Znojma nie oglądaliśmy co prawda pod kątem miejscowych zabytków, ale trudno było nie trafić nań, cała starówka przecież pełna miejsc wartych zwiedzenia .
Poniżej pokażę tylko nieliczne z nich, z wszystkimi można zapoznać się na stronie miasta Znojmo - są tam opisy z licznymi fotkami.
Jedna z uliczek...
Nepomucen w pobliżu jezuickiego kościoła św. Michała fotka dedykowana Jo_Annie, miłośniczce Nepomuków, chociaż pewnie podczas swojej wyprawy szlakami burczaka, też go sobie ustrzeliła
Wizytówką starówki, widoczną z wielu jej zakątków, jest późnogotycka wieża ratuszowa, zbudowana w latach 1445-1448, miedziany hełm w stylu praskiego gotyku jest z 1592. Wieża ma wysokość ok. 80 m , dostępny jest widokowy taras na który... nie weszliśmy , bo za bardzo pochłonęły nas "przyziemne" uroki Święta Burczaka .
Najcenniejszym zabytkiem Znojmo jest rotunda Św. Katarzyny (wcześniej: Wniebowzięcia NMP) - romańska budowla z XI w.
Wewnątrz znajduje się prawdziwy skarb - najlepiej w całych Czechach zachowane romańskie freski z ok. 1134 r. inspirowane sztuką bizantyjską. Przedstawione są na nich sceny z życia Batki Boskiej i Chrystusa, są też sceny świeckie, ukazujące czeskie księżniczki z rodu Przymyślidów (m.in. legenda o Libuszy, założycielce dynastii).
Zainteresowani mogą zobaczyć malowidła oraz poczytać duu..uużo na ich temat na stronie miłośników rotundy.
Niestety, nie przy każdym pobycie w Znojmo te freski da się zobaczyć , gdyż ze względu na ochronę mikroklimatu pomieszczenia niezbędnego do zachowania malowideł, często rotunda jest zamknięta dla zwiedzających, a jeśli nawet zwiedzać można, to w ciągu godziny wpuszcza się tam maksymalnie 10 osób. Trzeba wiec być wielkim miłośnikiem takiej sztuki, żeby stać w ogonku chętnych do zwiedzenia... Nam cierpliwości brakło , w rotundzie weszliśmy tylko do przedsionka, a freski zobaczyliśmy na ... licznych tablicach informacyjnych . Własnych fotek zresztą i tak byśmy tam nie mogli zrobić....
Tuż obok rotundy jest zamek zbudowany w XI w. W czasach księcia Brzetysława (tego, co to podczas wyprawy na Polskę w 1038 r. wywiózł z Gniezna relikwie Świętego Wojciecha). Dzisiejszy barokowy wygląd zamek zawdzięcza przebudowie z 1710. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się browar Hostan, wart uwagi chociażby ze względu na bardzo długą historię warzenia znojemskiego piwa (obecne zabudowania są jednak dość "młode", pochodzą z roku 1720). Po wielu kubkach burczaka, jakoś jednak nie było parcia na skorzystanie z oferty browaru, chociaż inni byli odmiennego zdania i było tu tłoczno i bardzo gwarno .
Z tarasu położonego na krawędzi skarpy przy rotundzie i wejściu na teren zamku są przepiękne widoki na ratuszową wieżę, . dolinę rzeki Dyji i kolejne zabytkowe budowle miasta - kościół św. Mikołaja i kaplicę św. Wacława.
Fotki sprzed kościoła św. Mikołaja: