Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja - Evia, Peloponez... 2012

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Grecja - Evia, Peloponez... 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 14.01.2013 11:36

„Papierosy są tak elementarną częścią śródziemnomorskiej diety, że trudno sobie wyobrazić czasy gdy ludzie ich nie palili. W tym miejscu należałoby odróżnić dietę śródziemnomorską będącą wymysłem kalifornijskich hipochondryków, od śródziemnomorskiej diety która pozwala mieszkańcom basenu morza śródziemnego dożyć dziewięćdziesiątki. Ta druga składa się z kubka mocnej czarnej kawy rano około dziesięciu deka sera i kilku piw około jedenastej, gulaszu lub czegoś smażonego z jajkami frytkami i serem na obiad, dużej porcji mięsa z serem późnym wieczorem i tego śmiesznego placka serowego w ciągu dnia, gdy się chciało wrzucić coś na ząb. Do tego mnóstwo sałat, ale i mnóstwo smażonych warzyw, jakiś litr wina, kilka piw i nieco ouzo poprawianego whisky, gdy dało się ją zdobyć. No i nie zapomnijmy o kliku paczkach papierosów dziennie.”

Moja Wielka Grecka Przygoda – John Mole
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 14.01.2013 12:44

Grecja, kryzys, powtórne wybory, niepokoje społeczne. Tak to wyglądało w pierwszej połowie roku. I co zrobić? Jaka jest alternatywa?
Na szczęście KOL i Kowol38 relacjonowali, że jest spokojnie. Mi w sumie też wydawało się, że kataklizmu nie będzie. Sprawa która mnie trochę martwiła to ewentualne problemy z paliwem. W pewnym momencie stwierdziłem, że oprócz map Grecji pakuję jeszcze mapy Włoch… ostateczna decyzja zapadnie na odcinku Opole – Brno :wink:
W tym roku jechaliśmy we czwórkę. Decyzja zapadła - Peloponez, a w drodze nań 2-3 dni na Evii.
Na ziemi greckiej zameldowaliśmy się ok. godz.19. Pierwsze co bardzo mnie zdziwiło to kompletnie pusta autostrada! Rok temu Grecja powitała nas wielkim ruchem i korkami! Czyli jednak jest kryzys. Drogi biegnące wzdłuż autostrady były przepełnione.
Pierwotny plan zakładał dojazd do Chalkidy i wjazd mostem na wyspę, ale podczas postoju na pierwszą frape, spojrzałem na mapę i stwierdziłem, że podjedziemy do Glify. Małe miasteczko portowe. Kilka knajpek, wieczorny gwar, ale bez tłoku. Prom zacumowany, popłynie rano. Jako, że nie chciało się nam już jechać dalej to zostaliśmy. Samochód zaparkowałem tuż przy promie. Coś zjedliśmy, połaziliśmy troszkę… Ciepło miło i przyjemnie. Poczułem grecki klimat :D uwielbiam go!

Obrazek
Pierwszy nocleg… :wink: port Glifa.

Obudziłem się wcześnie rano ok. godz. 6, jest niedziela. Cisza i spokój, ale już otwierają piekarnię, a knajpki już są otwarte…! Grecy są leniwi?! Kobiety jeszcze spały więc sam usiadłem na poranną frape. Mniam (i kawa i widok na wyspę)! Po jakiejś godzinie panie się obudziły, podeszły do piekarni po krosanty;) ja dokończyłem kawę, zmieniłem knajpę… śniadanie w następnej…
Kiedy tak siedzieliśmy przy stoliku podszedł właściciel, zamienił kilka zdań, i jak to w Grecji przysiadł się do nas. Dogadując się w kilku językach mówił, że nawet zna kilku polaków, ale języka niestety nie opanował. Bardzo żałował, że nie umie poopowiadać nam ciekawostek o Eubei. Po jakimś czasie gdzieś polazł i wrócił z telefonem w ręku i mi go podał (czy on wiedział, że ja jestem kierownikiem wycieczki? :wink: ). Trochę byłem zdziwiony i nie bardzo wiedziałem o co chodzi… na szczęście w telefonie odezwał się kobiecy głos mówiący do mnie w języku polskim… Pani była znajomą szefa, obecnie mieszkającą już w Polsce… Pogadaliśmy chwilę, pani pożyczyła udanych wakacji, a szef był uśmiechnięty od ucha do ucha i zadowolony, że z panią mogliśmy porozmawiać o Evii. No i jak można nie lubić Greków?
Prom na szczęście spory, jest tłoczno!
Obrazek
Niedzielny poranek, cisza i spokój.

Obrazek

Obrazek
W knajpkach pustawo.
Obrazek
Obracamy się i za chwilę będziemy na Evii.

Na wyspie jedziemy prosto na najbliższy kemping ‘Rovies’. Szok, na dużym kempingu jest w sumie może 10 osób! Ładnie położony może nie luksusowy, ale okoliczności przyrody decydują – zostajemy.
Rozbijanie obozu jak zwykle poszło szybko. Miejsce takie jakie lubię najbardziej…
Obrazek
Nasz nowy nabytek – kredens :wink: . Przed wyjazdem podjechaliśmy do Decathlonu, chciałem kupić nową lampkę na stolik… lampki nie mam, panie stwierdziły, że stara gazowa jest doskonała…!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Barierek brak, można spaść prosto na plażę :wink: dobrze, że są schodki (z barierką).

Obrazek
Później już tylko błogie lenistwo… Jak widać tłoku nie ma.
Niewątpliwym minusem :wink: kempingu jest brak sklepiku, a plusem darmowe lodówki…
Szczere pustki! Łazienki mieliśmy do wyłącznej dyspozycji.
Obrazek

Miejsce bardzo praktyczne, dużo cienia.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.01.2013 13:06

janusz.w. napisał(a):oprócz map Grecji pakuję jeszcze mapy Włoch… ostateczna decyzja zapadnie na odcinku Opole – Brno :wink:

Gdzie się wcześniej zielone światło zapali, tam pojedziemy. ;)
Podoba mi się. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 14.01.2013 14:04

Heja :papa:

.. witamy spóźnialskiego Greko/Reportera :wink:



janusz.w. napisał(a):„Papierosy są tak elementarną częścią śródziemnomorskiej diety, że trudno sobie wyobrazić czasy gdy ludzie ich nie palili. W tym miejscu należałoby odróżnić dietę śródziemnomorską będącą wymysłem kalifornijskich hipochondryków, od śródziemnomorskiej diety która pozwala mieszkańcom basenu morza śródziemnego dożyć dziewięćdziesiątki. Ta druga składa się z kubka mocnej czarnej kawy rano około dziesięciu deka sera i kilku piw około jedenastej, gulaszu lub czegoś smażonego z jajkami frytkami i serem na obiad, dużej porcji mięsa z serem późnym wieczorem i tego śmiesznego placka serowego w ciągu dnia, gdy się chciało wrzucić coś na ząb. Do tego mnóstwo sałat, ale i mnóstwo smażonych warzyw, jakiś litr wina, kilka piw i nieco ouzo poprawianego whisky, gdy dało się ją zdobyć. No i nie zapomnijmy o kliku paczkach papierosów dziennie.”

Moja Wielka Grecka Przygoda – John Mole




.. co jak co , lecz tą książkę muszę niezwłocznie nabyć 8O , przede wszystkim z uwagi na wyżej przytoczoną w niej dietę przez Pana Johna :D :D


...fajnie że wena twórcza zawitała do Opola :wink:




...więc wieczorami od dziś , zasiadam przed 'laptoka' 8O , czytam opowieść i oglądam piękne greckie foty :wink: :wink:


..delektując się oczywiście , na początek kilkoma wybranymi nie przypadkowo składnikami diety Pana Johna! :wink: :wink:



Pozdrawiają Kowolki :papa: :hut: :sm:
Ostatnio edytowano 14.01.2013 15:49 przez Kowal38, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.01.2013 15:40

Witaj Januszu :D

Cieszę się , że ruszyłeś z relacją - łatwiej będzie doczekać lata oglądając ciepłe , greckie zdjęcia .
Czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.01.2013 16:54

piotrf napisał(a):
Cieszę się , że ruszyłeś z relacją - łatwiej będzie doczekać lata oglądając ciepłe , greckie zdjęcia .


Tym bardziej, że za oknem teraz -7...brrr.


Pozdrawiam
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 14.01.2013 18:48

Śledzę wszystko co greckie, oczywiście oprócz Cro, więc i do Ciebie
zajrzałam. W tym roku rysuje nam się zmiana, właśnie na Grecję,
dlatego jestem zainteresowana .

Pozdrawiam, Gośka :)
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 14.01.2013 19:19

Hmm Grecja... z przyjemnością poczytamy. Uwielobiamy ten kraj, może w przyszłym roku tam wrócimy, w tym jeszcze Chorwacja :lol:
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 14.01.2013 19:24

witam sąsiad a z Lefkady :lol:
kato
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 29.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kato » 14.01.2013 19:32

Dołączam i czekam niecierpliwe :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12908
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.01.2013 21:17

Wreszcie ruszyłeś :D

Pierwszą część wyprawy będę obserwować z ciekawością - bo kto wie? Zanim :roll: odłożę kasę na cykladzkie promy, może prędzej tu się znajdę?

A co do Peloponezu - wkrótce się z nim pożegnam, więc z przyjemnością wrócę tam śledząc Wasze trasy :D .
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.01.2013 22:10

janusz.w. napisał(a):„Papierosy są tak elementarną częścią śródziemnomorskiej diety, że trudno sobie wyobrazić czasy gdy ludzie ich nie palili. W tym miejscu należałoby odróżnić dietę śródziemnomorską będącą wymysłem kalifornijskich hipochondryków, od śródziemnomorskiej diety która pozwala mieszkańcom basenu morza śródziemnego dożyć dziewięćdziesiątki. Ta druga składa się z kubka mocnej czarnej kawy rano około dziesięciu deka sera i kilku piw około jedenastej, gulaszu lub czegoś smażonego z jajkami frytkami i serem na obiad, dużej porcji mięsa z serem późnym wieczorem i tego śmiesznego placka serowego w ciągu dnia, gdy się chciało wrzucić coś na ząb. Do tego mnóstwo sałat, ale i mnóstwo smażonych warzyw, jakiś litr wina, kilka piw i nieco ouzo poprawianego whisky, gdy dało się ją zdobyć. No i nie zapomnijmy o kliku paczkach papierosów dziennie.”

Moja Wielka Grecka Przygoda – John Mole

Hmmmmmmm, :D :D :D
Co autor to inne spojrzenie na to samo ma.
I tak pewnie będzie w Twojej relacji. Niby tymi samymi drogami, po tych samych ścieżkach, na tych samych plażach byliśmy albo będziemy, w tych samych miejscach byliśmy albo będziemy a jeśli nie byliśmy to chętni popatrzymy i poczytamy.
Coś już wiemy gdzie byliście ale na razie to taki niewielki rąbek uchyliłeś.
Super, że ruszyłeś z relacją.
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 14.01.2013 22:31

Bardzo fajne relacje piszesz, poczytam i tu :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 15.01.2013 01:16

Franz napisał(a):Gdzie się wcześniej zielone światło zapali, tam pojedziemy. ;)
Podoba mi się. :D


Czasami tak mamy, 'na wszelki wypadek' :lol: :wink:

Kowal38 napisał(a):.. co jak co , lecz tą książkę muszę niezwłocznie nabyć , przede wszystkim z uwagi na wyżej przytoczoną w niej dietę przez Pana Johna

...fajnie że wena twórcza zawitała do Opola


Pan John chyba ma pojęcie o czym pisze... :twisted: wyremontował, a raczej odbudował dom na Evii, zna miejscowych... - więcej nie mówię, poczytaj, warto :!:

Czy je wiem czy wena zawitała? Cośtam skrobnę i parę zdjęć będzie :) . Tradycyjnie 8)

piotrf napisał(a):Cieszę się , że ruszyłeś z relacją - łatwiej będzie doczekać lata oglądając ciepłe , greckie zdjęcia .
Czekam na więcej


Jakoś nie mogłem się zmobilizować :? .
Grecja letnia, zdjęcia... gorące :lol:

Jacek S napisał(a):Tym bardziej, że za oknem teraz -7...brrr.


"Jak jest zima, to musi być zimno...". :lol:
Ja lubię zimę :!: (Ale tylko jak jestem w górach :wink: )

malina1959 napisał(a):W tym roku rysuje nam się zmiana, właśnie na Grecję,
dlatego jestem zainteresowana .


Popieram, Grecja piękna jest :!:

MarDomi napisał(a):Uwielobiamy ten kraj, może w przyszłym roku tam wrócimy, w tym jeszcze Chorwacja


Mi czasami udaje się 2 tygodnie Grecji i tydzień Chorwacji :D

pawelh napisał(a):witam sąsiad a z Lefkady


kato napisał(a):Dołączam i czekam niecierpliwe


pozdrawiam :) :papa: :)

dangol napisał(a):Pierwszą część wyprawy będę obserwować z ciekawością - bo kto wie? Zanim odłożę kasę na cykladzkie promy, może prędzej tu się znajdę?


Evia... specyficzna dosyć. My tam tylko na odpoczynek po podróży wpadliśmy...
A na promy to ja już odkładam :lol:

Lidia K napisał(a):Co autor to inne spojrzenie na to samo ma.
I tak pewnie będzie w Twojej relacji. Niby tymi samymi drogami, po tych samych ścieżkach, na tych samych plażach byliśmy albo będziemy, w tych samych miejscach byliśmy albo będziemy a jeśli nie byliśmy to chętni popatrzymy i poczytamy.
Coś już wiemy gdzie byliście ale na razie to taki niewielki rąbek uchyliłeś.


Ano... każdy patrzy inaczej i dobrze, że tak jest :)
Moje mini relacje są dużo mniej szczegółowe niż Wasze czy też Danusi :!: Wasze są świetnymi przewodnikami :!:

kataryniarz napisał(a):Bardzo fajne relacje piszesz, poczytam i tu


Miło mi, thx :) :!:

pozdr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12908
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.01.2013 18:09

janusz.w. napisał(a): Evia... specyficzna dosyć.


W takmi razie moja przymiarka do niej będzie miała na względzie też :idea: ewentualny odpoczynek w podróży, jak już uzbieramy na promy na odległe wyspy. A w międzyczasie... cały czas jest w planach wciąż jeszcze niezrealizowana Leflada.
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Grecja - Evia, Peloponez... 2012
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone