Jeśli wybierasz się do Chorwacji z własną łódką, pontonem, albo skuterem zanim zadasz pytanie przeczytaj to co poniżej. Nie czytaj, jeśli masz zamiar wypożyczyć łódkę na miejscu bo to inna bajka.
Uwaga! Po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, uległy zmianie przepisy dotyczące wykupywania winiet.
Zniesiono obowiązek zgłaszania tzw. listy osób (popis osoba), czyli nie będzie już ograniczenia ilości osób korzystających z łodzi, lub jachtu w całym okresie obowiązywania opłaty. Lista załogi (popis posade i putnika) obowiązuje nadal dla jachtów posiadających kabinę.
Ponadto zrezygnowano z wydawania winiety (naklejki), ale opłaty z tym związane obowiązują jeszcze do końca 2013r. Od stycznia 2014r. opłaty mają być identyczne jak dla jednostek zarejestrowanych w Chorwacji.
Ponownie zmieniono granicę długości jednostki od której wymagana jest opłata. Teraz znów jest 2,5 metra (przez kilka lat było 3m).
Od momentu wejścia do UE ministerstwo bardzo oszczędnie dzieli się informacjami na swojej stronie (mmpi.gov.hr). Na szczęście tak jak dawniej, odpowiadają na pytania mailowe.
Ponieważ przepisy często się zmieniają i często zdarzają się dyskusje z wybitnym znawcami nieaktualnego prawa, w celach porównawczych zostawiłem niektóre przepisy obowiązujące wcześniej i oznaczyłem je czcionką przekreśloną.
Teraz do rzeczy.
Dla łodzi i jachtów których długość całkowita jest większa, albo równa 3m 2,5m lub moc jednostki napędowej wynosi 5kW, albo więcej należy wykupić winietę. Z obowiązku posiadania winiety zwolnione są łodzie wiosłowe, kajaki, rowery wodne itp.
Czyli, np.
- ponton dłuższy niż 3m 2,5m z silnikiem elektrycznym lub spalinowym o dowolnej mocy ma mieć kupioną winietę.
- skuter wodny (mimo, że zwykle bywa krótszy niż 3m 2,5m ale ma duży silnik) ma mieć kupioną winietę.
Winietę należy wykupić przed rozpoczęciem pływania. Można bez winiety zwodować łódkę i stać w porcie, ale zdarzały się przypadki ukarania gdy ktoś wypłynął tylko tyle, żeby postawić łódkę na boi.
Jeżeli dana jednostka posiada silnik - potrzebny jest PATENT uprawniający do jej prowadzenia, nawet jeżeli polskie przepisy tego nie wymagają. Nie należy sugerować się tym, że Chorwaci wypożyczają małe łódki bez pytania o papiery, a policja przymyka na to oko, bo to jest ich biznes, a łódki przywożone są dla nich konkurencją.
Jeśli moc silnika przekracza 15kW to obowiązkowe jest też ubezpieczenie OC (można kupić na miejscu). Jak ktoś chce mieć też Casco to warto się tym zainteresować już w Polsce choć niekoniecznie u krajowego ubezpieczyciela (bo zdzierają spodnie przez głowę). Sam nie próbowałem, ale słyszałem, że to nic trudnego.
Winieta i ubezpieczenie ważne są rok od daty wystawienia (można jechać np. w sierpniu tego roku i w lipcu następnego roku na te same papiery).Od roku 2015 winiety wydawane są na rok kalendarzowy, czyli tracą ważność 31 grudnia.
Do wykupienia winiety potrzebne są:
- dowód rejestracyjny PZŻ lub PZMiNW (niektóre kapitanaty uznają rejestrację w Starostwie Powiatowym jako sprzęt do amatorskiego połowu ryb, pod warunkiem, że w dokumencie jest wpisana długość jednostki i moc silnika),
- patent skipera (honorowane są patenty kraju bandery, choć nie zawsze),
- poświadczone notarialnie upoważnienie od właściciela, jeśli łódka jest pożyczona
- lista wszystkich osób uprawnionych do pływania w okresie ważności winiety (popis osoba); maksymalną ilość osób na tej liście wylicza się ze wzoru 2 x N + 30% x N (gdzie N=maksymalna załoga w/g dowodu rejestracyjnego) <= przepis zniesiony po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej
- lista załogi w danym rejsie (popis posade i putnika), dotyczy tylko łodzi i jachtów na których można mieszkać (posiadających kabinę).
Ceny winiet: już nieaktualne, ale zostawiam żeby był jakiś punkt odniesienia.
do 3 metrów (z silnikiem powyżej 5 kW) - 140 kn
od 3 do 4 metrów długości - 210 kn
od 4 do 5 metrów długości - 280 kn
od 5 do 6 metrów długości - 350 kn
od 6 do 7 metrów długości - 525 kn
od 7 do 8 metrów długości - 630 kn
od 8 do 9 metrów długości - 735 kn
od 9 do 10 metrów długości - 840 kn
od 10 do 11 metrów długości - 945 kn
od 11 do 12 metrów długości - 1.050 kn
od 12 do 15 metrów długości - 1.225 kn
od 15 do 20 metrów długości - 1.400 kn
od 20 do 30 metrów długości - 1.575 kn
powyżej 30 metrów długości - 1.750 kn
Teraz opłata za winietę (sigurnost plovidbe) wychodzi mniej więcej o połowę taniej, a jej wysokość oblicza się według wzoru:
20*L + 2*P
gdzie:
L - długość jednostki w metrach
P - moc silnika w kilowatach
Do tego trzeba doliczyć 40 kun opłaty administracyjnej i 20 kun za mapę informacyjną.
Jeżeli nocujemy na jachcie to płacimy jeszcze opłatę turystyczną (klimatyczną). Opłata jest uzależniona od długości jachtu i długości pobytu. Przykładowo dla jachtu o długości 5-9 metrów zapłacimy: do 8 dni - 130 kun, do 15 dni - 240 kun, do 30 dni - 400 kun, do 90 dni - 950 kun, za cały rok - 2000 kun. Więcej informacji tutaj [tnx boboo]
BoJa napisał(a):Od tego sezonu morski podatek turystyczny płacony od długości łodzi lub ilości pasażerów będzie można zapłacić tylko przez portal; nautika.evisitor.hr Nie będzie możliwa zapłata w kapitanatach.
Link do pełnej informacji o opłatach: po chorwacku i po angielsku. A tutaj jest link do oficjalnego dokumentu. [nieaktualne]
Przykładowe ceny ubezpieczenia OC w zależności od mocy silnika w Allianz.hr w 2015r (nowszych danych nie mam):
do 15kW - ubezpieczenie nie jest obowiązkowe
od 15kW do 30kW - 170 kn
od 31kW do 50kW - 255 kn
powyżej 51kW - 340 kn
Winiety kupuje się w kapitanatach portów (Lučka kapetanija) i ich filiach (Lučka uprava). Adresy i telefony są tu:
Lučke kapetanije: https://mmpi.gov.hr/more-86/lucke-kapetanije-102/102
Lučke uprave: https://mmpi.gov.hr/more-86/lucke-uprave-107/107
Więcej informacji tutajbaunty napisał(a):Przypomnę może nazwę aplikacji: nIS (nautical info service Croatia) - jest ona w języku polskim i ma opcję wezwania alarmowego (ratunek).
Bezpieczeństwo
Nie sugeruj się informacjami, że nikt tego tam nie sprawdza i miej na pokładzie po jednej kamizelce ratunkowej dla każdej osoby.
Kup wodoszczelny nietonący pokrowiec na telefon komórkowy i zapisz sobie ten numer alarmowy 9155. To jest całodobowy i bezpłatny numer do Centrum Koordynacyjnego Ratownictwa Morskiego w Rijece.
Słuchaj albo oglądaj w telewizji prognozy pogody, a będąc na wodzie miej oczy otwarte bo niektóre groźne zjawiska meteorologiczne (np. bora) nadchodzą niespodziewanie.
Jeśli nie masz zapasowego silnika nie wybieraj się na dłuższe wyprawy. Zawsze patrz, czy w razie awarii silnika jesteś w stanie dopłynąć na wiosłach do najbliższego brzegu.
Przeczytaj wątek: https://www.cro.pl/bora-tramontana-dla-i ... 38941.html
Prognoza pogody
Ogólna: http://www.meteo-info.hr/
Dla żeglarzy: https://meteo.hr/prognoze.php?section=p ... ram=jadran
Po angielsku: https://meteo.hr/prognoze_e.php?section ... ram=jadran
https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=22566 - o prognozach na VHF
Stacje benzynowe
http://www.croatiacharter.com/boat-fuel-stations.asp
===============
Więcej informacji i dyskusji na ten temat znajdziesz w poniższych linkach.
Uwaga! Wszędzie tam gdzie podano granicę długości 2,5m należy zmienić to na 3m (poprawka weszła w życie w 2006roku).
Pływanie bez uprawnień
Kontrole na wodzie
Przepisy, patenty, opłaty.
Gdzie kupić winietę
Pływanie pontonem
Wypożyczanie skuterów wodnych
O kotwicach
Też o kotwicach
O ubezpieczeniach
Dokumenty źródłowe (po angielsku) ze strony Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH:
Guidelines on the issuance of the vignette… - in accordance with regulation amendments - March 2005
ADDITIONAL INSTRUCTIONS
Recognized certificates for operating boats and yachts
pozdrav K
Dyskusja, która była pod tym postem, została przeniesiona do działu Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ... i tam proszę kontynuować.