Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja - Evia, Peloponez... 2012

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 16.01.2013 09:32

Następnego dnia po porannym plażowaniu krótka objazdówka - Rovies-Limni-Ag.Anna-Elinka-Pefki-Loutra Edipsou.

Obrazek

Uliczki Limni. Nie tylko niebieskie okiennice.

Obrazek

Tradycyjny układ urbanistyczny :wink: – morze, kawałek plaży, knajpki…

Obrazek

W tym roku zabraliśmy ze sobą prosty wyciskacz do owoców cytrusowych. Dlaczego nie zabieraliśmy go wcześniej? Ale akurat tych pomarańczy nie polecam :wink:

Obrazek

Obrazek

Elinika, na zdjęciu malowniczo, ale plaża bardzo kiepska!
W tym rejonie Evii zobaczyliśmy trochę inną Grecję. Miałem wrażenie, że to bardzo biedne rejony. Turystów, obcokrajowców nie spotkaliśmy… Sklepiki przydrożne w małych miejscowościach pod względem zaopatrzenia i wystroju to po prostu puste półki. Problem z pieczywem i brak …wina. Doszedłem do wniosku, że tutaj każdy ma własne wino i podstawowe artykuły spożywcze też. Znalezienie piekarni w Rovies nie było proste, a chleb był tylko tam. W spożywczym można było kupić coca – colę :lol: i wyroby chemiczne… Miasteczka nie powalają, ale są sympatyczne. Standardowo domki, nadbrzeża, małe porty i masa tawern. Tereny mocno rolnicze, dużo przydrożnych straganów owocowo – warzywnych. Przy zakupie melonów brzoskwinie gratis…

Obrazek

Obrazek

Generalnie cicho, pusto i sennie.
Rano leniwie bujałem się na materacu… Odeszliśmy trochę dalej na plażę o drobniejszym żwirku. Zabrać aparat? Eee, po co, już mamy zdjęcia z plaży. No więc ja się bujam, Asia czyta, Gosia z Dorotką poszły na spacer brzegiem. Obracam głowę w drugą stronę… jakieś 10-15 metrów ode mnie tuż przy bojce… wielkie płetwy grzbietowe…! Przecieram oczy ze zdumienia! Delfiny (chyba jestem optymistycznie do świata nastawiony no bo dlaczego nie rekiny?)! Tak blisko brzegu?! Drę się do Asi… Asia: coooo?! No delfiny! Gdzie? Przygrzało ci za bardzo na tym materacu…? :wink: Jezu, no tu blisko, nie patrz daleko w morze tylko tu! Dziewczyny już przystanęły i tez patrzą! Boże ile ich jest…? Jeden, dwa, trzy…, siedem…, naliczyłem dwanaście!!! Pokazują pyszczki, skaczą normalnie pokaz mamy! Mniejsze są przy brzegu większe trochę dalej… Stoimy jak zahipnotyzowani… Kurde, aparat… Nie, nie ruszam się, popatrzę, albo nie, pobiegnę… Zanim obróciłem, to delfiny już zaczęły odpływać. Zdjęcia kiepskie. Pierwszy raz taki pokaz nam się przytrafił. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaammyyk
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 30.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaammyyk » 16.01.2013 23:31

Super , czytam i oglądam z wielką ciekawością, tym bardziej , że w tym roku w lipcu pierwszy raz Grecja - Lefkada !
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 17.01.2013 11:16

Ta Grecja to taka "kryzysowa narzeczona". :lol:
Co by nie było- i tak do niej ciągnie.
Czekam na dalsze wieści. Teraz zima to bardziej pora na Vidly czy Jesenik, ale dajesz ciekawą, kuszącą alternatywę. :wink:
Kiedyście konkretnie tam byli?
Pozdrawiam.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 18.01.2013 00:46

kaammyyk napisał(a):Super , czytam i oglądam z wielką ciekawością, tym bardziej , że w tym roku w lipcu pierwszy raz Grecja - Lefkada !


Lefkada jest rewelacyjna :!: Będziecie zachwyceni :)
Zaglądałeś tu:
...2011 :?:

Fatamorgana napisał(a):Czekam na dalsze wieści. Teraz zima to bardziej pora na Vidly czy Jesenik, ale dajesz ciekawą, kuszącą alternatywę.
Kiedyście konkretnie tam byli?


Witaj Fata :!: Kopę lat... :wink:
Widzę, że Vidly ciągle masz w pamięci :) ...a ja tam się wybieram w niedzielę :lol:
W Grecji byliśmy 22/06 - 08/07.

pozdr
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 18.01.2013 01:04

Janusz - nie bede zbyt oryginalna mowiac - nareszcie! :)

Juz dlugo wypatrywalam Twojej relacji. Byc moze w tym roku zdradzimy Crolandie...
Czas pokaze..


Bede Cie tu stale nawiedzac ;)


:papa:
kaammyyk
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 30.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaammyyk » 18.01.2013 16:50

janusz.w. napisał(a):
kaammyyk napisał(a):Super , czytam i oglądam z wielką ciekawością, tym bardziej , że w tym roku w lipcu pierwszy raz Grecja - Lefkada !


Lefkada jest rewelacyjna :!: Będziecie zachwyceni :)
Zaglądałeś tu:
...2011 :?:





Oczywiście , czytałem. To była obowiązkowa lektura :lol:
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 19.01.2013 17:47

Witam wszystkich :D
kaammyyk napisał(a):Super , czytam i oglądam z wielką ciekawością, tym bardziej , że w tym roku w lipcu pierwszy raz Grecja - Lefkada !

Pozwolisz kaammyyk że do Twojej radości przyłączę się ze swoją :lol: Też w tym roku w lipcu pierwszy raz Grecja - Lefkada! :lol: :P Właściwie Lefkada tydzień (już zarezerwowany) ale chcemy jeszcze tydzień spędzić na Peloponez, żeby bliżej było do starożytnych miasteczek :)
janusz.w może polecisz jakieś namiary, proszę... W Kiveri u pani Ewy w domkach Armonia (polecanym gdzieś na cro.pl ) nie ma już wolnego apartamentu w tym terminie, który nam pasuje..:(
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12908
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.01.2013 20:53

janusz.w. napisał(a): Problem z pieczywem i brak …wina

Jak :roll: nie ma tam wina, to kierunek nie dla nas :wink: … Chyba, że dla delfinków :D . W Grecji jak dotąd na nie nie trafiłam (może do trzech razy szuka?), ale chorwackie pokazy 8) wciąż wspominam.

janusz.w. napisał(a): Widzę, że Vidly ciągle masz w pamięci ... :) a ja tam się wybieram w niedzielę

My dziś szuraliśmy :) nie po Jesionikach, lecz pod Śnieżnikiem.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 21.01.2013 09:55

Basiulinek napisał(a):Byc moze w tym roku zdradzimy Crolandie...
Czas pokaze..


Witaj, witaj :) Jakiś plan już jest :?:

brygidka10 napisał(a):janusz.w może polecisz jakieś namiary, proszę...


Ja kempingowy jestem... Nie pomogę...

dangol napisał(a):My dziś szuraliśmy nie po Jesionikach, lecz pod Śnieżnikiem.


Miałem iście bajkowe krajobrazy i nawet na chwilę słonko wyszło :)
Myślę, że pod Śnieżnikiem było podobnie :)

pozdr
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 21.01.2013 10:01

Pojechaliśmy też pospacerować do miejscowości Gialtra/Loutra Gialtron. To miało być greckie uzdrowisko ‘z wodami’. Droga była karkołomna, ale asfaltowa. Miejscowość malutka, jak zwykle zaparkowaliśmy na końcu zabudowań i niespiesznie ruszyliśmy nadbrzeżem. Knajpka, kapliczki, łódki, knajpka, doszliśmy do centrum. ‘Wód’ brak :wink: . Z daleka widzę, że pilnie obserwuje nas pani kelnerka z knajpki… typowa greczynka, ciemna karnacja, ciemne włosy…, tylko jakaś taka wysoka i zgrabna…
Podchodzimy bliżej, uśmiecha się do nas i… ‘dzień dobry! No ile można na was czekać? Wypatrzyłam polską rejestrację i zamiast pracować to tu sterczę’ :wink: . Sympatyczna uśmiechnięta pani od roku była w Grecji. Siedliśmy w knajpce i przy kawie przegadaliśmy wieczór. Ilona poopowiadała nam o miejscowości, o ludziach, zwyczajach, zbiorze oliwek i polowaniu na kosy... Siedziała z nami, w międzyczasie obsługiwała pozostałych, miejscowych klientów, a znała chyba wszystkich z imienia…, płynnie przechodziła z języka polskiego na grecki. Bardzo cieszyła się, że może pogadać, bo Polaków w tej okolicy jak na lekarstwo. Podoba mi się w knajpkach w takich miejscowościach! Wszyscy się znają, pozdrawiają, a do nieznajomych uśmiechają, zagadują…
Gialra

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś wyjeżdżamy z Rovies. Fajnie tu, ale Peloponez czeka. Zachmurzyło się bardzo, podczas zwijania namiotu nawet trochę pokropiło. Ruszamy w kierunku Chalkidy.

Obrazek

Obrazek

Stary most, tu wyspa, tam kontynent

Obrazek

W knajpach pełno! Masa grup, wycieczek zorganizowanych, przeważnie starsi ludzie.

Obrazek

Kontynent.

Obrazek

Samo miasto nie spodobało mi się. Potworny ruch i zgiełk, korki, problem z parkowaniem. Masa ruder i budynków w opłakanym stanie. Po krótkim spacerze i frape ruszyliśmy dalej.

Obrazek

Nowy most

Obrazek

Szybko przemieszczamy się w kierunku Githio. Byliśmy tu w 2003 roku. Na pierwszy rzut oka nic się nie zmieniło. Tylko te puste stoliki w przybrzeżnych knajpkach. Wjeżdżamy na znany kemping. Luz totalny, ale ludzi trochę więcej niż na Evii.

Obrazek

Obrazek

Na plaży. Półwysep Mani na wyciągnięcie ręki.
Nasz standardowy :wink: rytm urlopowy to nieśpieszne śniadanie, plaża, a po południu jakaś wycieczka po okolicy. Może niezbyt ambitny pod względem zwiedzania, ale tak wypoczywamy najlepiej.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2013 10:38

janusz.w. napisał(a):polowaniu na kosy...

Hmm, to może właśnie na kosy tak gromadnie z tymi strzelbami i psami wędrują po całej Grecji? :roll:
Ciekawe, to takie hobby , czy może uzupełnienie menu?

janusz.w. napisał(a):Nasz standardowy :wink: rytm urlopowy to nieśpieszne śniadanie, plaża, a po południu jakaś wycieczka po okolicy.

:) to zupełnie odwrotnie niż my :lol:
Najpierw zwiedzanie, potem w ramach odpoczynku plaża... o ile starczy na nią czasu :wink:
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 21.01.2013 17:42

Fajnie, że piszesz. :D
W tym roku mam w planach min. Gythio i Lefkadę.
Także chętnie poczytam. :oczko_usmiech:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 21.01.2013 17:59

Wpadłem na chwilę, ale zostałem na dłużej. Takie niespodziewane spotkania z Polakami przeżył chyba każdy i są one najczęściej bardzo sympatyczne i na długo zapadają w pamięć. :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 22.01.2013 10:48

kulka53 napisał(a):Hmm, to może właśnie na kosy tak gromadnie z tymi strzelbami i psami wędrują po całej Grecji? :roll:Ciekawe, to takie hobby , czy może uzupełnienie menu?

No właśnie nie do końca zgłębiliśmy ten temat... Z naszej strony padło pytanie co u nich dzieje się po sezonie i Pani wspomniała wtedy o polowaniach. Myślę, że to i hobby i urozmaicenie menu. Bardzo prawdopodobne, że widziani przez Was myśliwi też na kosy się wybierali.

Darkos napisał(a):W tym roku mam w planach min. Gythio i Lefkadę.

Super, ale... dopisz jeszcze Kefalonię :!: :)

jan_s1 napisał(a):Takie niespodziewane spotkania z Polakami przeżył chyba każdy i są one najczęściej bardzo sympatyczne i na długo zapadają w pamięć.

Zgadza się :!: Sporo rodaków pracuje w Grecji. Często ich spotykamy, zwykle kończy się to na kilku sympatycznych zdaniach, a tu było o tyle wyjątkowo, że rozmowa trwała bardzo długo :)

pozdr
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 22.01.2013 11:00

janusz.w. napisał(a):
Darkos napisał(a):W tym roku mam w planach min. Gythio i Lefkadę.

Super, ale... dopisz jeszcze Kefalonię :!: :)



Kefalonię oglądałem na cropli w kilku relacjach. :D

Ale plan jest taki, że 10-12 dni na Peloponezie, a reszta ok. 8-9 dni na Lefkadzie.
Więcej się nie zmieści.
Marzenia też mają swoje ograniczenia. :oczko_usmiech:

Podejrzewam, że Grecja nas rzuci na kolana i na Kefalonię przyjdzie wkrótce czas.

Ale dzięki za zachęty. :hut:

Czekamy na CD
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - Evia, Peloponez... 2012 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone