Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja - Cyklady, Naxos - Góra Zas

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Grecja - Cyklady, Naxos - Góra Zas

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 30.07.2013 15:01

Może komuś się przyda…

Góra Zas (Zeus) – 1001 m.n.p.m.

Krótki opis wejścia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dojazd główną drogą przez Filoti w kierunku na Danakos. Na jednej z serpentyn tuż za Filoti skręt w prawo (przy monastyrze), wyraźne tablice drogowe, brązowe, takie jak to zwykle w Grecji do miejsc atrakcyjnych turystycznie (Zas cave, Zas summit). Wąską, asfaltową drogą dojazd do małego parkingu (na 3-5 samochodów). Dalej już bez samochodu szutrową drogą. Po chwili dochodzimy do małych zabudowań, placyk z wielkim drzewem, dużo cienia, chałupka, zbiornik na wodę, źródło z lodowatą  wodą… Tablica z czasami: Zas Cave – 20’, Zas - summit: 1.10’. Dobrze widoczny szczyt wydaje się, że wspinaczka może zająć znacznie więcej czasu… Kawałek ścieżką i chodniczkiem – trawersem ułożonym z kamieni lekko pod górkę, później ścieżką między głazami już odrobinę bardziej stromo, po drodze jeszcze jedno źródełko – bajorko. Dosłownie po 15 minutach jesteśmy przy grocie. Wejście obmurowane. W środku pieczara, jak dla mnie niezbyt ciekawa. Wyżej, początkowo szlak dobrze oznakowany, małe metalowe, biało – czerwone tabliczki. Później zamiast tabliczek pojawiają się czerwone kropki i tradycyjne kopczyki z kamieni. Ale kopczyki czasami rozłażą się w różne strony… Robi się stromo i sypko. Na tym odcinku trzeba uważać, bo nie wiedzieć w którym momencie trzeba odbić w lewo, a skręt nie jest oznaczony. My go przegapiliśmy i niepotrzebnie darliśmy jakieś 300 m ostro w górę po bardzo nieciekawym usypisku. Sporo czasu zajęło też odnalezienie szlaku. No ale zupełnie nam się nie spieszyło, a widoki zewsząd przepiękne! Po odbiciu w lewo jeszcze kawałek stromo. Dalej łagodnie, robi się zielono, łąki, pastwiska… i odsłania się widok na Filoti. Widać wiele dróg i drożynek, myślę, że od tej strony można łagodniej dotrzeć na szczyt. Jeszcze kawałek bardziej stromego podejścia i jesteśmy na grzbiecie prowadzącym na szczyt. I tu zaczyna się bal :wink: . Wiatr wieje z ogromną siłą. Momentami trudno utrzymać się na nogach! Na szczęście na szczycie wieje odrobinę mniej. Wejście w spacerowym tempie łącznie z pogubieniem szlaku zajmuje nam ok. 2 godz. Na szczycie siedzimy długo i rozłazimy się na wszystkie możliwe strony . Widoczność niestety kiepska, ale i tak okoliczne wyspy z tej wysokości wyglądają genialnie! Zejście grzbietem to walka z wiatrem… czasami wręcz na czworaka, czasami trzeba przykucnąć, bo trudno ustać. Na parkingu jesteśmy po ok. 1,5 godz. bardzo przyjemny szlak. Jest trochę skałek, żwiru, trzeba mieć dobre buty, bo ślisko! Bardzo ostre są też wszelkie krzaczki i krzewy, każdy kontakt z nimi powoduje zadrapania… (ała… moje łydki… :wink: ). Na szlaku kilka osób. Tłoku nie było.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.07.2013 15:03

Pierwsza :D

Janusz, widzę, że Wy tradycyjnie w Grecji :) Popatrzę, poczytam i pewnie jeszcze bardziej przekonam się do "zdrady" ;)

Fajny "spacer" ;) A relacja z całego pobytu będzie?

Pozdrawiam serdecznie :papa:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 30.07.2013 15:14

Aaa...Janusz, Janusz... :roll: :wink:
Posiedziałbyś spokojnie na czterech literach, a nie tylko góry i góry.
Żadnej nie przepuścisz?
Normalnie jak Franz. :wink: :)

Teraz pytanie merytoryczne. Dlaczego tylko jedna skała ma numer? I co się stało z numerami na pozostałych skałach?

:wink: :lol:

Pozdrawiam :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 30.07.2013 15:25

maslinka napisał(a):Pierwsza :D

Janusz, widzę, że Wy tradycyjnie w Grecji :) Popatrzę, poczytam i pewnie jeszcze bardziej przekonam się do "zdrady" ;)

Fajny "spacer" ;) A relacja z całego pobytu będzie?

Pozdrawiam serdecznie :papa:


Witaj :D
Kopę lat :wink:
Relacja może będzie, ale jak znam siebie to najwcześniej w styczniu... :lol:

romuald22 napisał(a):Aaa...Janusz, Janusz...
Posiedziałbyś spokojnie na czterech literach, a nie tylko góry i góry.
Żadnej nie przepuścisz?
Normalnie jak Franz.

Teraz pytanie merytoryczne. Dlaczego tylko jedna skała ma numer? I co się stało z numerami na pozostałych skałach?



Pozdrawiam



No właśnie teraz siedzę i cierpię... :cry: :wink:
Wojtki z górami tak mają :lol:
Z numeracją skał widocznie rady nie dali :!: :lol:

pozdr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.07.2013 15:31

janusz.w. napisał(a):Witaj :D
Kopę lat :wink:

Musimy się wreszcie skutecznie ;) umówić i spotkać w górach. Może tym razem w tych bliżej Ciebie :P


janusz.w. napisał(a):Relacja może będzie, ale jak znam siebie to najwcześniej w styczniu... :lol:

Ja cierpliwa jestem... ale bez przesady ;) :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.07.2013 18:15

Dzięki za ten słowno-zdjęciowy opis :idea: , oby nam się przydał...
Tam jest tak pięknie, że zapiera dech 8O , nie spodziewałem się że aż tak.

Ile dni byłeś na Naxos?
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.07.2013 18:31

Co nam się nie udało w tym roku, udało się Tobie. Jak patrzę na te piękne zdjęcia to zaczynam żałować co raz bardziej. Może kiedyś. Czekam na opis całych wakacji.

Pozdrawiam
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 30.07.2013 23:57

maslinka napisał(a):Musimy się wreszcie skutecznie ;) umówić i spotkać w górach. Może tym razem w tych bliżej Ciebie :P


Koniecznie :!: A im bliżej tym lepiej :wink:

maslinka napisał(a):Ja cierpliwa jestem... ale bez przesady ;) :mrgreen:


No ale taka jest tradycja :lol:

KOL napisał(a):Co nam się nie udało w tym roku, udało się Tobie. Jak patrzę na te piękne zdjęcia to zaczynam żałować co raz bardziej. Może kiedyś. Czekam na opis całych wakacji.

Pozdrawiam


Pewnie jeszcze nie raz poniesie Was na Cyklady... :D

kulka53 napisał(a):Dzięki za ten słowno-zdjęciowy opis , oby nam się przydał...
Tam jest tak pięknie, że zapiera dech , nie spodziewałem się że aż tak.

Ile dni byłeś na Naxos?


Cała przyjemność po mojej stronie :!:
Trzymam kciuki, niech się przyda, tak jak mi przydał się Wasz KEOAX :!: :D
Zas bez dwóch zdań wart jest odwiedzin :) a przy tym jest stosunkowo łatwy :!:
6 dni spędziliśmy na Naxos - za mało.

pozdr
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 31.07.2013 00:18

maslinka napisał(a):
janusz.w. napisał(a):Witaj :D
Kopę lat :wink:

Musimy się wreszcie skutecznie ;) umówić i spotkać w górach. Może tym razem w tych bliżej Ciebie :P



Komitet Planistyczno-Wykonawczy podjął pod Rycerzową wstępną decyzję, że coś tam w sierpniu się szykuje na południowy-zachód od Opola... :) :wink:
Podobno jakieś "pradziadostwo z widłami". :lol: :wink:
Postaramy się, aby termin pasował i Wam.
:roll:

Janusz, coś zrobił w te kolano? :o :roll:

P.S. Jak widzę zdjęcie gdzie ktoś kopie w Twoim bagażniku to mam ochotę spytać "czy tam moich gaci gdzieś nie widać?" :lol: :wink:

Pozdr.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 31.07.2013 11:16

I mnie się spodobała górka Zas i widoki jakie tam każdego zdobywcę czekają.
Zachęciłeś szczegółowym opisem, nie pozostaję nam nic innego jak z niego skorzystać. :D :D :D

Mam nadzieję, że podzielisz się swoimi opisami, wrażeniami i zdjęciami ze spotkania z Cykladami.
Naxos - 6 dni a pozostałe kilkanaście ?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 31.07.2013 11:24

Lidia K napisał(a):Mam nadzieję, że podzielisz się swoimi opisami, wrażeniami i zdjęciami ze spotkania z Cykladami.


No właśnie. :)
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 31.07.2013 11:31

Widoki niesamowite, notuję w pamięci :hut:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 31.07.2013 23:46

Fatamorgana napisał(a):
Podobno jakieś "pradziadostwo z widłami". :lol: :wink:
Postaramy się, aby termin pasował i Wam.
:roll:

Janusz, coś zrobił w te kolano? :o :roll:

P.S. Jak widzę zdjęcie gdzie ktoś kopie w Twoim bagażniku to mam ochotę spytać "czy tam moich gaci gdzieś nie widać?" :lol: :wink:

Pozdr.


Myślę, że pradziadostwo lub inne keprnikowsko z ...vozkami może być ciekawe :)

Kolano niestety odzywa się co jakiś czas :( na Naxos przesadziłem z bieganiem po plaży. Już jakies 5 lat temu ortopeda przebadał mnie solinie i pocieszył, że wszystko jest ok i że w tym wieku to już normalne... :roll:

P.S. :wink:
To Ty już gaciofobię masz :lol: :wink:

Lidia K napisał(a): I mnie się spodobała górka Zas i widoki jakie tam każdego zdobywcę czekają.
Zachęciłeś szczegółowym opisem, nie pozostaję nam nic innego jak z niego skorzystać.

Mam nadzieję, że podzielisz się swoimi opisami, wrażeniami i zdjęciami ze spotkania z Cykladami.
Naxos - 6 dni a pozostałe kilkanaście ?


Cieszę się, że zachęciłem :)
Jakąś relację pewnie napiszę, ale pewnie tradycyjnie zimą 8)
Były 3 wyspy: Amorgos, Naxos, Mykonos :)


longtom napisał(a):No właśnie.


...oj teraz to ja oczy wybałuszam :wink: na Milos :)

kataryniarz napisał(a):Widoki niesamowite, notuję w pamięci


Ładnie było, szkoda tylko, że przejrzystość słaba...

pozdr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.08.2013 00:08

Piękna góra i widoki piękne 8)
Wielkie dzięki

janusz.w. napisał(a):
Kolano niestety odzywa się co jakiś czas :( na Naxos przesadziłem z bieganiem po plaży. Już jakies 5 lat temu ortopeda przebadał mnie solinie i pocieszył, że wszystko jest ok i że w tym wieku to już normalne... :roll:


Też to usłyszałem . . . :lol:


janusz.w. napisał(a):
Ładnie było, szkoda tylko, że przejrzystość słaba...


Szkoda , ale całkiem źle nie było :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 01.08.2013 01:05

janusz.w. napisał(a):Może komuś się przyda…

nie wiem jeszcze kiedy, ale na pewno :!:
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Grecja - Cyklady, Naxos - Góra Zas
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone