VII. Wątek geograficzno -historyczny -turystyczny. (c.d.)
(opracowany na podstawie przewodników, folderów, Internetu i własnych spostrzeżeń)
2.TURANJ (brak strony internetowej miasta)
Turanj to miasteczko trochę większe od Sveli Petar, są tam pozostałości średniowiecznych fortyfikacji,
w centrum miasteczka znajduje się kościół z XV w. pod wezwaniem Matki Boskiej z Góry Karmel, inaczej Matki Bożej Szkaplerznej. (wieczorna Msza Św. odprawiana jest o 19-tej)
a na pobliskiej wysepce Babic znajduję się kościółek Św.Andrzeja z XIII-XV w.
Jest kilka sklepów i małych restauracji, jest małe boisko ze sztuczną trawą (będąc na spacerze w Turanj widziałem, że był tam rozgrywany jakiś turniej piłki nożnej), jest też sporo domów oferujących pokoje do wynajęcia, a obok nich w ogródkach są też kempingi przydomowe.
Jak widać na zdjęciach z folderu przez Turaj przebiegają dwie drogi, jedna główna -Jadranka i druga wzdłuż morza, do której przylegają działki z domami i kempingami. Aby dojść morza, trzeba przejść tylko przez tą drogę, ale niestety na plaży wącha się spaliny przejeżdżających samochodów i słucha odgłosów ich silników.
Nie oddają tego zdjęcia zamieszczone na stronach internetowych przykładowego apartamentów i kempingów.
http://www.apartmanirb.hr/album.asp#
http://www.tourism-saric.com/
http://www.tourist-misulic.com/
Droga ta jednak ma swoje plusy wieczorem kiedy jest czasowo wyłączona z ruchu, gdyż jest spacerową promenadą (czego brakuje w Sveti Petar), którą można dojść wzdłuż morza do następnego miasteczka
Sveti Filip i Jakow. Oba te miasteczka praktycznie tworzą jedna całość.
Przy tej promenadzie można wynając na cały dzień łodkę (koszt 400 kuna)
3. SVETI FILIP i JAKOW
(strona internetowa miasta:
http://www.sv-filipjakov.hr/hrv/index.asp
jest też tam Sveti Petar i Turanj)
Sveti Filip i Jakov to z kolei miasteczko jeszcze trochę większe od Turanj, leżące w najwęższym miejscu Kanału Pasmańskiego w odległości ok. 1,5 km na północny zachód od Biograd na Moru i 24 km na południowy wschód od Zadaru. Niegdyś port handlowy klasztoru benedyktyńskiego, a póżniej kurort wypoczynkowy zadarskiej arystokracji. Nazwa miasteczka wywodzi się od średniowiecznego kościoła Św. Filipa i Jakuba, wokół którego rozwinęła się zabudowa. Do XVI w. osadę zwano Pristan (Rogovski pristan). Ok. 1,5 km , w głębi lądu stoi samotnie wśród pól kościół Św. Roko z XI w. - pamiątka po wielkim średniowiecznym opactwie Benedyktynów w Rogowie. Co roku 16 sierpnia wokół kościoła odbywa się święto Św.Roko.
Oprócz kilku w tym mieście sklepów, pizzerii i kafejek jest też agencja turystyczna, bank, kantory, można stąd wypłynąć na archipelag wysp Kornati (ale drogo-więcej ofert i tańszych jest w sąsiednim Biogradzie), jest długo otwarta nawet w niedzielę apteka -tak się złożyło, że musiałem w niej kupić lek na pęcherz dla żony (nigdy nie pije piwa, a na wakacjach spijała"moje" piwo-być może dlatego miała kłopoty?)
Ale na poważnie-odpowiedni lek kupiłem i żonie po dwóch dniach "ulżyło" tzn. przestała biegać do WC "jak kot z pęcherzem".
W miasteczku są oczywiście liczne apartamenty,
http://www.apartmani-croatia.com.hr/info.htm
jest kilka hoteli i kempingów np., Dardin, Rio.
http://www.camping-croatia.com/autokamp_djardin.htm
http://www.dalmacija.net/sv_filip_jakov ... mp_rio.htm
Kemping Dardin jest dobrze zacieniony (a nawet za bardzo), bo zlokalizowany w lasku z dużymi starymi drzewami, w sierpniu był "doładowany prawie do pełna", namiot przy namiocie, zero kameralności.
Zdjęcia na stronie kempingu robione zapewne nie w pełni sezonu.
Plaża miejska w Świętym Filipie i Jakubie jest żwirowa, z małą ilością drzew, w całości z wybetonowanym zejściem do morza, przy brzegu były jeżowce (( w Świętym Piotrze ich nie było)
Załączony poniżej link pozwoli na odbycie wirtualnego spaceru po miasteczku. Można też zobaczyć jak wybrzeże chorwackie wygląda zimą.
http://users.volja.net/smolicp/filipjakov/
Wieczorny spacer promenadą Filipa i Jakuba
Na horyzoncie Biograd ...... cdn.