Część trzecia Góry Bystrzyckie , Góry Ceahlau , Wąwóz Bicaz i . . . Signisoara
Jazda bocznymi drogami w Karpatach Wschodnich to wyzwanie dla kierowcy
nie z powodu bardzo trudnych technicznie dróg ( zakrętów nie brakuje , jednak bez przesady ), ale z powodu niemal cały czas wspaniałych widoków za oknem jakie serwują nam między innymi Góry Bystrzyckie
Krążymy trochę z rozdziawionymi ustami i podziwiamy wszystko dokoła nas - nie filmujemy , nie robimy zdjęć ( ale to się okaże dopiero w Brosteni ) zaczarowani tym co za oknem , aż do momentu , gdy docieramy do miejsca naprawy drogi.
Po tłuczniu docieramy do Brosteni , gdzie skręcamy ostro w prawo i wjeżdżamy na drogę 17B , kierujemy się na południe/południowy wschód . Teraz jadąc już po dobrej i prawie pustej drodze mijając Borce dojeżdżamy późnym wiezorem nad jezioro zaporowe , Izvorul Muntelui - największy sztuczny zbiornik wody w Rumunii , zwany także Jeziorem Bicaz .
Jezioro ma długość 40 km, zajmuje obszar 33 km 2; i stanowi rezerwuar wody , zasila hudroelektrownię Bicaz - Stejaru , jest też wykorzystywane przez turystykę - na jego brzegu usytuowano kilka ośrodków z domkami i kampingów , w małym porciku można wypożyczyć sprzęt pływający , albo wypłynąć w rejs po jeziorze stateczkiem spacerowym . Jezioro jest zarybione , bo przejeżdżając brzegiem zwróciłem uwagę na kilka łódek z wędkarzami .
Po prawej stronie drogi na sporym ni to parkingu , ni to składzie drewna zatrzymujemy się w kompletnych ciemnościach .
To będzie nasze kolejne miejsce noclegowe
Rano naszym oczom ukazują się takie widoki
Po śniadaniu ruszamy w tempie spacerowym drogą która prowadzi nas brzegiem jeziora . . .
Kilka fotek z widokiem na Góry Ceahlau - wspaniałe , pełne ciekawych formacji skalnych i zamieszkane przez niedźwiedzie, rysie, wilki i kozice.
Coś mi to przypomina . . .
Tam trzeba będzie chyba wrócić na innego rodzaju spacer
Taki sposób też jest dobry
Dojeżdzamy do zapory kilka kilometrów przed Bizac - przejeżdżamy po jej koronie
Zapora ma 435 metrów długości i 127 metrów wysokości i musi wytrzymać napór 1.250 mln m3 wody
C.D.N.