gonzo napisał(a):MMED napisał(a):jakie napiwki dajecie w lokach? ile kun?
Dziwne pytanie daję jak uważam.
Wcale nie takie dziwne, są kraje gdzie wysokość napiwku jest w zasadzie stała i z góry ustalona
za:
www.logo24.pl
Różne kraje, różne zwyczaje
Zanim ruszysz w wakacyjną podróż do obcych krajów, sprawdź, gdzie, komu i w jaki sposób wręcza się napiwki.
Austria
Przeważnie koszt obsługi (10-15 proc.) wliczony jest do rachunku. Ale dodatkowy napiwek jest oczywiście dobrze przyjmowany. Zwykle przy płaceniu wręcza się wyższą sumę i mówi kelnerowi, do ilu ma wydać. Raczej nie dopisuje się napiwku na pokwitowaniu przy płaceniu kartą. Napiwki mile widziane są zwłaszcza w restauracjach i dobrych hotelach.
Chorwacja
Napiwki nie są wliczone standardowo w cenę, jak to bywa w innych krajach - ale są równie mile widziane. Należy doliczyć zwyczajowe 10 % kwoty do zaplaty do rachunku.
Czechy i Słowacja
Napiwki daje się w restauracjach, a także w barach piwnych. Zwykle przy płaceniu rachunku zaokrągla się sumę. Gdy płacisz kartą, napiwek powinien być wręczony w gotówce. Zwyczaj nakazuje dać ok. 10 proc., choć w Pradze, w której jest najdrożej, napiwki bywają wyższe. Zdarza się, że gdy zapomnisz o napiwku, obsługa wyraźnie okazuje swoje niezadowolenie albo wymownie czeka na dodatkowe wynagrodzenie.
Francja
Przy płaceniu rachunku trzeba zwrócić uwagę, jaki widnieje na nim napis. Jeżeli jest to ?service compris" lub ?s.c.", opłata za obsługę jest wliczona w cenę. ?Service non compris", ?s.n.c." lub ?service en sus" oznacza, że należy doliczyć 10-15 proc. napiwku. Przy małym zamówieniu (np. tylko filiżanki kawy bądź drinka) zwykle nie zostawia się napiwku.
Hiszpania
Powszechną praktyką stosowaną w lokalach i zakładach usługowych w Hiszpanii jest wliczanie do rachunku dodatku za obsługę, jednak w barach, restauracjach, hotelach i taksówkach tradycja napiwku przetrwała i mimo że nie jest on obowiązkowy, zwyczajowo daje się go wysokości do 10 proc. wartości rachunku. Na napiwki oczekują: personel hotelu, kelnerzy, obsługa parkingu, obsługa stacji benzynowej, taksówkarze.
Holandia
Napiwki nie są wymagane. Właściciele restauracji i hoteli, taksówkarze itp. pobierają przewidziane prawem marże w wysokości 15 proc. Ale oczywiście każdy chętnie napiwek przyjmie. Możesz dać 10-15 proc. wartości rachunku.
Niemcy
Napiwek zostawia się w restauracjach i dobrych hotelach. Na kempingu czy w pensjonacie wzbudzi zdumienie. Zwykle daje się ok. 10 proc. rachunku. Napiwek zostawiasz na stole albo mówisz, do jakiej kwoty kelner ma wydać. Gdy nie poprosisz o wydanie reszty, jest to traktowane jako rezygnacja z niej. Przy płaceniu kartą kredytową dodajesz sumę napiwku do rachunku i prosisz, by całą kwotę ściągnięto z karty. Albo płacisz rachunek kartą, a kelnerowi zostawiasz gotówkę.
Włochy
W restauracjach poza dodatkową opłatą od klienta za nakrycie (coperto), często pobiera się też opłatę za obsługę (servizio), stanowiącą zwykle 10% kwoty na rachunku. Gdy opłata ta nie jest wliczona, kelner oczekuje napiwku w tej wysokości. Również barmanom można zostawić na ladzie drobną kwotę.
Wielka Brytania
W hotelach opłata za obsługę w wysokości 10-12 proc. ceny często jest wliczona w rachunek. Jeśli nie, w restauracjach hotelowych zostawia się 10-15 proc. napiwku, a pokojówkom dowolną kwotę. W restauracjach poza hotelem opłata za obsługę czasem jest doliczana do rachunku - tam, gdzie nie jest, zostawia się napiwek w wysokości 10-15 proc.
Niektóre restauracje podają na rachunku sugerowaną wysokość napiwku. W taksówce zostawia się 10-15 proc. ceny kursu.
Tunezja
Ogólnie przyjęte jest pozostawianie napiwku - bakszyszu - pokojówkom, kelnerom, portierom, taksówkarzom. W restauracji jest to zazwyczaj 10-15 proc. sumy rachunku. Również kierowcom na wycieczkach można wręczyć napiwek przed zakończeniem podróży. Napiwek wręczamy przy płaceniu rachunku. Można dać go do ręki kelnerowi, zostawić na stole albo na specjalnym talerzyku. Nie należy wsuwać pieniędzy kelnerowi do kieszeni - poza tym, że świadczy to o braku dobrych manier, to jeszcze urazisz go dodatkowo, bo dla Tunezyjczyków ważna jest nietykalność osobista. Gdy płacisz kartą, lepiej zostawić napiwek w gotówce. Napiwki daje się też za parking i toaletę. Za takie usługi wręcza się zwykle pół dinara albo dinara. Ale czasem zamiast tego wystarcza miła rozmowa.
USA
W Stanach napiwek zwyczajowa daje się za większość usług. Zwyczaj wywodzi się stąd, że obsługa w hotelach i restauracjach jest opłacana dużo poniżej minimalnej płacy przyjętej w USA.Przykładowe stawki napiwków w USA:
Bagażowy na lotnisku: 1 dolar za bagaż normalnych rozmiarów, 2 za ciężką lub wielką walizkę.
Taksówkarz: 10-15 proc. opłaty za przejazd plus 1 dolar za torbę wstawioną do bagażnika.
Odźwierny w hotelu: 2 dolary za telefoniczne zamówienie taksówki, 1 za zatrzymanie jej z ulicy, 2-5 za otwarcie drzwi za każdym razem, gdy wchodzisz do hotelu lub z niego wychodzisz.
Obsługa w hotelu: 5 dolarów.
Boy hotelowy: 1-2 dolary za każdą przyniesioną torbę, minimum 5 dolarów jednorazowo.
Parkingowy: 2-5 dolarów za parking i dostarczenie auta.
Restauracja i bar: 15 proc. rachunku.
W USA, jeśli nie wręczysz napiwku, zostanie to odebrane jako nietakt i spotka się z wyraźnym niezadowoleniem obsługi. Warto wiedzieć, że ceny w USA podawane w sklepach, restauracjach czy hotelach przeważnie są cenami netto, nie zawierają podatku (jest różny w poszczególnych stanach, np. w Nowym Jorku 8,25 proc.).