Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

gawędy przy Twoim stole

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
VOID
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1106
Dołączył(a): 06.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) VOID » 02.11.2004 21:03

nam też nie było łatwo ale jakoś daliśmy radę a poza tym jak się pozna kilku Londyńczyków to nie jest tak źle 8)
jacek gryczewski
Cromaniak
Posty: 1053
Dołączył(a): 07.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek gryczewski » 03.11.2004 00:19

ja to mam pecha ,zawsze jak sie pojawie w tej knajpie przy tym stole to nikogo nie ma i musze sam tak siedziec i saczyc piwo ..........ech
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 03.11.2004 08:58

no mas z pecha to fakt ! :lol:
jacek gryczewski
Cromaniak
Posty: 1053
Dołączył(a): 07.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek gryczewski » 03.11.2004 09:32

saturn3 napisał(a):no mas z pecha to fakt ! :lol:

saturn no ze ty zawsze sie znajdziesz to ja doskonale wiedzialem hihhhh :lol:
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 03.11.2004 10:10

Jezuuu aleś mnie przeraził ?! :-))) to ja mam ..... syndrom chesa ?
s3 :lol:
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 03.11.2004 11:10

To będzie moja gawęda dla Bazyla - na życzenie . Nie wiem czy mnie nie pogonicie z nią stąd , ale chciałbym aby ją uzupełnili inni "londyńczycy".... Tak abyśmy mogli wspólnie z tego skorzystać .

Okiem turysty:

Londyn zobaczysz od strony Stansted - ja niestety nigdy nie byłem na tym lotnisku. Niech ktoś inny napisze jak stamtąd dotrzeć do centrum ( ale w razie co jestem do dyspozycji : dowiem się )

Sam Londyn najpierw musisz zobaczyć na mapie. Andy zapewne poda Ci jakiś link . Musisz zobaczyć na takiej mapie gdzie będziesz mieszkał a gdzie jest reszta "świata"?
Teleportował się wszędzie będziesz metrem . Jest to łatwe jak cholera i bardzo intuicyjne. Co ważne, jest kilka stref metra - oczywiście idąc od centrum na zewnątrz i poruszanie się w nich inaczej kosztuje. Ja polecam Ci bardzo kupno od razu tygodniówki ( uwaga potrzebne będzie zdjęcie (?) ) na wszystkie strefy w których będziesz się poruszał. Oczywiście najważniejsze są strefy 1 i 2 ( czyli centrum ) , ale jeżeli Twój kumpel mieszka w 4 strefie to musisz jakoś wracać do domu codziennie a zatem kupisz tygodniówkę na 4 zony ! ( koszt: 7 dniówki to 1 zona = 17 GBP , 1i 2= 20,20 GBP , 1,2,3 = 23,80 1,2,3,4 = 29,20 GBP ; 1-5= 35,10 GBP
Bee: bo jest droga ..
ok. : bo jest ważna w autobusach w obrębie tych stref - więc jeżeli z domu do metra masz daleko to podskakuj tam autobusikiem pokazując kierowcy bilet przy wsiadaniu. ,
ok. tez , bo ważna jest tez na kolejkę napowietrzną jeżdżącą od stacji metra Bank do Greenwich i dalej do Lewisham ( Ciebie interesuje tylko do Greenwich )
Co musisz zobaczyć ??? wg mnie zaczniesz od Piccadilly Cirrus - czyli centrum Londynu . Posiedź gdzieś tam chwilę rozejrzyj się pooglądaj słynne neony . Nie spodziewaj się niewiadomo czego ! Londyn to nie pępek świata choć ma aspiracje do stolicy. Jest tam wszystko : brud i smród i mnóstwo " Soho maso gomory'' , ale jest tez parę cudownych rzeczy.
Z Piccadilly na piechotkę idź w kierunku Leicester Square a stamtąd obok National Galery ( daruj sobie oglądanie obrazkow bo czasu masz malo a i tak po poł godzinie będzie Ci wszystko jedno czy to Van Gogh czy Val Kilmer ).
Za to przed National Galery jest plac Trafalgar . Tam posiedź sobie, pooglądaj kociaki - jak na placu 1 Maja - i niejakiego Nelsona na długiej szpicrutce . . Idź dalej , za Nelsonem jest uliczka Whitehall - ona prowadzi do Big Bena i Westminster Abeby i budynku parlamentu brytyjskiego. To fajne miejsce gdzie od razu możesz tez dotrzeć metrem : stacja : Westminster. Ale, ale po drodze jest Downing Street - siedziba Premiera Brytów - popatrz sobie przez kratki i skocz naprzeciwko do pubu na piwko bo już Ci się będzie należało ( nie pamiętam nazwy pubu ,ale jest Ok. ) Jak już dojdziesz do Big Bena to zobaczysz most .....tez Westminster . Pochodź sobie po nim , podsłuchaj rodaków , a w ramach rozrywki i nadmiaru kasy skocz przez most do Londyn Aquarium - jest zaraz po lewej - jak tylko przejdziesz most. Jak nie pójdziesz do aquarium to wracaj na Whitehall i tak gdzieś w połowie drogi na Trafalgar jest Pałac St James. Przejdź przez niego i dalej przez park o tej samej nazwie , pójdź w objęcia Elżbiety II do Buckingham Palace.
Pomlaskaj , pooglądaj i nie wchodź za forsę do środka, bo mówili wsje , że nie warto. a biletto drogie !!! Zakończ dzień powrotem na Piccadilly i wypiciem pierwszego piwa w pubie na rogu/początku Soho. ( idź kawałek za te neony wielkie w głąb budynków i walnij browara na stojąco w pubie ) Uwaga , jeżeli to wieczór nie idź od razu za daleko w Soho ! :D
Następnego dnia jedź na most ! Most zwany Tower . Udaj się wiec metrem na stacje Tower Hill , ale gdybyś po drodze metrem mijał ( linia czerwona) stację St Paul 's to wysiądź i zobacz kościół w którym się koronują te całe król.....iki i biorą śluby i - niestety pogrzeby !
To piękna katedra w której - gdyby tylko Ci się udało zorientować kiedy - odbywają się śpiewy chóralne. Baz ! ja nie lubię chórów , ale tam, jak usłyszysz chór chłopięcy to aż Ci w pięty pójdzie ! zapewniam !!!!!!!!!!
A potem przejdź - albo wsiądź znowu do metra i jedź na Tower Hill.
Jak wysiądziesz będziesz miał piękny widok : na Tower - twierdzę, na lewo będzie ledwo widoczny most a na wprost za rzeką - o ile platany na to pozwolą - idiotyczny budynek urzędu miasta - psujący klimat do otoczenia . Nie mniej piękna budowla będzie za Twoimi plecami, ale żeby jej urok zobaczyć będziesz musiał wejść na most i kuknąć w kierunku stacji metra . Zobaczysz cygaro :( . Coś potwornego czego jeszcze do niedawna nie było, a co już jest i psuje widok absolutnie. !!!.
Ale wracając : tu zwiedzasz Tower ( ok. 12 GBP) , wchodzisz na most a jak będziesz wchodził na most to zobacz po jego lewej stronie brązowy wielki hotel . Przy nim , na nabrzeżu zatrzymują się tramwaje wodne , którymi udasz (?) się potem do Greenwich. A idąc jeszcze dalej dojdziesz do doków Sw Katarzyny ( Docklands) Ja uwielbiam to miejsce a zwłaszcza knajpę, jaka się tam znajduje - Dickens Inn.
Idź tam na piwo my friend - choć piwo jest tam wszędzie drogie, jak dla nas.

Jak pochodzisz w spokoju i ciszy doków to wracaj na nabrzeże i jedź tramwajkiem do Grennwich słuchając po drodze że: " tu mieszka Patula Clark , tu Jemi Lee Curtis stała naga na balkonie w Rybce zwanej Wandą...." itd.
Jak wysiądziesz w Greenwich to zaczynasz od porobienia zdjęć obok Cutty Sark takiego wielkiego żaglowca ........ i takiego małego którym jakiś taki - samotnik chyba ? - opłynął świat dookoła:-)))
Dalej pochodź koniecznie po wiosce , bo jest urokliwa!!! idąc wciąż w kierunku obserwatorium - muzeum. Dochodzisz do wejścia do parku w którym ono jest i powolutku włazisz do obserwatorium. Tam oglądasz co pozwolą i wychodzisz na dziedziniec , gdzie stając dokładnie na południku 0 st robisz sobie zdjęcie jedną nóżką na wschodzie a jedną na zachodzie! Tak robią wszyscy poważni turyści !:-) .Po zrobieniu zdjęcia , chwilowej refleksji itp. itd. wracasz do miejsca gdzie wysiadłeś ze stateczku / tramwajku , ale nie wracasz stateczkiem do doków , tylko idziesz starym tunelem na druga stronę Tamizy pod ziemią i dopiero tam wsiadasz do kolejki naziemnej, która zabierze Cię najdalej do BANK , ale po drodze - jeśli masz potrzebę- będą stacje gdzie możesz zmienić linie metra na jaką chcesz ( np. tę do domu ) .
3 dzień poświeciłbym na muzea : przede wszystkim muzeum największego złodziejstwa w historii ludzkości ( zaraz za nim Pergamon w Berlinie ! ) czyli British Muzeum . Baz ! musisz to zobaczyć. Ja byłem tam 10 razy , ale zawsze znajduję cos nowego i niesamowitego . Niesamowite a'propos jest to , że można tam latać małą cesną przez dzień cały i też wszystkiego się nie zobaczy ale idź i popatrz jak złodzieje przez wieki okradli masę narodów wyrywając całe świątynie z korzeniami i ustawiając je sobie w Muzeum - zapewniam zaschnie Ci w gardle ! wszystkie mumie, które znasz i inne Siwy są właśnie tam !
Nie mniej imponujące jest Natural History Muzeum i obok Science Museum i Earth ! Tam najchętniej zamieszkałbym przez rok i tylko oglądał , oglądał , oglądał .
Uwaga : to museum jest bezpłatne jak przyjdziesz na godzinę przed zamknięciem !
(ale sprawdź to )
4 dnia powałęsałbym się po Baker Street i zobaczył muzeum figur woskowych oraz planetarium . mniamniuśna sprawa ! Kup bilety od razu na oba - będzie taniej , a jeszcze lepiej dołącz się do jakiejś grupy - nie będziesz musiał stać w cholernej kolejce i dostaniesz rabat.
Potem poszalej po Regents Park, bo to ładne miejsce . Pobliskie ZOO sobie daruj ; nasze we Wrocławiu to jest ZOO !!! Oczywiście niedaleko jest do Hyde Parku ,ale jakoś nie wpadł mi w oko ten łysy kawałek ziemi ? pogadać sobie do siebie samego ? łe ! Połaź więc po Baker Street weź wizytówkę od Sherlocka przy stacji metra i ulica Baker Street dojdź do Oxford Street i dalej do centrum.

co jeszcze : warto zwiedzić londyńskie CITI - czyli pojechać na Canary Wharf i popatrzeć na jedno z centrów światowego biznesu ! posłuchaj tam mowy - usłyszysz wielu Polakow ! W city pracuje ich pokaźna liczba .
Oczywiście, gdzieś po drodze musisz zobaczyć Soho w nocy i w dzien. Notting Hill South Ken ( High Street Kensington i pałac Diany ) Regent Street i Oxford Circus. Tottenham Road i million sklepów ze sprzętem hi fi na jednej ulicy !
A może wrócisz na Leicester Square gdzie od razu rzuci Ci się na oczy neon Empire ( dyskoteki ) i jednego ze najstarszych kin Odeon . A obok kolorowy tłum i codzienne występy naturszczyków i nawiedzonych .
Tam też - gdybyś chciał trochę rozrywki zobaczysz na przeciw Empire po 2 stronie parczku na środku placu hotel Edwardian Hempshire a przed nim malutki domek co na Pekin wygląda . Przed nim stoi ustawicznie kolejka ludzi . Oni wiedzą co robią ! - stoją po bilety do teatrow muzycznych za obniżone ceny . Na teraz polecał bym Ci bardzo "Tonight's the nihgt" z muzyką Roda Stewarta. ZA JE BI STE !!! klaskałem najgłośniej w całym teatrze !
Musisz tez przejść z Piccadilly na Tottenham przez Shaftsbury Lane a po drodze zboczyć w prawo i wpaść do China Town . Koniecznie zjeść cos w barze a la : 5 GBP i najedz się ile chcesz !
Eh, chłopaki ja to wszystko widzę , jak tylko zamknę oczy ! Dopiszcie cos teraz Wy.
rgds s3
bazyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1194
Dołączył(a): 04.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl » 03.11.2004 12:20

Dzięki Jarek , już mi się gęba cieszy na te wszystkie atrakcje :lol: tylko nie wiem czy tydzień i walizka kasy wystarczy . Ale najwyżej nie pojadę do cro ...
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 03.11.2004 12:47

no prawda :( kasy tam trochę wziąć trzeba ;
ale najwyżej zrealizujesz tylko oglądactwo zewnętrzne a nie będziesz wchodził do wszystkich tych zabytków , no i muzea możesz zobaczyć za darmochę ! ( british zawsze , a inne przynajmniej na godzine pzred zamknieciem , choc cos mi tu mówią że to juz nie działa ! :( ??? )
najważniejsze żebyś kupił sobie tygodniówkę a nie pojedyńcze bilety bo bez tego jak bez ręki , a i tak wydałbyś wiecej na bilety pojedyńcze - więc na tygodniówkę nie żałuj !!!! i piwa nie żałuj , bo na moje oko nie mają dobrego - choć tu zapewne wielu zaprzeczy ! :twisted:
s3
ps mam nadzieję , że moja ostatnia akcja rodem z Jamesa Bonda zrobiła na Tobie wrażenie ?
bazyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1194
Dołączył(a): 04.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl » 03.11.2004 14:42

Jarek , spiderman wysiada przy tobie , a Hulk to wieśniak :lol:
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 03.11.2004 15:09

starałem sie ! :wink:
VOID
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1106
Dołączył(a): 06.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) VOID » 03.11.2004 18:57

No Jarku jestem pod wrażeniem i to wielkim!! Ja byłem w Londynie 6 miechów i zwiedziłem go prawie całego ale na taki dokładny opis bym się chyba nie zdobył :lol: . My zwiedzaliśmy tak jak mieliśmy czas i chęci. Jeden weekend tu drugi tam a trzeci jeszcze gdzie indziej. Nie sposób tego opisać jak ty to zrobiłeś. Ja traktowałęm Londyn jako chwile w moim życiu więc nie przykładałem uwagi do rozkładu zabytków i miejsc wartych odwiedzenia.
A jeżeli chodzi o dokładną mapę Londynu (i nie tylko bo Europy również :D )to polecam stronkę www.multimap.cu.uk

Jak Baz masz jakieś pytania to wal śmiało.

PZDR
Karol
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 03.11.2004 23:39

Jesli chodzi o Londyn , na pierwszy raz mozna iść za przewodnikowymi wskazówkami Saturna,na pierwszy raz są w sam raz.Czytając jego bardzo długi post myślę ,że Saturn to bardziej Londyniomaniak niz cromaniak :wink: ,ale go rozumiem bo do Lądka trzeba jechac i to zobaczyć.Po pierwszym razie,tak jak po pierwszym razie z Chorwacją człowiek się rozsmakuje i zaczyna widziec o co chodzi.I znajduje takie miejsca ,ze w przewodnikach ich nie ma.I tak jest z Chorwacją.
Czego wszystkim tutaj życzę.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 04.11.2004 19:43

platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 04.11.2004 20:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
gawędy przy Twoim stole - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone