzenie, woda ?
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 26.03.2007 23:19

Woda jest, nie wiem jak z pościelą i żarciem bo nie spaliśmy tam. Zresztą byliśmy ładnych parę lat temu i się mogło zmienić.

Mój ulubiony portal górski www.summitpost.org ma też stronę o Olimpie, jest wspomniane schronisko A ale nie znalazłem tego czego szukasz.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.03.2007 16:15

Zawodowiec - portal rzeczywiście jest świetny - odwiedzałem go już wczesniej, ale też dzięki Tobie , przy okazji opowieści o Górach Przeklętych. Pochodzę po googlach, może coś znajdę. Dzięki :)
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 29.03.2007 08:56

plavac napisał(a):Zawodowiec -dzięki za super-info. Szczególnie za porównanie do Orlej Perci - brakowało mi takiego punktu odniesienia. Dzieciaki co prawda tam nie były ( jeszcze ) , ale mnie mówi to wszystko. Wybierzemy wariant 1,5 -dniowy, plaża poczeka.
A jak funkcjonuje schronisko A - pościel, jedzenie, woda ?


ja tam miałem swój śpiwór i lepiej jest mieć coś takiego, bo tam jest naprawdę zimno...ale z drugiej strony, tylko tam spało mi się tak dobrze, właśnie z powodu chłodu/ zimna...jedzenie jest, ale stosunkowo drogie, nic dziwnego, skoro wnoszą je osiołki, pamiętam, że 3 lata temu za porcję obiadową - fasolka płaciłem 3 euro, wybór dań nie był duży...co do wody, to chyba jest. ale warto tam być, mają tam kominek, ja pamiętam i miło wspominam wieczór przy winku (dzbaneczki) i chałwie...a potem nocne oglądanie gwiazd... :lol:

PS choć nie wiem, czy rozmawiamy o tym samym schronisku, to "moje" jest na 2100 metrów...

PS moja grecka znajoma nie weszła na sam szczyt, ale chyba to był błąd, że wybraliśmy trudniejszą drogę na sam szczyt, cholernie się wtedy o nią bałem a ona pewnie miała swoje życie przed oczyma... :(
pamiętam jak dziś niemal płaską ścianę, bez widocznie oznakowanego szlaku...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone