Gdańsk - Długi Targ cd
Niedaleko, za dupą Neptuna stoi Dwór Artusa, którego nazwa pochodzi od imienia legendarnego wodza Celtów Artura (V i VI w. n.e.)
Mit o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu podobał się bogatym mieszczanom gdańskim, naśladującym feudalne obyczaje rycerstwa. W Dworze stworzono centrum życia towarzyskiego, odbywały się tu spotkania, biesiady, wesela, a także grano sztuki teatralne. Od 1742 r. służył również jako giełda. Budynek dworu wzniesiono w latach 1476-1481. Odbudowę po zniszczeniach II WŚ, zakończono dopiero w 1997 r.
Dwór Artusa wzniosło Bractwo św. Jerzego, które skupiało tzw. junkrów (rycerzy) pochodzących z bogatych rodzin niemieckich. Tak wygląda Dwór Artusa na tle Ratusza (w tle fragment Bazyliki Mariackiej) i okolicznych kamienic.
Dobrze widoczna stąd dupa Neptuna.
Oto Nowy Dom Ławy(Sień Gdańska), Długi Targ 43. Zabytkowy budynek dawnego sądu miejskiego (ławników) w Gdańsku, w latach 1712-1806.
W l. 1901-1945 w autentycznej sieni domu gdańskiego eksponowano dzieła sztuki. Na szczycie kamienicy stoi posąg Sprawiedliwości
W stronę wschodnią kolejną kamienicą jest tzw. Złota Kamienica, nazywana też "Domem Speymana" (od 1601 r.), a niekiedy "Domem Steffensów", gdyż do tej rodziny należała w latach 1786-1918. To jeden z najpiękniejszych gdańskich budynków znajdujących się na Długim Targu.
W II poł. XV wieku wzniesiono jednopiętrową kamienicę. Pod koniec XVI wieku kilkakrotnie wchodziła w skład pomieszczeń rezydencji króla polskiego Zygmunta III Wazy podczas jego pobytu w Gdańsku.
Jeszcze raz kamieniczki z Neptunem z przodu
cdn
pa