Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja 2021: Donoussa, Naxos, Ateny

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5025
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.01.2022 14:30

dangol napisał(a):Anafiotika (Αναφιώτικα) to dla mnie taka ateńska perełka 8) .
Uwielbiam cykladzkie wysepki, a te domki u wschodniego podnóża Akropolu zbudowali przecież wyspiarze, uchodźcy z maleńkiej Anafi. Nie byłam tam wprawdzie w realu, ale może kiedyś uda nam się spędzić na Anafi kilka wakacyjnych dni?

Wąziutkie kręte uliczki, ślepe schodkowe zaułki, białe domki wśród kwiatów… Po prostu cudownie!

Fantastyczne. Gdybyś nie napisała, że to w Atenach, to nawet by mi do głowy nie przyszło, że te miejsca mogą się znajdować w tym wielkim mieście.

dangol napisał(a):Widoki stąd fajne 8) .

Jedynie widoki stamtąd zdradzają, gdzie się znajdujesz.
anielkak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 06.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) anielkak » 07.01.2022 17:28

Zabawiliśmy tam jednak zbyt krótko… Tak to jest, jak się ma czasu niewiele :( , a chcieliśmy zdążyć na zmianę warty.

Ciekawa jestem tej zmiany warty.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12912
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.01.2022 20:00

wiola2012 napisał(a): Mam wrażenie, że w którą stronę byście nie poszli, to zawsze cos interesującego znaleźliście :)

Nie trzeba się wcale starać, gdyż Ateny są naprawdę bardzo ciekawym miastem. Na dodatek centrum nie jest zbyt rozległe, spacery więc nie są męczące. Fakt, na dłuższy pobyt wajacyjny to absolutnie miejsce nie dla nas, no bo jakże tak, odpoczywać w dużym mieście, gdy mieszka się w mieście też niemałym ?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12912
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.01.2022 20:04

megidh napisał(a): Gdybyś nie napisała, że to w Atenach, to nawet by mi do głowy nie przyszło, że te miejsca mogą się znajdować w tym wielkim mieście.

Na szczęście wiedziałam, że takie miejsce jest w Atenach 8)
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5025
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.01.2022 20:06

dangol napisał(a):
megidh napisał(a): Gdybyś nie napisała, że to w Atenach, to nawet by mi do głowy nie przyszło, że te miejsca mogą się znajdować w tym wielkim mieście.

Na szczęście wiedziałam, że takie miejsce jest w Atenach 8)

Dobre przygotowanie do wyjazdu to podstawa :smo: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12912
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.01.2022 20:07

anielkak napisał(a):Ciekawa jestem tej zmiany warty.

Będąc w Atenach, ten spektakl :wink: trzeba zobaczyć koniecznie!!!
Na cropli już był pokazywany 8), ale już wkrótce i ja to zrobię.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12912
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.01.2022 20:22

megidh napisał(a):
dangol napisał(a):
megidh napisał(a): Gdybyś nie napisała, że to w Atenach, to nawet by mi do głowy nie przyszło, że te miejsca mogą się znajdować w tym wielkim mieście.

Na szczęście wiedziałam, że takie miejsce jest w Atenach 8)

Dobre przygotowanie do wyjazdu to podstawa :smo: .


Akurat Ateny miałam przygotowane słabo, na szczęście jest bogata Kulkowa relacja, do o której zawsze zaglądam i sprawdzam, czy interesująca mnie lokalizacja jest tam opisana i pokazana. Tam właśnie trafiłam na Anafiotikę i nie było innej opcji, musiałam tam być :wink:
AdamSz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1345
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 08.01.2022 01:55

I właśnie o to chodzi, żeby dotrzeć do takich perełek...My też chadzaliśmy sobie, to tu, to tam ..Wszystkie wasze punkty mamy oblatane, łącznie z Ogrodem Narodowym. ...I jeszcze południowe dzielnice, nawet pobieżnie zajrzeliśmy na cmentarz główny, chociaż nie przepadam za nekropoliami...O Pireusie nie wspomnę... Wbić się dokładnie w takie Monastiraki i łazić tam, usiąść, łazić, zaglądać w te podwórka,...a jak ktoś się jeszcze nastawia na znalezienie starej mapy ze skarbem??? :wink: .....Ja zbieram stare ryciny, mapy, grafikę...to już jest co robić....A gdzie pozostałe dzielnice???.... Podziwiam Twoją zdolność do zapamiętywania i operowania nazwami ulic (a nawet małych uliczek)....jakoś nigdy nie dbałem o to...Masz te trasy wbite do smartfona ?? ...Ja to palcem po mapie obszarowo, prawo, lewo góra dół ..Dzisiaj mało którą nazwę ulicy bym odtworzył, ale obszarowo, wiem gdzie byłem i gdzie będę.... Oczywiście adres kwatery ważny żeby w ogóle wrócić do domu :wink: :wink: :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12912
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.01.2022 11:02

AdamSz napisał(a):Podziwiam Twoją zdolność do zapamiętywania i operowania nazwami ulic (a nawet małych uliczek)....jakoś nigdy nie dbałem o to...Masz te trasy wbite do smartfona ?? ...Ja to palcem po mapie obszarowo, prawo, lewo góra dół ..Dzisiaj mało którą nazwę ulicy bym odtworzył, ale obszarowo, wiem gdzie byłem i gdzie będę.... Oczywiście adres kwatery ważny żeby w ogóle wrócić do domu :wink: :wink: :wink:

Z tą zdolnością zapamiętywania to bywa różnie, po kilku miesiącach, z pomocą mapy, wiele nazw jestem w stanie podać. Zapewne po roku byłoby trudno, zostałyby tylko ogólnie obszary, bez szczegółów. Pisanie relacji tuż po wypadach jest więc doskonałą pamięcią zewnętrzną, do której można sięgnąć nawet po latach...
Zwiedzając Ateny, chodziliśmy zdecydowanie bez wcześniejszego zaplanowania tras spaceru, ale oczywiście jakiś punkty, do których chciałam dotrzeć, miałam obrane. Kierunek do nich był trochę na wyczucie, trochę wspomagając się aplikacją mapy.cz. Tras nie zapisałam w telefonie, tak jak wspomniałam wcześniej, póki co na postawie mapy wiele z nich (ale nie wszystkie) potrafię w miarę dokładnie odtworzyć. A jeśli nie jest to możliwe, to też przecież żaden problem, bo przecież po Atenach można "błądzić" różnymi drogami, aby miasto odkrywać dla siebie. Nam jeszcze mnóstwo do odkrycia zostało...
AdamSz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1345
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 08.01.2022 20:17

dangol napisał(a):....... Nam jeszcze mnóstwo do odkrycia zostało...

U nas, jak będzie kolejny raz, to będziemy eksplorować północne dzielnice ... Południowe mamy połapane, bo to była nasza baza/ Do Aten wjeżdżaliśmy autem i jednak "szemrana" 8) ;);) historia północnych dzielnic, trochę działała na wyobraźnię ... Ponadto poskaczemy po wzgórzach ateńskich (w dzień i wieczorem)...Może, przy okazji wzgórz, zdobędziemy Parnitę... Ale nie wiadomo, jak tam aktualnie jest, bo ostatnimi laty, ciągle się tam paliło 8O :cry: :cry: ..Nie wykluczone, że zanim pojedziemy do Grecji, to odrośnie :roll: :wink: :wink: .. I jeszcze zajrzeć w stare śmieci?? ..W Atenach, jest co robić

P.S. A zwróciliście może uwagę, na roślinność na balkonach i dachach ateńskich domów ???...Dla nas to była duża, pozytywna niespodzianka ...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12912
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.01.2022 23:32

AdamSz napisał(a):
dangol napisał(a): A zwróciliście może uwagę, na roślinność na balkonach i dachach ateńskich domów ???...Dla nas to była duża, pozytywna niespodzianka ...

Zwlaszcza zagospodarowane przestrzenie na dachach 8), w Atenach bardzo popularne, ukwiecone bardziej lub mniej, ale zawsze będące fajnym uzupełnieniem w domach z niewielkimi mieszkaniami. Tarasik był nawet na dachu niewielkiego domu, w którym mieszkaliśmy na Psirri. Tyle, że około połowy października, roślinność na nim nie była imponująca... Super za to wyglądał taras zagarnięty przez jakąś restaurację przy dojściu ulicą Miaoulisa w stronę Monastiraki. Nawet przez moment chcieliśmy się wdrapać na górę, bo miejsce to kusiło :wink: bonusem w postaci świetnego widoku na podświetlony wieczorem Akropol. Obawialiśmy się jednakże, że końcówka wakacyjnego budżetu mogłaby nie podołać ... Może następnym razem?
AdamSz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1345
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 08.01.2022 23:54

Widzę pokrewne dusze :) ...w wyszukiwaniu ateńskich klimatów ...

Akurat, też dotarliśmy do ateńskich dachów, o których trochę napisałem, tu:

http://grecja.iq24.pl/default.asp?grupa=97786&temat=560709&nr_str=2

A o roślinności, jest na pierwszej stronie ...

P.S. W nieprzewidywalnych Atenach, przewidywane ceny w knajpce na dachu, mogły okazać się nieprzewidzianie ??....ludzkie 8O :) :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.01.2022 22:25

AdamSz napisał(a):zdobędziemy Parnitę...

Autem, czy kolejką? :)
dangol napisał(a):Tam właśnie trafiłam na Anafiotikę

Jest może i dość urokliwa, ale pamiętam że spodziewałem się że będzie powierzchniowo większa...
AdamSz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1345
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 09.01.2022 23:08

kulka53 napisał(a):
AdamSz napisał(a):zdobędziemy Parnitę...

Autem, czy kolejką? :)...

Cześć..
Czytywałem Twoje relacje. Kolejna pokrewna dusza :)
Nie wiem. Mamy ją na celowniku. Ale czy w ogóle pojedziemy w tym sezonie do Grecji ?? ..Znak zapytania ?? ...Chyba, jednak kraj ??..Aleee ?? Nie dowiązuję się zanadto, do planów :wink: :) :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12912
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.01.2022 10:37

AdamSz napisał(a): W nieprzewidywalnych Atenach, przewidywane ceny w knajpce na dachu, mogły okazać się nieprzewidzianie ??....ludzkie 8O :) :)

Oczywiście, tak być mogło, zwłaszcza że wspomniany dach był na obrzeżach Psirri. Nie chciało nam się jednak wspinać (schodami, windy nie było :wink: ) na szczyt akurat dość wysokiego budynku, skoro przy Iroon knajpek do przetestowania (bez wysiłku) było mnóstwo. Coś trzeba sobie zostawić na kolejny raz...

kulka53 napisał(a):
Jest może i dość urokliwa, ale pamiętam że spodziewałem się że będzie powierzchniowo większa...

Ja już miałam rozeznanie co do rozmiarów :) .... Niewielka jest, ale "lepszy rydz, niż nic", chętnie wrócę tam kiedyś.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Grecja 2021: Donoussa, Naxos, Ateny - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone