Jako że Covid to zakładam nowy wątek - moje okolice
Gdańsk
Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, a po zwiedzeniu dużej części Europy, nie zawaham się powiedzieć, ze jedno z najciekawszych w Europie.
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Kompleks miejskiej elektrowni na Ołowiance wybudowała w latach 1897-98 berlińska firma Siemens & Halske, a dalsza rozbudowa trwała do 1913 roku. Budynek z cegły zachwycał dekoracyjną neogotycką fasadą zdobioną rozetami, flankami, wieżyczkami i dwiema basztami. W ostatnich wojennych miesiącach roku 1945 obiekt doznał poważnych zniszczeń. Uruchomiona ponownie w sierpniu 1945 roku elektrownia funkcjonowała aż do momentu jej zamknięcia w roku 1996, zaś zrealizowana po 1996 roku nowatorska w skali kraju rewitalizacja poprzemysłowego terenu dała nową siedzibę FB.
M/S Sołdek - cumujący przy Ołowiance, niedawno przeszedł lifting i wrócił na swoje miejsce.
"Sołdek" to pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski. Projekt wstępny statku opracował zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika. Opracowanie dokumentacji warsztatowej do budowy statku zlecono francuskiej stoczni Augustin Normand w Hawrze.
Brama Straganiarska - najmłodsza gotycka brama wodna, wybudowana w latach 1481–1482, podobnie jak Brama Chlebnicka i Mariacka nawiązuje do gotyckiej architektury flamandzkiej.
Powstała na planie prostokąta, o wymiarach 22,5 × 8,1 m, ustawionego wzdłuż nabrzeża.
W latach 1959-1963 mieszkał w niej aktor Zbigniew Cybulski.
Kamieniczki między Żurawiem a Bramą Straganiarską
Gdański Żuraw jest unikatowym w skali europejskiej przykładem średniowiecznego dźwigu portowego i jedynym zachowanym w Gdańsku przykładem bramy dwuwieżowej. Pierwsza wzmianka o drewnianej konstrukcji pochodzi z 1367 roku. Po pożarze, w 1442 z inicjatywy burmistrza Henryka Vorratha rozpoczęto starania o budowę nowej, murowanej bramy. Spowodowało to zatarg z Krzyżakami, którzy obawiali się potężnej budowli obronnej w pobliżu zamku żądali, by Żuraw pełnił funkcje wyłącznie portowe. W celu przyspieszenia budowy w 1443 roku wprowadzono specjalny podatek, budowę zakończono w 1444.
Ma tu siedzibę Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - nieczynne do odwołania (covidu).
Całość pierzei na południe od Żurawia, w kierunku Bramy Mariackiej wygląda zacnie.
cdn