Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Góra SRD w Dubrovniku - czy warto się wskrabać?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 14.07.2014 10:26

henius34 napisał(a):...

Za stroną MSZ:
"Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. Zielona Karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku jedynie tranzytu przez terytorium BiH na odcinku 15 km w Neum na mocy dwustronnej umowy z Chorwacją nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty


Niestety, nie masz racji. Na stronie polskiego MSZ owszem była taka informacja ale w 2012 r. ale była błędna i ostatecznie MSZ sprostował tę informację.

"Ubezpieczenia
Wymagana Zielona Karta, a w przypadku jej braku:
Ubezpieczenie graniczne (przy wjeździe do Federacji BiH)"

Link proszę bardzo http://www.sarajewo.msz.gov.pl/pl/infor ... konsularne
Ostatecznie powinien rozwiać wątpliwości.
W ubiegłym tygodniu kontaktowałam się też w tej sprawie z konsulatem, ponieważ sama miałam problemy z uzyskaniem ZK w MTU - ostatecznie udało się ją załatwić.
Reasumując - na przejazd przez BiH bez względu na którym odcinku potrzebna jest ZK, mimo że często Bośniacy nie wymagają jej okazania.
Jeśli na tych kilku km tranzytu wyrządzimy naszym autem jakaś szkodę, płacimy z własnej kieszeni.

Myślę, że posty dot. ZK powinny zostać przeniesione do odpowiedniego wątku.
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 14.07.2014 21:43

A możesz tu napisać, skąd teza, że w przypadku kolizji w BiH płacimy z własnej kieszeni? W mojej ocenie to ubezpieczyciel w polisie zaznacza, za jakie szkody zapłaci w ramach OC komunikacyjnego. ZK jest jedynie potwierdzeniem zawarcia takiego ubezpieczenia. Oczywiście dane państwo ma prawo żądać ZK, ale podejrzewam, że celem tego wymogu jest jedynie usprawnienie sprawy związanej z dochodzeniem odszkodowania. Nie jest to jednak IMO tożsame z tym, że nasz ubezpieczyciel za taką spowodowana przez nas szkodę nie zapłaci i trzeba zapłacić za wszystko z własnej kieszeni.
Dyskusja jednak jest zbędna, skoro BiH żąda ZK na swoim terytorium, to lepiej ją mieć i tyle. Ja jechałem w tym roku ponownie autem wypożyczonym, które miało OC wykupione w PZU, ale właściciel nie miał ZK. Poszedłem do multiagencji ubezpieczeniowej, gdzie ajentka prowadziła również PZU. Okazałem dowód OC i na poczekaniu załatwiłem ZK za free.

A propos góry Srd, kolejka jest droga, dla 4-osobowej rodziny w obie strony to spory wydatek. Wjechałem więc autem, pooglądaliśmy, porobiliśmy foto i to był dla nas dobry wybór. Z parkingami w D-ku jest tak: w "Zone I", czyli w strefie blisko Starego Miasta parkowane przy ulicy kosztuje 40 kun! (to więcej niż 5e). Zostawiłem auto na parkingu podziemnym na ul. Vukovarskiej, około 2 km od murów Starego Miasta. Cena to 5 kun za godzinę. Spacer zajął nam około 25 minut, po drodze fajne widoki.
Grendel72
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 22.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grendel72 » 15.07.2014 16:11

numenius napisał(a):A propos góry Srd, kolejka jest droga, dla 4-osobowej rodziny w obie strony to spory wydatek. Wjechałem więc autem, pooglądaliśmy, porobiliśmy foto i to był dla nas dobry wybór. Z parkingami w D-ku jest tak: w "Zone I", czyli w strefie blisko Starego Miasta parkowane przy ulicy kosztuje 40 kun! (to więcej niż 5e). Zostawiłem auto na parkingu podziemnym na ul. Vukovarskiej, około 2 km od murów Starego Miasta. Cena to 5 kun za godzinę. Spacer zajął nam około 25 minut, po drodze fajne widoki.


Dzięki za informacje, a czy ta cena 5 kun to z tego roku aktualna? pewnie teraz drożej, a mogę prosić o dokładniejszy opis w którym miejscu na ul. Vukovarskiej jest ten parking? Znalazłem jeden naprzeciwko OtpBanka w adresie około nr 20, po prawej stronie w tej jednokierunkowej za kioskiem Tisak, czy to tam?
Jeśli cena byłaby nadal konkurencyjna to wybór jest oczywisty, przyjechać rano, zaparkować w tym podziemnym i po południu na "deser" wjechać na SRD.
Nie mogę jakoś znaleźć jak wygląda ten ich podział na strefy parkowania, ale ulica Vukovarska to już chyba ta ich zielona zona czyli nr 2 i aktualnie po 10kun/h chyba (i cena tq dot.parkowania na ulicy a nie w podziemnym garażu), tyle udało mi się doczytać ze strony dubrovnik-excursion. Czy ktoś mógłby potwierdzić albo zweryfikować te informacje?
Ponoć Dubrownik piękny jest nocą ale tyle godzin to my chyba tam nie spędzimy 8)
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 15.07.2014 21:01

Cena 5 kun na tym parkingu jest aktualna, bo wróciłem z Cro w ostatnią sobotę 12.07. Nie podam Ci numeru na Vukovarskiej, ale jest to dwu- lub trzypoziomowy parking pod biurowcem w którym znajduje się kilka firm, w tym chyba jakiś bank. O ile sobie przypominam, to budynek ten nazywa się Atlantic Center, po drugiej stronie drogi jest zajezdnia autobusowa, a obok niej jakieś centrum handlowe (w którym jest darmowa toaleta). Wjeżdżałem na ten parking około 11-tej i z miejscem nie było najmniejszego problemu. Jechałem Jadranką od strony Bośni, zjechałem około 180 stopni w prawo i dalej jadąc Vukowarską dojechałem do tego biurowca (miałem go po lewej stronie). Wjechałem na wspomnianą zajezdnię autobusową, nawróciłem, podszedł do mnie jakiś pracownik, zapytałem o parking, on wskazał ten biurowiec i wjazd na podziemny parking, poinformował, że jest ogólnie dostępny i kosztuje 5kun/h. Z parkingu wyszliśmy w prawo, po kilkudziesięciu chyba (może trochę więcej) metrach jest Deutchebank, tam wymieniłem euro po 7,52. Dalej spacerem w stronę Starego Miasta około 20-25 minut.
Nie wiem, jak wygląda podział na strefy parkowania, ale potwierdzam "Zone I", parking przy jezdni 40 kun/h.
Grendel72
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 22.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grendel72 » 18.07.2014 00:39

Numenius bardzo dziekuje za tak dokladny opis! Jestem juz w Orebicu i pisze z tabletu syna a na nim nie dziala poprawnie street view wiec pozostaje mi ta jednokierunkowa ulica przejechac raz a moze i dwa i znajde. Na pewno dam znac jak juz odwiedzimy Dubrownik, pozdrawiam.
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 18.07.2014 17:38

Udanego pobytu!
winiary
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 18.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) winiary » 28.07.2014 12:15

Numenius mam pytanie. Chodzi mi o sam wjazd na górę SRD. Potwierdź tylko moje przypuszczenia. Wjeżdża się taką wązką drużką polną SRD ul. Po zdjęciach na google widać parking na samym początku przy stacji,ale dosłownie na kilka samochodów? Jest taki mały czy gdzieś dalej jest większy?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13027
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 28.07.2014 12:38

A może tak dzień dobry na początek?
W szkole nie nauczyli, czy juz zapomniałeś?

https://www.google.pl/maps/@42.640317,1 ... !2e0?hl=pl
szpecgos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 19.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) szpecgos » 28.07.2014 12:39

Zmieścisz się bez problemu. Parkowałem tam i w dzień i w nocy w sierpniu.
Droga nie jest polna, wąska kręta jednak nawierzchnia jest.
Na górze jest muzeum walk i całkiem ciekawe wystawy.
W nocy wygląda to tak.
srd.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.07.2014 12:41

winiary napisał(a):Numenius mam pytanie. Chodzi mi o sam wjazd na górę SRD. Potwierdź tylko moje przypuszczenia. Wjeżdża się taką wązką drużką polną SRD ul. Po zdjęciach na google widać parking na samym początku przy stacji,ale dosłownie na kilka samochodów? Jest taki mały czy gdzieś dalej jest większy?


W zeszłym roku 15 sierpnia ok 11 w południe parkowałem w tym miejscu https://www.google.pl/maps/@42.650113,1 ... f7ZCyA!2e0 i były tylko dwa samochody :P

a ten był zupełnie pusty https://www.google.pl/maps/@42.64936,18 ... xVP2YA!2e0

a jak będą zawalone obydwa możesz zostawić auto w Bosance https://www.google.pl/maps/@42.643265,1 ... 7NRlvA!2e0
i 1,5 km udać się na pichotkę :wink:
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 28.07.2014 15:08

JackDaniels;) napisał(a):
winiary napisał(a):Numenius mam pytanie. Chodzi mi o sam wjazd na górę SRD. Potwierdź tylko moje przypuszczenia. Wjeżdża się taką wązką drużką polną SRD ul. Po zdjęciach na google widać parking na samym początku przy stacji,ale dosłownie na kilka samochodów? Jest taki mały czy gdzieś dalej jest większy?


W zeszłym roku 15 sierpnia ok 11 w południe parkowałem w tym miejscu https://www.google.pl/maps/@42.650113,1 ... f7ZCyA!2e0 i były tylko dwa samochody :P

a ten był zupełnie pusty https://www.google.pl/maps/@42.64936,18 ... xVP2YA!2e0

a jak będą zawalone obydwa możesz zostawić auto w Bosance https://www.google.pl/maps/@42.643265,1 ... 7NRlvA!2e0
i 1,5 km udać się na pichotkę :wink:



Potwierdzam to, co napisano powyżej. Droga jest wąska i kręta, czyli np. typowo dalmatyńska, ale ma normalną nawierzchnie do jazdy. Przy Jadrance stoi widoczny znak-tablica kierunkowa z napisem Bosanka. Nie sposób nie zauważyć. Lepiej wjeżdża się nadjeżdżając od strony wschodniej niż od centrum Dubrownika, ale można i tak, tyle, że skręcasz wówczas w lewo i zatrzymasz na chwile ruch, bo nie ma tam pasa na lewoskręt.
Parking jest na tyle "duży", że wystarcza miejsca i to w cieniu. Sam się przekonałem, a dodatkowo wcześniej szukając postów o Srd nie znalazłem na forum informacji, że ktoś wjechał i nie miał gdzie zaparkować.

Oczywiście, jak ktoś doradził, można też zostawić auto w m.Bosanka i przejść te ok. 1500m, ale nie każdemu się chce w upale. Poza tym można napotkać po drodze rodzinkę osłów pasącą się luźno przy drodze, a matka oślica jest trochę nadopiekuńcza i moje powoli przejeżdżające auto wzięła za zagrożenie dla swojego małego osiołka.

Reasumując, jedź spokojnie na górę, niezależnie od pory na pewno spokojnie zaparkujesz, a droga nie należy do jakichś bardzo trudnych. Życzę miłych wrażeń z tarasów widokowych.
Grendel72
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 22.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grendel72 » 29.07.2014 21:29

numenius napisał(a):Potwierdzam to, co napisano powyżej. Droga jest wąska i kręta, czyli np. typowo dalmatyńska, ale ma normalną nawierzchnie do jazdy. Przy Jadrance stoi widoczny znak-tablica kierunkowa z napisem Bosanka. Nie sposób nie zauważyć. Lepiej wjeżdża się nadjeżdżając od strony wschodniej niż od centrum Dubrownika, ale można i tak, tyle, że skręcasz wówczas w lewo i zatrzymasz na chwile ruch, bo nie ma tam pasa na lewoskręt. (...)
Reasumując, jedź spokojnie na górę, niezależnie od pory na pewno spokojnie zaparkujesz, a droga nie należy do jakichś bardzo trudnych. Życzę miłych wrażeń z tarasów widokowych.


Witam Numenius po powrocie z Dubrownika dzisiaj w nocy (z poniedziałku na wtorek), najpierw odniosę się do tej drogi na Bosanke i SRD. O ile wjeżdżając na Bosanke od Dubrownika na małą chwilkę zatamowałem ruch na Jadrańskiej magistrali :wink: i z wrzuconą jedynką wspinałem się po zakrętach znanych mi raczej z innych dróg Dalmacji o tyle ostatnie 300-400 przed szczytem SRD mnie zdenerwowało, bo tam już nie ma miejsca na mijanki a musiałem cofać z 50 metrów w dół przed zjeżdżającym autem. Jak już dotarłem do mojej metrowej zatoczki ze żwiru i drobnych kamieni stojąc nachylony jakiś kilka stopni do góry do trudno było mi ruszyć (scenic grand wazy swoje i ma gabaryty :?) Z każdą próbą podjechania czyli ruszenia pod górę auto się lekko cofało a miejsca było już niewiele, w aucie panika żony i dzieci - taki swoisty sposób pomagania kierowcy 8O - w końcu zebrał się ruszył na jedynce przez 3 ostatnie ostre, b.wąskie i mocno strome zakręty. Słowem droga nie dla każdego auta jak i kierowcy - tudzież załogi w aucie, którzy boją się wyzwań. Choć na górze aut sporo i ludzi także i to nie tylko wjeżdżających kolejką.
Wspinałem się kilka kilometrów na Sv.Jure w Biokowo i tam mijanki były częstsze i droga lepsza. Ale za to fotki zdążyłem zrobić zanim nadciągnęły chmurki nad Dubrownik- od rana do 16ej zwiedzaliśmy w pełnej lampie i skwarze a potem się ochłodziło i zachmurzyło :(
Parkowałem chyba w miejscu obok tego, o którym pisałeś ale nie było źle bo parking przy markecie Tommy jest po 10kun/h (czyli jak 3 strefa na ulicy Vukowarskiej) ale jak się panu przy wyjeździe pokaże rachunek z marketu to dostaje się w zależności od ilości wydanych kun godziny gratis, co też uczyniliśmy a staliśmy tam 6 godzin. Jeszcze raz dzięki za przydatne wskazówki.
A oto dowód rzeczowy, że tam dojechałem i córa tacie zdjęcie zrobiła - pytałem o te słupy kolejki w kadrze ale jak widać jako duży chłopiec skutecznie je zasłaniam 8)
Dubrownik SRD028.jpg
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13027
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.07.2014 21:32

Ale jestes maczo, ja pierdziu...
:smo:
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 03.08.2014 11:42

Grendel72 napisał(a):
numenius napisał(a):Potwierdzam to, co napisano powyżej. Droga jest wąska i kręta, czyli np. typowo dalmatyńska, ale ma normalną nawierzchnie do jazdy. Przy Jadrance stoi widoczny znak-tablica kierunkowa z napisem Bosanka. Nie sposób nie zauważyć. Lepiej wjeżdża się nadjeżdżając od strony wschodniej niż od centrum Dubrownika, ale można i tak, tyle, że skręcasz wówczas w lewo i zatrzymasz na chwile ruch, bo nie ma tam pasa na lewoskręt. (...)
Reasumując, jedź spokojnie na górę, niezależnie od pory na pewno spokojnie zaparkujesz, a droga nie należy do jakichś bardzo trudnych. Życzę miłych wrażeń z tarasów widokowych.


Witam Numenius po powrocie z Dubrownika dzisiaj w nocy (z poniedziałku na wtorek), najpierw odniosę się do tej drogi na Bosanke i SRD. O ile wjeżdżając na Bosanke od Dubrownika na małą chwilkę zatamowałem ruch na Jadrańskiej magistrali :wink: i z wrzuconą jedynką wspinałem się po zakrętach znanych mi raczej z innych dróg Dalmacji o tyle ostatnie 300-400 przed szczytem SRD mnie zdenerwowało, bo tam już nie ma miejsca na mijanki a musiałem cofać z 50 metrów w dół przed zjeżdżającym autem. Jak już dotarłem do mojej metrowej zatoczki ze żwiru i drobnych kamieni stojąc nachylony jakiś kilka stopni do góry do trudno było mi ruszyć (scenic grand wazy swoje i ma gabaryty :?) Z każdą próbą podjechania czyli ruszenia pod górę auto się lekko cofało a miejsca było już niewiele, w aucie panika żony i dzieci - taki swoisty sposób pomagania kierowcy 8O - w końcu zebrał się ruszył na jedynce przez 3 ostatnie ostre, b.wąskie i mocno strome zakręty. Słowem droga nie dla każdego auta jak i kierowcy - tudzież załogi w aucie, którzy boją się wyzwań. Choć na górze aut sporo i ludzi także i to nie tylko wjeżdżających kolejką.
Wspinałem się kilka kilometrów na Sv.Jure w Biokowo i tam mijanki były częstsze i droga lepsza. Ale za to fotki zdążyłem zrobić zanim nadciągnęły chmurki nad Dubrownik- od rana do 16ej zwiedzaliśmy w pełnej lampie i skwarze a potem się ochłodziło i zachmurzyło :(
Parkowałem chyba w miejscu obok tego, o którym pisałeś ale nie było źle bo parking przy markecie Tommy jest po 10kun/h (czyli jak 3 strefa na ulicy Vukowarskiej) ale jak się panu przy wyjeździe pokaże rachunek z marketu to dostaje się w zależności od ilości wydanych kun godziny gratis, co też uczyniliśmy a staliśmy tam 6 godzin. Jeszcze raz dzięki za przydatne wskazówki.
A oto dowód rzeczowy, że tam dojechałem i córa tacie zdjęcie zrobiła - pytałem o te słupy kolejki w kadrze ale jak widać jako duży chłopiec skutecznie je zasłaniam 8)
Dubrownik SRD028.jpg


Jesteś chyba pierwszy, który twierdzi że '' droga nie dla każdego auta jak i kierowcy" , czasami gorsze podjazdy zdarzają się do kwater. Nie strasz ludzi :twisted:
Grendel72
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 22.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grendel72 » 03.08.2014 18:24

Nie wiem czemu zaraz mam kogoś straszyć? to, że akurat ja miałem takie odczucia nie znaczy, że każdy kto tamtędy przejeżdżał będzie miał takie same. Możliwe że jestem pierwszy na tym forum który tak napisał, ale znam wielu którzy byli w Chorwacji i także na SRD ale na forum nie piszą a odczucia mieli podobne.
Pisałem też, że po Dalmacji nie poruszałem się pierwszy raz. 3 lata temu w Breli mieliśmy akurat parking na stosunkowo płaskim miejscu powyżej kwater, ale apartamany nad samym morzem i tam podjazd do Magistrali w zasadzie tylko na jedynce, chwilami dwójka, b.wąsko i kręto ..ot taki standardzik.
Nie zdążyłem zrobić fotek jak zjeżdżając z Bosanki mijałem już na przedostatnim zakręcie przed Jadrańską cestą w jednej z zatoczek stał podgnieciony (drzwi od pasażera) samochód prywatny a w drugiej chyba właściciel stał obok samochodu policji, która swój bok miała też ładnie przerysowany (też od pasażera) - ot komuś jednak było tam ciasno.
Poza tym nie każdy musi być tak jak wszyscy na tym Forum , nieprawdaż? :D Zawsze jest kiedyś ten pierwszy raz 8) A jak kiedyś przyjdzie mi tam jeszcze raz wjechać to czemu nie, tyle że żona powiedziała, że wysiada na Bosance i idzie dalej piechotą :D Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Góra SRD w Dubrovniku - czy warto się wskrabać? - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone