Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja - Kreta

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 30.12.2006 14:07

Na Krecie byłam jesienią 2001 lub 2002 roku - już nie pamiętam ;)
Mam trochę zeskanowanych fotek, ale są w kiepskiej jakości.
Kreta mnie nie rzuciła na kolana - może dlatego, że był to wyjazd zorganizowany... Ale jak sie wyrwałam autkiem po wyspie, to było już lepiej :) Mieszkałam koło Chania, w małej mieścince Kato Daratso - nic szczególnego... Chania natomiast ładna. Podobnie Rhetymnon. Ale to za duże miasta dla mnie do wypoczynku :)

Natomiast całkiem niechcący natknęłam się teraz w necie na taki link: http://www.creteteam.com/index.html

Może komuś z Was się przyda :)
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3886
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 16.01.2007 21:08

Z uwagi na olbrzymie odległości, polecam Ci jednak przelot samolotem, koszty mniej więcej te same, a oszczędność czasu dużo, dużo większa. Mają bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, ale w zasadzie chcąc poznać Kretę na własną rekę, nieodzowny jest samochód; jednak wybór ich w wypożyczalniach jest naprawdę dość imponujący/ musisz posiadać tylko międzynarodowe prawo jazdy, ważne przynajmniej od roku/. Chociaż, są też inne aspekty, mając np. własny samochód możesz się przemieszczać z kempingu na kemping, no ale to już Twoja decyzja... Jeśli mogę Ci radzić, unikaj raczej miejsc komercyjnych; wszystkie kempingi są tam raczej podobne do siebie; wybieraj więc spokojne, zresztą tam takich jest większość. Jeśli chcesz poznać wyspę od podszewki wybieraj miasteczka i wioski trudno dostępne wzdłuż wybrzeża płd. wsch. czy zachodniego. To prawdziwy raj dla nas turystów. Klimat, podobno najzdrowszy w Europie, /śródziemnomorski, kontynentalny, afrykański/, ogółem łagodny; niestety w lipcu i w sierpniu największe upały i totalny brak deszczu, walory krajobrazowe, oraz mnóstwo zabytków - prawdziwa mekka. Plaże w okolicach hotelu pozbawione są raczej jeżowcow i meduz, jednak na kempingach różnie to bywa z ich parzydełkami. Jedzonko raczej różne, Kreteńczycy żyją dość długo, a zdrowie zawdzięczają swojej kuchni opartej na : świeżych owocach i warzywach, oliwie z oliwek, kozim mleku i serach, orzechach i rybach, czerwonym winie z winogron. Żebyś mógł skosztować typowo greckich dań, najlepiej poszukaj tawerny z dala od plaży. Może gdzieś w górskich wioskach. :lol: Polecam również świeże ryby, które są tam jednak drogie i nie bywają codziennie dostępne, np.barboúnia (czerwony cefal), tsípoura (leszcz), lavráki (morski okoń) czy fangrí (leszcz morski). Nieco tańsze to gópes i marídes - maleńkie rybki jedzone wraz z głową i ogonem, najlepsze bywają z solą i cytryną. W sezonie ich ryby bywają małe i suche, dlatego często podawane jest do nich masło.
Musisz też pamiętać, że czas na Krecie jest przesunięty w stosunku do naszego o 1h, a więc gdy my mamy 14, u nich jest 15. Pozdrawiam :D :lol: :D
Ostatnio edytowano 17.05.2007 18:34 przez majeczka, łącznie edytowano 1 raz
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 17.01.2007 09:57

No to miałaś komfortową sytuację :!:
Nasz wyjazd własnymi samochodami jest już w zasadzie "zatwierdzony". Chodzi o to, że po drodze chcemy zajrzeć na Mitikasa, do Delf, Aten i nad Kanał Koryncki.
Jeśli mogłabyś podać mi jakies konkretne info, np. o plaży/plażach w miejscowości x, o mieście x, o trasie x, które najbardziej Ci się podobały. Wiedzą teoretyczną jestem już trochę naładowany :wink: ... z przewodników, map i internetu, ale wiedza praktyczna jest, jak wiadomo, najcenniejsza :!:
pozdr
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 17.01.2007 10:03

janusz.w. napisał(a):Chodzi o to, że po drodze chcemy zajrzeć na Mitikasa, do Delf, Aten i nad Kanał Koryncki.


ja bym do tej listy dodal Meteory...moze nawet bardziej niz Ateny
:!:
naprawde warto...
http://www.meteora-greece.com/
pozdrav
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 17.01.2007 10:10

RobCRO napisał(a):
janusz.w. napisał(a):Chodzi o to, że po drodze chcemy zajrzeć na Mitikasa, do Delf, Aten i nad Kanał Koryncki.


ja bym do tej listy dodal Meteory...moze nawet bardziej niz Ateny
:!:
naprawde warto...
http://www.meteora-greece.com/
pozdrav


Obrazek

Tam już byliśmy - rewelacja, a tym razem niestety troche nie po drodze :?
pozdr
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 18.01.2007 19:08

Otwórz Google Earth. Kreta. Teraz jej dolny lewy róg, nieco powyżej rogu znajdziesz Elafonissi, wyspa, mielizna, zobacz plażę i drogę przez góry prowadzącą do tego bajecznego miejsca. Teraz jedziemy do górnego lewego rogu. I tutaj na samym cyplu zobacz charyzmatyczne miejsce, kultowe- Balos i Gramvousa. Z samego patrzenia można dostać zawrotu głowy, a co jeśli tam będziesz.

Pozdrawiam. Grzegorz. :wink:
Maciek95
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 18.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciek95 » 21.01.2007 12:59

Zagladajac na ten watek mam kolejny dylemat czy poleciec samolotem na krete czy samochodem na Korsyke. Zdaje sobie sprawe ze to dwie zupelnie inne wyspy jednak mam 3 miesieczne dziecko i to jest dla mnie najwaznejsze. A z tego co widze to Kreta jest piekna :D
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 15.05.2007 08:49

Decyzja zapadła, bilety promowe opłacone :!:
To jeszcze "tylko" 3 miesiące :?
pozdr
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 26.05.2007 16:40

napisz proszę Janusz jak zaplanowaliście pobyt na krecie.
pozdrawiam.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 30.05.2007 20:48

rafał krasoń napisał(a):napisz proszę Janusz jak zaplanowaliście pobyt na krecie.
pozdrawiam.


Cierpię ostatnio na całkowity brak czasu wolnego :( Niestety rzadko tu zaglądam.
Plan pobytu mam w zarysie, tzn. poczytałem przewodniki, studiuję mapę... i jak zwykle będzie tak, że zaliczymy żelazne punkty w okolicy czyli: Iraklio, Knossos, Vai, Psiloritis/Ida, Matala, Samaria, Hania, Elafonisi, a może starczy czasu na rejs na Santorini... Takie są założenia, a jak wyjdzie, to okaże się na miejscu. Jadac z namiotami możemy pozwolić sobie na luz i improwizację :D
pozdr
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 02.08.2007 12:51

Witam, czy jest realny wypoczynek na Krecie "na własną rękę"? To znaczy sami organizujemy przelot i wynajmujemy apartament. Celowo piszę apartament, bo absolutnie nie rajcuje mnie przebywanie w kombinacie turystycznym z wieloma hotelami etc.
Czy ma sens takie rozwiązanie? Czy się opłaca? jak wygląda transport po wyspie? Autobusy czy wynajęcie samochodu? Czy apartamenty można wynajmowac w ciemno (jak w CRO) czy lepiej rezerwować?
Pozdrawiam
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 02.08.2007 17:15

apartament znajdziesz spokojnie na miejscu, jest na krecie "wielkie mnóstwo" malutkich rodzinnych hotelików z kameralną atmosferą. generalnie różnią się one tym od apartamentów w cro, że najczęściej na terenie takiego obiektu jest basen i jakaś mała knajpka. na upartego pewnie też znalazłbyś i apartman w stylu chorwackim. niestety nie mam bladego pojęcia jaka może być cena za wynajęcie takiego czy innego lokalu, myślę jednak, że nie mniej niż 300 euro za tydzień bez wyżywienia, jeżeli mówimy o sezonie (czyli od maja do końca września).
warto więc czegoś poszukać w biurach podróży - najlepiej w styczniu, kiedy są najwyższe rabaty - bo może się okazać, że pobyt na własną rękę niekoniecznie będzie dużo tańszy w ostatecznym rozrachunku niż wykupiony w biurze podróży. bardzo wysokie są bowiem na miejscu ceny w knajpach obiad min 15-20 euro, piwko 0,33 - 2,5 euro, tyle samo kawa. bardzo drogie są też owoce - np. brzoskwinie 2.5 euro za kg, podobnie arbuz.
w b.p możesz sobie także spokojnie wybrać czy apartament (w stylu chorwackim), czy apartament w jakimś ciekawym kameralnym hoteliku. ja uważam, że naprawdę warto - wyżerka jest taka, że proszę siadać i to zarówno jeżeli chodzi o ilość jak i o jakość.
co do trasportu to można się poruszać wygodnymi autobusami (Minoan) - bilety można kupić po wejściu do środka za niewielką dodatkową prowizją.
minusem tej formy poruszania się jest to, że nie na wszystkich przystankach są rozkłady jazdy, a autobusy jeżdżą z bardzo różną częstotliwością - np. do południa co pół godziny, a potem następny dopiero o 14.30.
najlepiej wynająć jest jednak auto - im dłużej tym taniej wychodzi za jeden dzień. przy np 4 dniach za autko typu hyunday atos zapłacisz ok. 120 euro.
kreta jest piękna więc gorąco polecam ten kierunek.
pozdrawiam.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 03.09.2007 08:56

Wczoraj ok. godz. 16 zawitaliśmy w Polsce. Urlop się skończył :cry:
Głowy pełne wspomnień, karty pamięci pełne zdjęć :) To była piękna wyprawa, plan zrealizowany w 90% :!: A teraz szok termiczny i szok po wejściu do pracy...
pozdr
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 03.09.2007 10:17

janusz.w. napisał(a):Wczoraj ok. godz. 16 zawitaliśmy w Polsce. Urlop się skończył :cry:
Głowy pełne wspomnień, karty pamięci pełne zdjęć :) To była piękna wyprawa, plan zrealizowany w 90% :!: A teraz szok termiczny i szok po wejściu do pracy...
pozdr

Janusz :D witaj w kraju :D a teraz dawaj relację :lol: to już czwarta będzie z Grecji w tym roku :lol: Jak było Wam na campingu w Plaka :?: Piasek był czy kamienie na plaży :?:

Pozdrav :papa:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 03.09.2007 11:00

Leszek Skupin napisał(a):
janusz.w. napisał(a):Wczoraj ok. godz. 16 zawitaliśmy w Polsce. Urlop się skończył :cry:
Głowy pełne wspomnień, karty pamięci pełne zdjęć :) To była piękna wyprawa, plan zrealizowany w 90% :!: A teraz szok termiczny i szok po wejściu do pracy...
pozdr

Janusz :D witaj w kraju :D a teraz dawaj relację :lol: to już czwarta będzie z Grecji w tym roku :lol: Jak było Wam na campingu w Plaka :?: Piasek był czy kamienie na plaży :?:

Pozdrav :papa:


Witam, witam :!: Relacja będzie jak tylko się pozbieram w pracy. Plaża w Plaka - żwirek + kamienie. Rzuciłem już okiem na początek Twojej relacji - super, mam podobne wspomnienia z drogi w Masyw Olimpu :wink: i też zatrzymałem się na parkingu między tunelami w Macedonii - robi piorunujące wrażenie!
pozdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Grecja - Kreta - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone