Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

paszport czy dowód?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
guziorski
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 04.08.2008
paszport czy dowód?

Nieprzeczytany postnapisał(a) guziorski » 04.08.2008 23:38

witam.na dniach mamy wyjazd do chorwacji ja i dzieci mamy paszporty ale żona ...żona ma dowód :) czy damy rade przejechać? znam tekst umowy handlowej z 1.08.2004 o współpracy gospodarczej Chorwacji z EU i możliwosci swobodnej podróży,ale jak to faktycznie wygląda na granicy?czy może sie wpowiedzieć osoba która ostatno przekraczała granice i robiła to z dowodem ?
esebes
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 21.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) esebes » 05.08.2008 00:27

niema problemu mozecie miec wszyscy dowód ..puszczaja wszystkich
AdamBo
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBo » 05.08.2008 06:45

Ja ze znajomymi jedziemy 15.08 do CRO na podstawie D.O. za wyjątkiem dzieci które mają paszporty (muszą je mieć-taka informacja z ambasady chorwackiej). Wykup sobie polisę ubezpieczeniową na wypadek wizyty u lekarza.
Mieliśmy ten sam problem, telefon do Ambasady Chorwacji w Polsce i linki :
http://www.msz.gov.pl/index.php?page=63 ... ument=1808

http://www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=151#pocdrz

wyjaśniają, że można jechać na D.O.

PS.
Kolego słabo szukałeś na forum, są tu przynajmniej cztery tematy o D.O. i w każdym jest gorąca dyskusja :D. Niemniej jednak wypowiadają się osoby które jeździły od kilku lat do CRO na podstawi nowego D.O. i nikt problemów najmniejszych nie robił.
jdubowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 20.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jdubowski » 05.08.2008 07:22

guziorski napisał(a):witam.na dniach mamy wyjazd do chorwacji ja i dzieci mamy paszporty ale żona ...żona ma dowód :) czy damy rade przejechać?


Przejechać tak, gorzej ja żona ten dowód zgubi albo jej go ukradną - będzie problem z wystawieniem przez ambasadę paszportu zastępczego.
AdamBo
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBo » 05.08.2008 08:09

jdubowski hmm, nie za bardzo wiem co to ma do rzeczy. Jeżeli Ci ukradną wszystkie dokumenty:Paszport,D.O., Prawo Jazdy czy tylko sam D.O. to procedura zgłoszenia i wyrobienia jakiegoś dokumentu zastępczego różni się?

Myślę że zawsze będzie sporo zachodu przy załatwieniu takich formalności. Wizyta w miejscowym komisariacie a następnie w Ambasadzie Polski (Tyle samo problemów będzie w CRO co i na terenie UE).

Bądźmy dobrej myśli, i takie problemy nie powinny i nie są argumentem przeciw wyjazdowi na D.O. do CRO.

OT takie moje przemyślenia :)
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2008 10:51

jdubowski napisał(a):Przejechać tak, gorzej ja żona ten dowód zgubi albo jej go ukradną - będzie problem z wystawieniem przez ambasadę paszportu zastępczego.

ŻADNEGO problemu nie będzie z wystawieniem dokumentu zastępczego.
Jedyny problem to tylko czas wystawienia dokumentu jak sie komuś bardzo spieszy.
Nie strasz ludzi :lol:
guziorski
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) guziorski » 05.08.2008 11:25

witam .dzieki wielkie za newsy tak jak wspomniałem (AdamBo) wczytałem sie dosyć dokładnie ale opinie są bardzo zróznicowane nawet pani w Ambasadzie miała wątpiwosci co do pograniczników Chorwackich bo nie wiadomo w jakich będą humorach :)dlatego prosiłem o praktyczno-faktyczne potwierdzenie przejazdu na granicy. Zawsze żona może zostać na granicy :) Ok dzieki wielkie
AdamBo
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBo » 05.08.2008 11:37

Humor pograniczników nie powinien mieć nic z tym wspólnego. To jest rozporządzenie państwowe a nie humor pograniczników.
Zresztą osobiście się przekonam wraz ze znajomymi 16.08 jak będziemy przekraczać granicę. Na wszelki wypadek wydrukowałem sobie strony ministerstwa spraw zagranicznych chorwacji z tymi informacjami.

Jeżeli nie będą chcieli Cię wpuścić to są inne wymagania które rzadko kto spełnia np.posiadanie 100 euro na osobę na dzień pobytu - jeżeli jedziesz z rodziną to sobie sam policz ile gotówki musisz mieć :D.
tulipek
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 19.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tulipek » 06.08.2008 11:49

ostanio jechaliśmy na 3 paszporty i jeden dowód. wszyscy mogliśmy mieć paszporty polsatu w okładkach :P bo nawet do nich nie zajżeli tylko od razu machneli ręką, aby jechać dalej. w drugą stronę to samo.
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 07.08.2008 09:11

Na dowód możemy wjeżdżać do Chorwacji, Bośni oraz Czarnogóry. Wynika to z przepisów tych państw.
Na granicy czarnogórskiej, jeśli wjeżdżamy na dowód, dostaje się karteczkę z datą wjazdu, którą trzeba oddać przy wyjeździe.
Alen
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 16.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alen » 22.04.2009 22:13

WŁAŚNIE DOSTAŁEM INFORMACJE Z SAMEJ AMBASADY cyt

Szanowny Panie,
odpowiadając na pocztę informuję, że prawo polskie i chorwackie dopuszcza posługiwanie się dowodem osobistym nowego typu (plastikowym) przy przekraczaniu granicy Chorwacji. Ambasada zaleca jednak posiadanie paszportu ze względu na możliwość utrudnień przy wykorzystaniu pełni praw w Chorwacji przy posługiwaniu się dowodem osobistym np., w zakresie świadczeń medycznych lub kontaktów z bankami.
Z poważaniem
Paweł Sokołowski
radca
trzytrojany
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 23.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trzytrojany » 23.04.2009 13:30

a w przypadku lotu samolotem? nasi znajomi planuja z Angli doleciec do nas samolotem, do Chorwacji. Czy wtedy na lotnisku wystarczy dowod?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5252
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 23.04.2009 14:13

trzytrojany napisał(a):a w przypadku lotu samolotem? nasi znajomi planuja z Angli doleciec do nas samolotem, do Chorwacji. Czy wtedy na lotnisku wystarczy dowod?


a jak beda jechac rowerem to tez dowod wystarczy?

co za roznica ....

jak nie beda miec miedzyladowania w Stanach to obedzie sie bez paszportu i wizy :wink:
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 23.04.2009 15:41

To akurat nie jest takie pewne. Np. polskie prawo nie przewiduje możliwości wyjazdu bez paszportu poza UE. Więc jesli lecimy z Polski do Chorwacji, to aby przekroczyć polską granicę, musimy mieć paszport.
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 23.04.2009 15:42

A z najświeższych wiadomości - na dowód mozna też wjechać do Albanii i Macedonii.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone