Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zwiedzanie Dubrownika - prosze o porady

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
f-cia
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 22.01.2006
Zwiedzanie Dubrownika - prosze o porady

Nieprzeczytany postnapisał(a) f-cia » 09.04.2006 13:13

witam
planuję spędzic majówkę na riw. makarskiej i stąd wybrać się m.in. do Dubrownika. O trasie i czasie przejazdu już poczytałam, ale o samym zwiedzaniu niewiele (2 godziny w wyszukiwarce dały mizerne efekty).

Dlatego prosiłabym o pomoc i odpowiedź na kilka pytań:

1. ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie mista ? (starówka, wejście na mury obronne, wyspa Lokrum, wejście na wzgórze Srd). Czy np. 6-7 godzin wystarczy ?

2. nie lubię się wspinać i chodzic po górach, ale bardzo chcę zobaczyć miasto ze wzgórza Srd i zrobić piękne fotki. Czy dojście na srd jest bardzo uciążliwe i męczące ? ile czasu zajmuje ? dojazdu\wyciągu\kolejki z tego co wiem, chyba nie ma ?

3. czy warto popłynąc na Lokrum ?

4. będziemy jechać od strony makarskiej. gdzie najlepiej zaparkować, żeby był dobry punkt wypadowy na zwiedzanie i w miarę blisko ? może na początku maja będzie szansa dojechania pod same mury obronne?

5. a orientacyjna cena parkingu? bilety wstępu itd ?

Z góry dziękuję, liczę na Waszą pomoc...
mayorbien
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mayorbien » 09.04.2006 13:30

Na zwiedzanie murów obronnych musisz poświęcic jakieś 2-3 godziny

Wazna uwaga: nie parkuj gdzie popadnie bo laweta przyjedzie i zapłacisz 700 kn mandatu, parkuj tylko parkingach płatnych, jest ich proche koło centrum trzeba tylko patrzeć na znaki.
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 09.04.2006 13:44

f-cia napisał(a):1. ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie mista ? (starówka, wejście na mury obronne, wyspa Lokrum, wejście na wzgórze Srd). Czy np. 6-7 godzin wystarczy ?


No w tyle godzin, mając tak napięty plan zwiedzania to smaku tego miasta nie poczujesz. Jak będziesz w Dubrowniku rano to popłyń sobie na Lokrum, bedzie w skwarze przyjemniej na wodzie, miasto zostaw sobie na popołudnie i wieczór. Na murach w upal jest istne piekło.

f-cia napisał(a):2. nie lubię się wspinać i chodzic po górach, ale bardzo chcę zobaczyć miasto ze wzgórza Srd i zrobić piękne fotki. Czy dojście na srd jest bardzo uciążliwe i męczące ? ile czasu zajmuje ? dojazdu\wyciągu\kolejki z tego co wiem, chyba nie ma ?

No zwłaszcza w upale to nie będzie przyjemne. Na wzgórze syrd jest wejscie drogą gruntową, właściwie ścieżką. Trzeba zatrzymać samochód na magistrali ok 100m od zjazdu w dół do miasta i tam jest ścieżka, dość stroma. W 30minut będziesz na górze. Na Srd jest tez wiazd ale nie wiem czy nie jest zamknięty, za to na pewno jet tam mniej samochodów i bardziekj płasko. Kawałek dalej od zjazdu do miasta na magistrali jakieś 1.5km dalej. Można też pojechac magistralą już za miasto, tam na pierwszym duzym skrzyżowaniu pojechać w lewo, minąć kamieniołomy i za nimi wjechac w osiedle, potem na osiedlu skręcić w lewo i to jest droga do kolejnego osiedla, z którego jak nie ma zakazu można wjechać a jak jest to podejść ok 1 km na wzgórze

f-cia napisał(a):4. będziemy jechać od strony makarskiej. gdzie najlepiej zaparkować, żeby był dobry punkt wypadowy na zwiedzanie i w miarę blisko ? może na początku maja będzie szansa dojechania pod same mury obronne


Pod murami jest parking 8kun/h. Ale dość trudno znaleźć miejsce. Ale na Srd jest wtedy dośc daleko. Jeżeli nie chcesz płacić posukaj parkingu w zjeżdzając w dół skręc naie w lewo na stare miasto tylko w stronę portu.
Ale ogólnie w sezonei parking w Dubrowniku to problem


f-cia napisał(a):5. a orientacyjna cena parkingu? bilety wstępu itd ?


Bilety wstępu co roku się trochę zmieniają. O ile dobrze pamiętam wejscie na mury w ubiegłym roku 30kun/osoby, muzea i akwarium po 15 kun
Samo wejscie an starówke platne nie jest
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 09.04.2006 13:57

Witaj f-cia,
https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?p=115666&highlight=#115666
Tu dość dokładnie pisałem o wejściu na górę Srd.
Ja parkowałem zawsze pod murami, gdy chciałem się dostać do Starego Miasta. Niekiedy (lipiec) trzeba było poczekać w kolejce na parking 10 - 15 min, ale zazwyczaj udawało się bez czekania.
Miejscowość, o której pisze Kir na wzgórzu Srd to Bosanka. Ja polecam jednak wycieczkę pieszą wg opisu w załączonym linku.
Wg mnie Dubrownik koniecznie warto zobaczyć też w nocy.

PozdraV,
turan
f-cia
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) f-cia » 09.04.2006 15:26

dzięki wszystkim, proszę o dalsze informacje
turan czytałam już wcześniej twój opis trasy na Srd :)
rynioo
Croentuzjasta
Posty: 341
Dołączył(a): 02.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) rynioo » 09.04.2006 21:54

ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie mista ? (starówka, wejście na mury obronne, wyspa Lokrum, wejście na wzgórze Srd). Czy np. 6-7 godzin wystarczy ?

Myślę,że tydzień to za mało na to co wymieniłaś. :lol:
Lokrum to juz jest jeden dzień.
Mury to ok.2 godzin ale musisz wejść albo wcześnie rano,albo ok. 18,bo w innych godzinach się tam ugotujesz.
Na starówce trzeba być rano,gdy nie ma tam jeszcze tłumów,popołudniu gdy są tam tłumy i różni uliczni artyści i wieczorem aby zobaczyć to miasto w świetle latarni.

nie lubię się wspinać i chodzic po górach, ale bardzo chcę zobaczyć miasto ze wzgórza Srd i zrobić piękne fotki. Czy dojście na srd jest bardzo uciążliwe i męczące ? ile czasu zajmuje ? dojazdu\wyciągu\kolejki z tego co wiem, chyba nie ma ?

Jeśli nie lubisz się wspinać a chcesz zrobić tylko zdjęcia to wystarczy pojechać autem w stronę Cavtatu i zatrzymać auto w pierwszej zatoce po lewej stronie.Widoki są tam wręcz pocztówkowe.

czy warto popłynąc na Lokrum ?

warto
4. będziemy jechać od strony makarskiej. gdzie najlepiej zaparkować, żeby był dobry punkt wypadowy na zwiedzanie i w miarę blisko ? może na początku maja będzie szansa dojechania pod same mury obronne?

5. a orientacyjna cena parkingu? bilety wstępu itd ?

Gdy przejedziesz most to kieruj się na centrum,aż dojedzies pod mury.Tam jest wielki parking 5 kun za godzinę.Myślę,że w maju nie powinno być kłopotów z miejscem.
Bilety na mury w zeszłym roku były po 30 kun za dorosłego,ale w tym podobnoż podrożały do 50 kun.

pozdrav
f-cia
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) f-cia » 09.04.2006 22:00

dzięki wielkie za info. proszę o jeszcze...
zdecydowałam że na "Perłę Adriatyku" przeznaczę min. 2 dni. Może wtedy uda się miasto i okolice "liznąć" :P
rynioo
Croentuzjasta
Posty: 341
Dołączył(a): 02.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) rynioo » 09.04.2006 22:23

W 2 dni to może uda się Ci miasto liznąć.O okolicach nawet nie mysl. :P

pozdrav
f-cia
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) f-cia » 09.04.2006 22:50

pisząc okolice, miałam na myśli Lokrum i Srd, ale widzę, że i tak 2 dni to chyba mało...
Taddy
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 04.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Taddy » 10.04.2006 21:18

Też się wybieram w majowy weekend do Cro :D
1. Na maxa. :wink: Byłem tam chyba w 2000 roku i byłem absolutnie zauroczony tym miastem, stawiam je na 1 miejscy razem z Plitvicami. Proponuję taką kolejność: góra Srd, najlepiej wcześnie rano, potem wejście na mury, potem łażenie po zbytkach i uliczkach (gdy najcieplej) potem jedzonko, a potem nocne focenie. Dla mnie subiektywnie najlepszymi elementami były: knajpka za murem obronnym wprost na zachodniej częsci murów, wchodzisz, jesteś na skale, nad tobą tylko baardzo wysokie mury, pod tobą jakieś 80m skały w pionie i bezkres morza. Do tego przepiękna muzyka i daszek z lisci palmowych i fajne drinki. Całość stanowi dla mnie totalny odlot od rzeczywistości, mogłbym tam siedzieć godzinami, mam nadzieje, ze ta knajpka na kilka stolików jeszcze istnieje. Duga rzecz to nocne focenie i połączone z tym doznania. Latałem po mieście ze statywem od zmierzchu do 2-3 w nocy i robilem cudowne slajdy, patrząc jednocześnie, jak z godziny na godzinę ubywa ludzi i po pólnocy w zasadzie byłem jedynym człowiekiem na ulicach, totalny orgazm fotograficzny :oops: :roll:
Zatem ja spędziłem wieczór, pól nocy i cały dzień i było mi mało!
2. Na Srd mozna wjechać autem, poszukaj, gdzies na forum był opis.
3. NIe byłem, nie wiem. Ale z tego co czytałem to potwornie drogo i komercyjnie.
4. Jest szansa, jeśli bedziecie do 8-9 rano.
5. Poszukaj na forum, łatwo znależć

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Zwiedzanie Dubrownika - prosze o porady
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone