Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja 2007 - 5,5 tys kilometrów

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 27.08.2007 13:48

Moje Meteory na razie w mroku. Jeszcze ich nie widzę, ani nie wyobrażam. Siedzę w samochodzie na parkingu przy autostradzie i patrząc w mrok wypijam zimne piwo na dobranoc.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 27.08.2007 13:57

Z Meteorami ktoś Was obu już wyprzedził. :D
U jednego we mgle jeszcze, u drugiego w mroku, a TU już za dnia. :D

Dawać, dawać!!! :lol:


Pozdrav
Jola
fokstrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 21.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) fokstrot » 27.08.2007 14:42

madzia1981
szkoda tylko, ze Toyota oferuje Hiluxa ze smiesznie slabym silnikiem. w pewnym programie, gdzie testowali ten samochod nazwali go terenowka dla emerytow

Ateny, jak kazda stolica, sa zatloczone, pelne turystow. dodatkowo by zwiedzic takie miasto trza by spokojnie tydzien wygospodarowac na to. tylko kto moze sobie pozolic na tak dlugi urlop?
VOID
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1106
Dołączył(a): 06.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) VOID » 27.08.2007 15:36

fokstrot napisał(a):madzia1981
szkoda tylko, ze Toyota oferuje Hiluxa ze smiesznie slabym silnikiem. w pewnym programie, gdzie testowali ten samochod nazwali go terenowka dla emerytow

i tu masz 100% racji... ponadto w wersji standart wyposażenie jest śmieszne...
akurat jestem na etepie przymiarki do pickupa i toyka wypada najgorzej... choć jeżeli chodzi o linie nadwozia jest jedną z ładniejszych
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 27.08.2007 15:52

Jakim samochodem byście tam nie pojechali będzie zawsze tak samo pięknie :P i już .... pogodziłem towarzystwo :P
dagarts
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 17.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagarts » 27.08.2007 19:39

Leszku, podobnie jak Janusz podziwiam Was za zwiedzanie w tych strasznych upałach i za odwagę, jedziecie niczego specjalnie nie planując, a nawet jeśli, to potraficie te plany zmienić, a jedziecie przecież z małym dzieckiem, bardzo wytrwałym i dzielnym.
mondi
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 10.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mondi » 27.08.2007 20:21

jak długo odpoczywaliście po urlopie :?: tyle kilometrów a wy jechaliście i jechaliście podziwiam dzieciaka - moja trójka nie dałaby się namówić na taką wycieczkę.
Dobrze że wróciliście przed pożarami :!:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 28.08.2007 08:59

fokstrot napisał(a):...
Ateny, jak kazda stolica, sa zatloczone, pelne turystow. dodatkowo by zwiedzic takie miasto trza by spokojnie tydzien wygospodarowac na to. tylko kto moze sobie pozolic na tak dlugi urlop?

I tu się z Tobą zgodzę. Choć podejrzewam, że żeby zwiedzać jak biały człowiek to i tygodnia byłoby mało. Chodzi mi o nienadwyrężanie się w tych upałach.

dagarts - my już tak mamy ;) plany :?: a co to jest :?: :lol: czasem coś planujemy, a potem to życie weryfikuje :lol: jesteśmy na wakacjach i wreszcie robimy to na co mamy ochotę :D.

mondi - cały jeden dzień był przeznaczony na to by dojść do siebie po szoku popowrotowym ;) i na to, żeby się przestawić spowrotem na "nasz" czas ;)

Pozdrav :papa:

P.S. Jak dam radę to jeszcze dziś Meteory, choć doskonale opisał je RobCRO w swojej relacji.
Sicario
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 06.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sicario » 28.08.2007 10:44

Cześć Leszku!
Siedze własnie w pracy i chyba mnie wywalą bo nie mogę przestać czytać Twojego sprawozdania- super po prostu!
Pozdrawiam i do usłyszenia!!!


Piotr&Monika
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 28.08.2007 11:25

Rano jedziemy dalej. Mijamy Lamię, i tym razem zjeżdżamy z autostrady kierując się już w środek lądu na Karditsę, Trikalę do Kalambaka (dobra... będę pisał tak jak się to wymawia ;)). W Karditsie tankowanko, sprawdzam ciśnienie w oponkach, zjadamy lody na stacji benzynowej, od Wasilisa Karatziasa :lol: dostaję zapalniczkę ;) widział że palę ;) Oczywiście wszystkie napisy na zapalniczce po grecku :lol:. Do Kalambaka zostało nam już tylko ok 50 km. Ostatni odcinek to wyżyna, droga jak po stole prowadzi prosto jak sznurek napięty między dwoma punktami. Przed wjazdem do Kalambaki znajdujemy camping Philoxenia. Bardzo zacieniony, prawie pusty 8O, z basenem, knajpką campingową. Przede wszystkim cień, cień...

Obrazek

Powietrze prawie wogóle się nie rusza, wentylator by się przydał :lol:. Cena 18 euro do przyjęcia. Rozbijamy namiot zjadamy obiadek i idziemy na basen :D. Wreszcie chłodna słodka woda :D:D:D:D. Basen, leżaki, grecka muzyka, greckie wino, czegóż chcieć więcej w środku lądu. Leżymy "w cieniu" szczytów Meteorów :D i ogarnia nas taki błogostan, że nic nie jest w stanie go zmącić.

Obrazek

Do samego wieczora nie robimy już nic więcej tylko moczymy się w basenie :D.

Następnego dnia po śniadaniu wyruszamy do Kalambaka żeby zobaczyć Meteory.
Wspaniały opis zrobił Robert, ale każdy ma własny punkt widzenia ;) My zwiedziliśmy też tylko jeden z klasztorów i wejście też kosztowało tylko 2 euro, a był to klasztor św. Stefana zawieszony na skale na wysokości 520 m.n.p.m. Wmieszaliśmy się w Polską wycieczkę więc wiem dzięki temu, że żółte świece zapala się w intencji zmarłych za drobną "co łaska" opłatą, białe świece w intencji żyjących, że w religii prawosławnej Chrystus nawet jako dziecko ma twarz dorosłego - z wysokim czołem, które symbolizuje mądrość, że pierwszy klasztor - św. Stefana zamieszkuje 33 siostry zakonne, a każda z nich ma swoją celę...

Obrazek

....że w ołtarzu prawosławnym są carskie wrota (nie należy ich mylić z carem :!:), a korzystać z nich może tylko kapłan odprawiający mszę. Za nimi jest ukryty Chrystus, a komunię udziela się jedną łyżeczką wszystkim wiernym (komunia jest rozdawana w postaci wina wymieszanego z chlebem). Ponoć wino wymieszane z chlebem w czasie komunii nie zawiera żadnych bakterii ani wirusów, co potwierdzałoby to, że nikt nigdy nie zachorował po przyjęciu takiej komunii.

Dwa zdjęcia z klasztoru św. Stefana
Obrazek

Uprawy klasztorne...
Obrazek

A teraz coś co sprawiało, że zatykało dech w piersiach, a serce zaczynało łomotać....
METEORY

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Panorama w formie mini do powiększenia w Imageshacku ;)
Obrazek

Obrazek

Zdjęć mam z Meteorów baaaardzo dużo, ale postarałem się wybrać najlepsze... i tak sądzę, że nie oddają ich klimatu. Nieprawdopodobne formy skalne, nieprawdopodobnie zawieszone na nich klasztory. To prawie niemożliwe żeby na tych skałach cokolwiek zbudować, a jednak :D. Cały dzień wędrówki po Meteorach to mało, żeby wchłonąć ich niesamowity klimat.

Wracamy na camping, zjadamy obiad i sjesta na basenie znów popijając winko :D. Jutro w dalszą drogę ;)

C.d.n. ;)
Ostatnio edytowano 28.08.2007 15:02 przez Leszek Skupin, łącznie edytowano 2 razy
martita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) martita » 28.08.2007 12:35

Leszku, dopiero teraz się zabrałam za Twoją relację, ale kurcze no.. ekstra jest :D czekam na dalszy ciąg (mam nadzieję, że jeszcze przed wyjazdem zdążę sporo poczytać o Twoich greckich podobojach :lol: ) :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 28.08.2007 13:07

A ja kurrrteczka zapomniałem napisać że w drodze do Meteorów zatrzymuję się na kilka fotek w Termopilach. Ciężko nie zobaczyć i nie uwiecznić na zdjeciach posągu Leonidasa jednego z najwaleczniejszych w Starożytnej Grecji wojowników.

Obrazek

Obrazek

Jadąc w stronę Aten przemknęliśmy tylko tamtędy bo jechaliśmy w kolumnie samochodów poruszających się dość szybko, a zanim się zorientowaliśmy co to takiego już prawie zdążyliśmy minąć pomnik, więc nie było sensu hamować skoro wiedziałem, że będziemy tędy wracać ;) i oto rankiem zobaczyliśmy :D. (foto. Wikipedia)
Linię brzegową morza Egejskiego w starożytnych Termopilach biegnącą po linii drzew
Obrazek
Ostatnio edytowano 25.10.2007 10:58 przez Leszek Skupin, łącznie edytowano 4 razy
wrzosik
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 22.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) wrzosik » 28.08.2007 13:07

Cześć
Świetna relacja,w ramach przerwy weszłam i czytam i juz się czuję jakbym jedną nogą była w Grecji. 5 lat temu byliśmy na Cykladach na rejsie i wracając zahaczyliśmy o Meteory. Robią niesamowite wrażenie, piękne zdjęcia . Eh rozkojarzyłam się .. Pierwszy dzień po urlopie w pracy.. to już dzisiaj wiele nie popracuję . Pozdrawiam i czekam na dalsze relacje
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.08.2007 13:22

Meteory (grecka nazwa Meteora) (od greckiego metéoros wzniesiony w górę)

A ten co zrobił to zdjęcie, był jeszcze wyżej "wzniesiony w górę".

Obrazek
fokstrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 21.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) fokstrot » 28.08.2007 15:23

o ile mnie pamiec nie myli to Meteory "braly" udzial w kreceniu jakiegos filmu...Bonda, czy lub sensacyjnego o II wojnie swiatowej
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja 2007 - 5,5 tys kilometrów - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone