Po dłuższej przerwie pytania o rozgwiazdy (
Asteroidea).
Najpierw czy rozgwiazdy w adriatyku należą do tych które żywią się glonami czy są raczej drapieżnikami które zjadają większe organizmy np małże?
W ostatnim czasie na zdjęciach róznych osób wracających z nad Adriatyku widziałem rozgwiazdy podobne do
Pseudarchaster parelii. Podobne pojawiły się też na forum Czy te gatunki są rodzime w Adriatyku czy to obcy przybysze z dalekich mórz?
Dawniej w Hr najpopularniejszą rozgwiazdą była taka:
ale w ostatnim roku było ich w Chorwacji wyjątkowo mało. Wydaje mi się że jej nazwa gatunkowa to
Marthasterias glacialis Mam rację?
A tu zbliżenie na "nogę" Jaką funkcję pełnią małe mimi-czułki przy kolcach?
A taką rozgwiazdę widywałem najczęsciej w czasie wakacji 2005. Z tego co znalazłem w internecie to może być
Stichastrella rosea albo
Echinaster sepositus W sumie obie sa bardzo podobne, ta druga mniej ale wg opisów występuje często w Morzu Śródziemnym.
Echinaster sepositus ma takie wypukłe wzory, te moje trochę inaczej maja ukształtowane powierzchnie. Może rozstrzygniesz te wątpliwości?
To jednak jest
Echinaster sepositus - potwierdzone
W 2005 w Paprotnie koło Ston widziałem taką rozgwiazdę. Silny, wręcz fluorescencyjny pomarańcz z fioletowymi plamkami. Znasz może nazwę gatunkową?
Przepraszam za brutalne zdjecie ale tylko takie resztki znalazłem w 2005. Te rozgwiazdy występowały dawniej dość powszechnie, wielokrotnie je widywałem w zatoce Kwarner. W tym roku, ani w ubiegłych nic, ani jednej sztuki. Mają specyficzną gabkowatą fakturę na ciele, pod spodem sa blade. Jaka jest ich nazwa gatunkowa? Czy to obecnie rzadki gatunek?
Rozgwiazdy słyną ze swoich umijętności do regeneracji. Potrafią się odtworzyć z jednego urwanego ramienia. A czy rozgwiazda w takim stanie jest się jeszcze w stanie zregenerować?
[
W 2005roku po raz pierwszy widizłem rozgwiazdy o innej liczbie ramion niż 5. Ta ma 7. I jest to chyba gatunek z morza Śródziemniego i nazywa się
Coscinasteria tenuispina Mam rację?
Kiedyś nie można ich było spotkać w Adriatyku, teraz są bardzo często spotykane. Pierwsze zdjęcie zrobiłem koło Trsteno, drugie na Murterze.
Czasem się zdarza że można spotkać przedstawiciela gatunku 5 ramienego który ma 6 ramion. Czy to jest efekt wadliwej regeneracji?
W okolicy Trsteno widiałem cos takiego:
11 ! ramienna rozgwiazda. Trochę podobna to rozgwiazdy "korona św Tomasza", na ramionach miała białe długie nitki. Wcześniej nic takiego w Adriatyku nie widziałem. Wiesz może jak się nazywa i czy to jest popularny gatunek?