Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dubrownik czy Split?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lanza
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 05.06.2006
Dubrownik czy Split?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lanza » 05.06.2006 15:06

Witajcie

na początku lipca wybieram się do Chorawacji na 10 dni. Samolot mam do Dubrownika a wracam ze Splitu.
Zastanawiam się jak podzielić sobie wyjazd aby był przyjemny. Myślałam aby być w każdym z tych miast po 5 dni ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Co byście mi poradzili może w którymś z tych miast lepiej dłużej zostać?
Nigdy nie byłam w Chorwacji więc nie wiem jak sobie to wszystko poukładać. A im więcej czytam na forum tym więcej miejsc chciałabym zobaczyć np. Trogir, wyspę Locrum itd. I już zupełnie się pogubiłam.

Pomóżcie mi to jakoś zaplanować, liczę na wasze doswiadczenie

Lanza
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 05.06.2006 16:12

Witaj!
Ja bylem w Chorwacji dwa razy,za dwa tygodnie bede trzeci raz ,ale za zadne skarby nie oddalbym chociazby jednego dnia w Dubrovniku za tydzien w Splicie.Split jest dosc duzy,mozna go porownac do naszej Gdyni.Jest stare miasto ,nawet bardzo stare,ale Split nie ma klimatu Dubrownika.Chorwacja jest najpiekniejsza w malych miejscowosciach.W Dubrowniku jestem zakochany,wiec moja ocena moze byc i zapewne jest subiektywna.Gdybym mogl Ci cos doradzic to napisze tak.Piec dni w Dubrowniku,odwiedz tam wyspe Lopud i niedaleki Cavtat,wyspe Lokrum i wjedz na gore nad Dubrownikiem na piknik,prowadzi tam calkiem przyzwoita droga a widoki .........ach.Pozostaly czas spedz na Riwierze Makarskiej,to juz dosc blisko Splitu.Tam masz do wyboru Makarska,Baska Voda,Brela,Tucepi,Podgora i wiele innych pieknych miejsc.To tyle.
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 05.06.2006 17:01

Lanza - kolega kaszubskiexpress napisał Ci dokładnie to samo, co ja bym napisał. Choć w Splicie byłem już parę razy, jakoś nie bardzo ma on klimat.
Lanza
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lanza » 05.06.2006 17:01

A czy mogę dostać się na górę obok Dubrownika, jeżdzą tam autobusy?

czy są jakieś fajne rejsy po Adriatyku takie np. 2-3 godziny?
Tomy
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 12.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy » 14.06.2006 18:08

Przyłacze się do pytania :)
wiolak3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 808
Dołączył(a): 28.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolak3 » 15.06.2006 09:45

Wzgórze Srdż zdobywa się piechotką :lol: ok. 1 godziny
(w czasie wojny zbombardowano ten rejon i zniszczono również kolejke). Jakie widooki!!!!!!
Alika
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alika » 15.06.2006 15:29

Ja mam pytanie natury językowej. Jak się wymawia nazwę rzeczonego wzgórza z fantastycznymi widokami: Srd, Syrd, Srdż?? Spotkałam się tu już z kilkoma wersjami i właściwie nie wiem, która wymowa jest poprawna.
Pozdr. Alika
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 16.06.2006 19:59

Alika napisał(a):Ja mam pytanie natury językowej. Jak się wymawia nazwę rzeczonego wzgórza z fantastycznymi widokami: Srd, Syrd, Srdż?? Spotkałam się tu już z kilkoma wersjami i właściwie nie wiem, która wymowa jest poprawna.
Pozdr. Alika



srd (Gora Sergiusza),ale czytasz SYRDŹ,chorwaci miedzy spolgloski "wpisuja "samogloski,np KRK to KYRK
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 16.06.2006 20:02

wiolak3 napisał(a):Wzgórze Srdż zdobywa się piechotką :lol: ok. 1 godziny
(w czasie wojny zbombardowano ten rejon i zniszczono również kolejke). Jakie widooki!!!!!!


ja na te gorke wjezdzalem samochodem w 2001 roku i w 2004 roku(juz po odnowieniu nawierzchni),dla niewprawionych kierowcow male wyzwanie ale generalnie spoko.Wjazd w te ulice jest od strony poludniowej,uwaznie sie rozgladajcie,jadac od strony Cavtatu widac jak pnie sie do gory.
mojekp
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 237
Dołączył(a): 13.01.2006
może sierpień

Nieprzeczytany postnapisał(a) mojekp » 21.06.2006 10:00

już bym chciał tam być i delektować się tymi widokami
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 21.06.2006 10:16

Popieram -> Dubrovnik to rewelacja!!!
Na Split zostawiłabym sobie jeden dzień to w zupełności wystarczy aby zobaczyć stare miasto. A sam Split to duże portowe miasto ... nie ma klimatu Dubrovnika.

P.s.
Ja rownież jestem zakochana w Dubrovniku ... i szczerze mówiąc nie znam osoby, na której to miasto (jeśli można używać nazwy "miasto" ) by się nie podobało.
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 21.06.2006 19:25

Ale jak już będziesz w Splicie, nie zapomnij o Trogirze. I za dnia, i wieczorem.
figa
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 23.06.2006
okolice Dubrownika

Nieprzeczytany postnapisał(a) figa » 29.06.2006 13:42

Nie mam samochodu, chcialabym pobyc troche w Dubrowniku pozwiedzac miasto ale baze (namiot) miec w jakims cichszym i mniej zatloczonym miejcu nad morzem z plaza - na bardziej wyluzowany wypoczynek.
Czy mozecie cos polecic? bede wdzieczna - bede tam pierwszy raz.
roseau
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 25.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) roseau » 04.07.2006 09:21

Hej ja także wybieram się w okolice Dubrovnika (w sierpniu) z tego co przeczytałam na forum to najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrzymać się na campie "pod maslinom" w miejscowości orasac ok 12 km od Dubrovnika chociaż przeraża mnie to prawie półkilometrowe zejście stromą drogą na plaże :lol: ja mam pytanie do osób ktore zwiedzają bez wlasnego środka lokomocji ..Chciałabym pojechac np do Mostaru albo Sarajeva ale nie samochodem a raczej autokarem, pksem itp. w związku z tym mam pytania : czy ktos może podróżował w ten sposób bo większość osób na forum jezdzi chyba własnymi samochodami... ile kosztuja takie przejazdy oraz czy nie opłaca się bardziej jechac na wycieczke zoorganizowaną np. w biurze podróży w Dubrovniku?? a może lepiej dojechać do granicy, przjeść i tam wsiąść w lokalny pks ( w BiH) POZDRAWIAM i będe wdzięczna za wszelką pomoc !! :)
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 04.07.2006 12:25

Jeśli chodzi o kempingi to również w samym Dubrovniku jest kemping (Solitudo) ale raczej bym go nie polecała - mało kameralny.
Rudine lub pod Maslinom to dobry pomysł (przy Rudine jest przystanek i Pod Maslinom chyba też).Trzeba pamiętać, że w HR rozkład jazdy jest tylko na początkowym/końcowym przystanku :P , a przynajmniej tak było jak ja korzystałam z autobusów.

Z dowrca autobusowego w Dubrovniku odchodzą autobusy do wszystkich większych miejscowości w kraju (coś na wzór naszego PKS) ale nie korzystałam więc nie jestemw stanie powiedzieć jaka jest cena itd. Z tego co pamiętam w przewodniku Pascala są opisane główne połaczenia i przybliżone ceny.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone